Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei oo totta, onko ruotsinkieliset todella noin lapsellisia, että valittavat oikeuteen tämmöisestä?

Vierailija
04.01.2011 |

"Ylen pakkoruotsipakinassa ei syyllistytty rikokseen



Apulaisvaltakunnansyyttäjän mukaan Yle Radio 1:n toimittaja ei syyllistynyt ohjelmassaan sananvapausrikokseen.



Tutkinnanpyynnön poliisille oli tehnyt Finlandssvensk samling rf -niminen yhdistys ohjelmasarjasta Kirsi Virtanen. Yhdistyksen mielestä toimittaja Kirsi Niemi-Virtanen olisi kahdessa ohjelmassaan solvannut suomenruotsalaisia. Hän oli käyttänyt muun muassa pakkoruotsia käsitelleessä ohjelmassaan sanaa "svedupetturi".



Niemi-Virtanen itse perusteli, että hänen ohjelmansa ovat pakinatyylisiä ja siihen kuuluu tietynlainen kärjistäminen ja liioittelu. Niemi-Virtasen mielestä kuuntelijoiden on täytynyt ymmärtää alusta lähtien ohjelman tyylilaji.



Syyttämättäjättämispäätöksen tehnyt apulaisvaltakunnansyyttäjän sijainen Christer Lundström katsoi Niemi-Virtasen pysyneen sallitun liioittelun ja provokaation rajoissa."





Paljonko meni taas rahaa ja viranomaisten aikaa tällaisen älyttömän syytöksen selvittelyyn?





http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011010412951010_uu.shtml

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole "svedupetteri" eikä petturi?

Vierailija
2/3 |
04.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tehdä tikusta asiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ajavat itsensä umpikujaan näillä jatkuvilla valituksillaan ja lopulta suomi muutetaan yksikieliseksi, kun kukaan ei enää jaksa kuunnella sitä kitinää, kun taas jossain ei saatu ruotsinkielistä palvelua tai ei ollut ruotsinkielistä kylttiä näkyvillä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi yhdeksän