Menettekö puolisonne kanssa aina yhtäaikaa nukkumaan?
Tuli vaan mieleen tuosta yhdestä toisesta ketjusta.
Eli menettekö aina yhdessä nukkumaan vai meneekö molemmat silloin kun väsytää? (kun sanon aina, tarkoitan tietenkin yleensä, eihän joka yö välttämättä edes nukuta samassa huushollissa)
Me mennään mun miehen kanssa harvoin samaan aikaan nukkumaan ja tätä on moni ihmetellyt. Ei ole kuulemaa terve parisuhde. Tiedä sitten... Minä vaan tarvitsen niin paljon enemmän unta kuin mies, jos vaan mahdollista niin nukun kymmenen tuntia. Miehelle riittää 6-7. Joten hän tulee yleensä aina tunnin-pari myöhemmin kuin minä. Ja yleensä herätään samaan aikaan.
Sitten tunnen paljon näitä pariskuntia, jotka ei pysty nukahtamaan, jos toinen ei ole tullut samaan aikaan sänkyyn. Minusta se taas on outoa.
Mutta kerro, mitenkä teillä!
Kommentit (19)
Meillä myös niin että miehen unentarve pienempi kuin mulla mutta joutuu heräämään aiemmin kuin minä. Minä nukun yleensä 23-08 ja mies 23-06.
Mies tulee vasta puolenyön jälkeen töistä ja valvoo vielä pari tuntia ja nukahtaa sohvalle, josta herätän aamulla. Silloin hän siirtyy sänkyyn jatkamaaan unia. 10 onnellista vuotta yhdessä=)
mä kukun usein myöhään ja toisaalta usein se joka menee nukuttamaan lapsia nukahtaa itse
aika harvasas on ne illat kun nukahdetaan yhtä aikaa
Eletään ihan eri rytmissä.
Eikä tehdä juuri mitään muutakaan yhdessä, paitsi pyöritetään perhettä.
me kyllä mennään melkeen aina samaan aikaan sänkyyn. On kai se kiva ku saa vielä jutella jos jotai asiaa tai yhtäkkiä tulee mieleen joku juttu ni voi vielä jutskailla sängyssä. Tai muuten vaan ihana kai se on miehen kainaloon käpertyä.:)
Mies nukkuu 22-05 ja mä 02-10.
Olisi ihan kauheeta yrittää nukkua miehen rytmiin! Oon niin iltavirkku.
Joskus mies jää katsomaan vielä jotain telkkarista, kun minä painun sänkyyn. Muuten ihan OK, mutta koska olen välillä aika huonouninen, latelen aina tappouhkauksia, ettei herätä minua nukkumaan tullessaan.
mies menee aiemmin ja mä meen vasta puolilta öin.
mies menee tunnin pari mua ennemmin, minä kaipaan illalla hiljaisen talon aikaa ja mulla on muutenkin unentarve 2-3 tuntia pienempi kuin miehellä. Herätän kyllä miehen välillä kun menen sänkyyn ja kaipaan hmm, hellyyttä : )
mä menen nukkumaan ajoissa että jaksan seuraavan päivän.Mies menee kun kaikki kiva loppuu.Ja päivällä tarvitsee päiväunet että jaksaa taas valvoa.
Mies pyörittää omaa firmaa eikä ole niin tarkka koska aloittaa työpäivän. Saattaa kukkua kahteenkin asti hereillä. Minä menen nukkumaan viimeistään klo 00.
Mies menee yleensä aikasemmin nukkumaan.. kohta taas menee kun herää jo aamuyöstä töihin.. itse taas tykkään valvoa myähään ja vauvakin nukkuu usein kymmeneen. Vauvan aikana ollaan nukuttu useimmat yöt aivan eri huoneissakin, oon tosi huono nukkuja enkä halua nukkua hataasti. Joten nukumme vauvan kanssa meidän makkarissa ja mies nukkuu vierashuoneessa.. :) ja eikähän näin jatketa vielä jonkin aikaa kunnes vauva siirtyy omaan huoneeseensa ja minä saan taas oman mieheni kainaloon. :)
Mies tekee joskus yöllä töitä. Jos ei tee, niin mennään yhdessä nukkumaan.
yhdessä nukkumaan. Tai oikeastaan aina, jos ollaan ktona molemmat.
eli toinen voi katsoa televisiota, kun toinen on nukkunut kolmatta tuntia.
Mies tulee vasta puolenyön jälkeen töistä ja valvoo vielä pari tuntia ja nukahtaa sohvalle, josta herätän aamulla. Silloin hän siirtyy sänkyyn jatkamaaan unia. 10 onnellista vuotta yhdessä=)
Ja kun mies on vapaalla, ni sillä on unirytmi niin vinossa, että valvoo silti sinne aamuyölle, kunnes nukahtaa telkun eteen!
En oikein saa unta jos mies vielä kolistelee alakerrassa, ja mieskin yleensä huutelee että tuu jo nukkumaan.. Kivempi mennä yhdessä..
menemme nukkumaan samaan aikaan. MInä olen illanvirkku aamuvirkku, mies illantorkku aamutorkku eli menen myöhään nukkumaan ja herään varhain, mies taas päinvastoin. Olisi kamalaa, jos joutuisi elämään miehn rytmissä