Osti 30 e lounasseteleillä ruokaa kaupassa, oikein?
Kävin kaupassa ja eräs nainen latoi 30 e edestä lounareita kassaneidille kun oli ostanut kaikenlaista ruokaa.
Eikös nuo ole tarkoitettu työpaikkaruokailuun, ei viikon kotiruokien ostamiseen???
Kommentit (59)
jolla ei ole varaa työpaikkaluonaalle, vaan syö eilispäivän jätteitä eväinään että saa lapsensa säällisesti ruokittua.
tai omia, ehkä lounas jää väliin joskus tai ottaa eväät töihin. Kyllä työntekijä maksaa niistä seteleistään, joten saapi käyttää:-)
Kassa ei ole toiminut oikein..
Niillä saa tosiaan ostaa "lounaan"
eli ruoka-annoksen, siihen kuuluvan juoman (ei alkoholi) sekä jälkiruuan (esim jugurtin).Ei kaikkia ostoksia saisi lounareilla maksaa,
veikkaan epätietoista kassaa.
Mitä väliä? Ei niitä seteleitä saa kuin lounaspäivien määrän verran. Jos jättää käyttämättä päivällä, niin eikö se ole aivan sama, vaikka ostaa sitten ruokaa kotiin!??!
Jokainenhan saa käyttää lounarinsa miten haluaa.
Kävikö kenties kateeksi kun sinulla ei ole moista etua ;)
Kävin kaupassa ja eräs nainen latoi 30 e edestä lounareita kassaneidille kun oli ostanut kaikenlaista ruokaa. Eikös nuo ole tarkoitettu työpaikkaruokailuun, ei viikon kotiruokien ostamiseen???
Joo. Säännöt on säännöt. Mulle on ihan sama mitä ostaisi, vaikka kaljaa. Mutta en jaksaisi kuulla valituksia.
Lounarilla saa ostaa tuoretiskistä annoksen, juoman, hedelmän tms.
..tämä että mitä niillä saa maksaa.
Lukee luottokunnan kanssa tehdyssä sopimuksessa.
Jos kävisi luottokunnalle ilmi, että kauppa väärinkäyttää lounareita niin sopimus raukeaisi.
se "valittaja"
Siksi kysyinkin, ja ei ollut mikään eväs ruokatunnille kun kassin osti täyteen ruokaa. Ellei työkavereille myös soppatarpeet?
ap
Lounareilla ei voi maksaa kaupassa.
ollut kaupoissa kassalla ja aina niillä on saanut asiakkaat maksaa. Oikein se ei varmasti ole. Niillä saa tosiaan ostaa vain lounaan tuoretiskiltä yms.
Jokainenhan saa käyttää lounarinsa miten haluaa.
Kävikö kenties kateeksi kun sinulla ei ole moista etua ;)
Lounassetelit eivät ole palkanlisä.
sitten päiväsairaalassa, jossa potilaille annettiin lounassetelit. Ja säännöissä oli kyllä, että niillä saa ostaa kaupasta ruokaa. Onko sitten muuttunut muutamassa vuodessa?
ne on palkan osa. Alatko kertoa mulle että en saa syödä lounaalla esim raejuustoa ja porkkanoita vaan pakko vetää hampurilaisateria. Kumpi on enemmän RUOKAA ?
Oletko jonkun kuppilan pitjä vai.
Kun olin pieni tätini antoi mulle joskus lounarin ja ostin sillä fasulta jäätelöannoksen. oliko se enemmän oikein ?
mistä tollasta keksit. antaako firmat sitte niitä kaikille halukkaille vai. täytyypä hakea.
..vaan kaupassa on oltava ravintolatoimintaa, eli siis palvelutiski, jonka tuotteisiin lounarit on siis pääasiassa tarkoitettu.
Kuten joku tuolla sanoikin, lounareilla voi makssaa aterian = ruoka, juoma, jälkiruoka
Kassa teki siis väärin ja voisi menettää lounarit jos luottokunta pääsisi tietoon.
8
Olin tavaratalossa 15 vuotta töissä ja siellä eivät lounarit maksuvälineenä käyneet eivätkä käy tänäänkään. Ehkä muissa kaupoissa sitten eri juttu.
..vaan kaupassa on oltava ravintolatoimintaa, eli siis palvelutiski, jonka tuotteisiin lounarit on siis pääasiassa tarkoitettu.
Kuten joku tuolla sanoikin, lounareilla voi makssaa aterian = ruoka, juoma, jälkiruoka
Kassa teki siis väärin ja voisi menettää lounarit jos luottokunta pääsisi tietoon.
8
Ja miksi asia kiinnostaisi luottokuntaa? Eihän se heiltä ole pois vaan päinvastoin hyvähän se heille on, että seteleitä käytetään.
Meidän lähikaupassa saa maksaa eineksiä jne, mutta ei raakatuotteita. Eli periaatteessa kaikkea, mitä voit tuosta noin vaan mikrossa pyöräyttämällä tai suoraan syödä.
Mä käytän 10 lounaria kuussa lounasaikaan ja 10 lounarilla ostan: valmispizzoja, hampurilaisia, hedelmiä, maitoa, lettuja jne.
voihan joku ostaa lounareillaan vaikka koko viikon lounastarpeet kerralla.. jauhelihaa ja sipulia pihveihin jne. Mutta tämä ei edes ole se pointti: Kyllä niillä saa ostaa mitä _ruokaa_ haluaa, ei kuitenkaan alkoholia eikä tupakkaa tms. Itse käytän niitä säännöllisesti esim. perheen kahvilakäyntien maksuun.
Kassa ei ole toiminut oikein..
Niillä saa tosiaan ostaa "lounaan"
eli ruoka-annoksen, siihen kuuluvan juoman (ei alkoholi) sekä jälkiruuan (esim jugurtin).
Ei kaikkia ostoksia saisi lounareilla maksaa,
veikkaan epätietoista kassaa.