Millaisia kaukomatkoja kykenee tekemään 6 vuotiaan ja 4-vuotiaiden kaksosten kanssa?
Entäpä vuoden nuorempina, iät 5 ja 3 v.?
Kommentit (4)
Ja riippuu lapsistakin.
Kannattaa varmaan aloittaa just jostain tuollaisesta helposta jossa olosuhteet on kohdallaan ja katsoa sitten millaiseen aktiviteettiin perhe taipuu.
Ja kohdekin vaikuttaa. Jossain Thaimaassa varmasti ihan rantaelämä on ihanaa ja sujuu lasten kanssa hyvin, sitten taas jossain Australiassa ehkä kiinnostaa enemmän kulkea ympäriinsä esim. autolla. Tai näin itse koen.
Yleensä ne lennot hirvittävät ihmisiä, mutta siihenkin pystyy valmistautumaan ja tietenkin lennon ajankohdasta riippuen on ainakin toiveissa että lapset nukkuisivat - ainahan näin ei käy.
Olen joutunut 4 kertaa lentämään kolmen lapsen kanssa yksin pitkän reissun (9-11 h) koneen vaihdolla Frankfurtissa tai Heathrowlla ja joka kerta on mennyt joko tosi hyvin tai ainakin suht hyvin. 2-vuotias nukkuu käytännössä koko pidemmän lennon ajan ja isommat (5½ v ja 7 v) katsovat leffoja, pelaavat ja nukkuvat. Lisäksi olen yllensä varannut koneeseen monenlaista puuhaa ja hankin kentältä pientä evästä.
ja Meksikossa kun muksut olivat 2v, 3v ja 9v ja siinä paikkeilla. Kotimaassa ollaan tehty 12h automatkoja siitä pitäen kun ovat olleet 5kk ikäisiä Kivasti meni reissut, otettiin ulkomailla all inclusivet jotta kaikille löytyi helposti hyvää ruokaa ja välipaloja ja aktiviteetit kuuluivat hintaan. Mukavia lomia olivat. Nykyään muksut ovat jo isompia, joten enemmän pääsee näkemään lomakohteissa ja muksut osaavat matkustaa reippaasti kun ovat pienestä pitäen siihen tottuneet.
Meillä on samanikäiset lapset kuin teillä ja monta matkaa tehty yhdessä. Myös kaukomatkoja useita. Kivasti on mennyt, kun ei ota liikaa ohjelmaa. Lähinnä parhaiten toimii uinti ja rannat-osasto ;)
Matkoillamme on ollut myös mukana isovanhempia ja heistä on ollut suuri ilo. Esim olemme käyneet yhdessä aamupalalla ilman lapsia tms. Emme ole mitään isompaa tehneet, mutta kiva kun on pari silmäparia altaalla enemmän katsomassa perään.
Yksi mukaimmista matkoista oli tuttavaperheen kanssa, jolla samanikisiä lapsia. Lapsia oli paljon! Mutta hieno reissu oli ja kaikille kavereita ;)
Valmismatkat, joissa lastenkerho, ovat aika parhaita. Lapsilla kivaa ohjelmaa pari tuntia ja vanhemmilla se aika hetki lukea vaikka kirjaa rauhassa. Myös allinclusive on ollut todella toimiva meillä!
Rohkeasti matkaa, mutta ei kannata varata liikaa ohjelmaa