Kysymyksiä nutraajille
Hei!
Mulla alkaa nutraaminen ensi viikolla. Luovuin starttipakettiajatuksesta, ja päätin ostaa sen verran noita perustuotteita, että saan niistä koottua sen viisi ateriaa päivässä. Mulla on kuitenkin muutama kysymys mielessä. En pysty tarkastamaan asiaa paketeista, koska en ole vielä ostanut tuotteita.
Ensinnäkin, mitä ovat ne sallitut lisäsyömiset? Siis ilmeisesti kasviksia ja hedelmiä rajoitetusti?
Sitten: meneekö ketoosi pilalle, jos syön ksylitolipastilleja tai -purkkaa? Näitä siis aterioiden jälkeen, eli korkeintaan neljä kertaa päivässä.
Mites kahvi? Juon yhden kupin aamulla, seassa lusikallinen sokeria ja vähän kevytmaitoa.
Kommentit (6)
Ap pudottaa normaalipainon sisällä, mikä ei karppaamisella onnistuisi.
kun karppaamisella pääsee myös ketoosiin, jos sitä havittelet.
Minua ei kiinnosta karppaus. Joo, siinä on varmaan etunsa, mutta tän Nutrilett-kuurin idea on ketoosin lisäksi vähäkalorisuus. Sillä on tarkoitus vain saada hyvä startti, jonka jälkeen voin jatkaa ihan tavallisella, terveellisellä, täysipainoisella ruokavaliolla, jossa ei tarvitse luopua mistään.
Kiitos nyt kuitenkin, vaikken ihan ymmärrä, miksi vastasit, kun kysymys oli niin selkeästi suunnattu.
Alotin nutraamaan tänään ja paketissa sanotaan että ruoan määrää voi lisätä tuoreilla kasviksilla tai sienillä. Pieni kulhollinen salattia on myös sallittu. Muuta ei sanottu et en tiedä miten on vaikka sen kahvin laita mut ite en ilmankaan pärjää ni muutama mukillinen menee päivässä maidon kanssa. Ajattelin et jätän tarvittaessa yhden aterian pois päivästä jos menee paljon kahvia (eihän se pelkkä kahvi mutta kun haluan siihen runsaasti maitoa..).
Ei muuta kun onnea kuurille ja myös jatkoon :)
täysipainoisella ja terveellisellä ruokavaliolla kuitenkaan,joten turhaan kyselet.
Tulet aina olemaan lihava
taas on jollain hiekkaa pimpulassa. Eikös karppaajien pitänyt olla hirveän onnellisia ja helpottuneita, kun mikään ei kiristä tai purista, eikä pierräkään tarvitse?