Huutiksen tehomyyjyys
Olen pikemminkin teho-ostaja kuin tehomyyjä. Ostan huutiksesta vaatteita ym. lapsille ja itselle vaatteita, kirjoja ja elokuvia. Samalla myyn pieneksi jääneitä vaatteita yksittäin ja elokuvia jne. Niistä tulee helposti vuodessa 100 kpl myyntiä, vaikka kaikki ovatkin ihan omassa käytössä olleita.
Kuinka kovasti tässä nyt kannattaisi vältellä tuota Tehomyyjän titteliä vai antaa vain mennä? Karsastuttaa tuo Tehomyyjyys, koska en kuitenkaan tällä 'bisnekselläni' suinkaan mitään voittoa tee. Ei minua juuri haittaa maksaa 3% myynneistä, mutta tuo nimitys kiusaa.
Kysymys siis: onko teillä ollut tehomyyjyydestänne haittaa vai hyötyä? Ostatteko itse tehomyyjiltä?
Kommentit (9)
huutonettiä usein niin rokotetaan siitä veloittamalla vaikkapa sukkahousujen myyntisummasta. erikoista on. eikö sanoma makasiini saa muuten enää tuloja vai pitääkö erkon rahapussia lisää lihottaa?
tulee sellainen fiilis, että parhaat on jo myyty ja nyt on enää kaapinperukoille jäänyttä romua jäljellä.
tulee sellainen fiilis, että parhaat on jo myyty ja nyt on enää kaapinperukoille jäänyttä romua jäljellä.
Parhaat säästetään sinne kaapin perukoille, jos niille vielä ois itellä käyttöä. Ne 'romut' myydään ensin. Nyt myyn jotkut pienet H&M:t ja Lindexit, ja sitten vasta, kun lapsia varmasti ei enää tule, lähtee mun Tutan juhlanorsut, Nextit, Gymboreet ja ihanimmat harvinaisuudet. :)
Onko tehomyyjänä olemisesta sitten mitään hyötyä? Ostajat näemmä kaikkoavat ja provikkaa pitää maksaa? En noita tehostuskeinojakaan osta koskaan (kun en niitä itse lue muiltakaan).
100 myyntiä vuodessa vaaditaan, eihän se ole juuri mitään. Suurin osa tuollaisista 100 myyntiä vuodessa myyjistä myy vain vanhoja tavaroitaan. Minusta se on väärin että heitä rankaistaan maksuilla ja tehomyyjä-tunnuksella.
100 myyntiä vuodessa vaaditaan, eihän se ole juuri mitään. Suurin osa tuollaisista 100 myyntiä vuodessa myyjistä myy vain vanhoja tavaroitaan. Minusta se on väärin että heitä rankaistaan maksuilla ja tehomyyjä-tunnuksella.
Aivan. Ihme touhua että yritykset saavat asettaa palveluilleen hinnan! Kohta varmaan huuto.netissä tavoitaan myyvätkin alkavat perimään myymistään tavaroista maksua ja toimituskuluja. Mennyt ihan tolkuttomaksi tämä yhteiskunta, kun kaikki ei ole ilmaista.
Ei se provikka sinänsä haittaa, mutta en haluaisi, että käy niin kuin jotkut ovatkin jo sanoneet, että myyjää aletaan vältellä. Se Tehomyyjän tähti ilmeisesti on kuin Daavidin tähti natsi-Saksassa...
En myöskään halua ostaa ammattimyyjiltä/ (trokareilta?)
En osaa sanoa miksi, niissä kun on huutikseen sellaisen sitoutumisen tunne. Sellaisia tosihuutislaisia, enkä halua kuulua heidän joukkoonsa. Huutonet on mulle väliaikaista toimintaa ihan kevyesti harrastusmielessä, en halua ottaa sitä tosissani. Kai sitä sitten mielummin ostaa toisilta samanlaisilta kuin itse on.