Onko 130 neliön koti Helsingissä iso, keskikokoinen vai pieni 5-henkiselle perheelle?
Sisko asuu Helsingissä, muu suku lähes kokonaan Savossa. Sisko muutti Helsinkiin jo 18-vuotiaana, eli on asunut siellä jo 21 vuotta.
Siskon perhe osti rivitaloasunnon, 130 neliötä ja piti tupaantuliaiset ja uudenvuoden vastaanottajaiset eilen. Paikalla oli lähinnä helsinkiläisiä perhetuttuja (siis siskon).
Kaikki päivittelivät, miten hirveän paljon tilaa heillä on. Että onpa iso ja olohuoneeseenkin mahtuu kymmenen hengen ruokapöytä jne.
Onko tuon kokoinen todellakin iso Helsingissä vai siskollani köyhä elinpiiri siellä?
Meillä on 290 neliötä ja mielestäni ihan normitalo, kun vertaan lasten koulukavereiden koteihin. Ihan tavallinen, ei iso, ei pieni. Iso voisi olla ehkä 450-> neliötä.
Mitäs te helsinkiläiset, kuinka ahtaasti tai leveästi asutte?
Kommentit (18)
Asutaan keskustan liepeillä ja meillä on tosiaan 76 neliötä, joissa asuu kaksi aikuista, esimurkku ja eskarilainen. Tämä on tällä alueella isoksi laskettava kämppä, paljon suurempia ei taida edes löytyä. Tokihan Helsingissä lääniä riittää ja esim. Vantaan rajalla on jo ihan erilaisia asuinalueita ja noita 130 neliön rivareitakin. :D
Mielestäni yli 170 neliön talo on jo suuri. Käypä huviksesi vertaamassa Helsingin-asuntojen neliöhintoja savolaisiin Etuovessa, ei täältä ihan tavallinen tallaaja osta mitään 290 neliön taloja...
Hesassa neliöhinnat uusissa taloissa hyvällä paikalla 10 000 eurosta ylöspäin. Eli ihan on kivan kokoinen yli millin kämppä siskollas.
Asunnon 3 tärkeintä ominaisuutta ovat location, location ja location.
Meitä on kaksi aikuista ja kaksi lasta (9v ja 7v) ja kolmio, 68m2.
Onhan meidän asuntomme suht pieni, > 85m2 olisikin jo iso.
Eiköhän se ole sijainnista kiinni, kyllä kaupungin laidalla tai jossain ympäryskunnassa löytääkin sitten jo enemmän lääniä, mutta siellä ei sitten taas kaikki haluakaan asua.
Meitä on kolme ja asumme 67,5 tehoneliössä, johon mahtuisi vielä hyvin toinenkin lapsi. Ainakin jos uudistuotantoa hankkii vaikka vähän kehnommastakin paikasta tuo 130 neliötä maksaa todella paljon. Esim. ihan meidän lähellä myydään muistaakseni noin 100 neliötä maksaisi 500 000. Mielestäni se on paljon kun ei nyt oikeasti olla missään luksuskaupunginosassa. Toki varmaan paljon riippuu siitä millaisissa piireissä liikkuu. Musta tuo 290 neliötä olisi ihan järjetön tila. Varmaan se jossain pikkupaikkakunnalla olisi meillekin taloudellisesti ihan hyvin mahdollista (täälläkin meillä olisi varaa kalliimpaankin asumiseen) mutta en tajua mitä järkeä olisi asua niin valtavissa tiloissa kun vähempikin riitää ja ekologisempaakin on asua tiiviimmin. Sitäpaitsi inhoan niin paljon kotitöitä etten haluaisi hirveitä määriä lisää siivottavaa. Enkä myöskään viitsisi ottaa siivoojaa. Ostettaisiin kyllä hiukan isompi asunto jos tästä samasta talosta jossa asutaan tulisi sopiva myyntiin. Kuitenkaan sittenkään ei meillä olisi vielä edes 100 neliötä.
kaupunginosassa, 4 henkeä, ja kyllä ystäviltä ja sukulaisilta kuulee huokailuja, kuinka mukavasti meillä on tilaa ja kaunista kun on avaraa. Helsingissä 130 neliötä on paljon, hinta riippuu alueesta, mutta ei se kyllä todellakaan ilmainen ole tuo siskosi kämppä. Hän on syyllä ylpeä asunnostaan!
Ainahan se on tiedetty, että pääkaupunkiseudulla ja etenkin Helsingissä asuu paljon köyhiä. Monet pääkaupunkiseutulaiset ovat jo kupanneet maalaissukulaisensa(äidit; isät,isovanhemmat) tyhjiksi joten mistään eivät saa enää avustuksia.
Helsingissä toki kulut isommat, mutta palkatkin reilusti suuremmat. Köyhät ovat kautta aikojen asuneet "slummeissa" ahtaasti ja rumissa/huonoissa ympäristöissä. Näkeehän se missä on aina ollut paljon sosiaalisia ongelmia:(
Mun mielestä mekin asutaan tosi tilavasti, meillä on 106 neliön kerrostaloasunto, 5 huonetta ja keittiö Herttoniemessä. 2 aikuista ja 3 teini-ikäistä lasta.
ne talot joissa itse vierailen savossa(Kuopiossa, Suonenjoella jne) eivät kyllä ole mitään 290 neliöisiä saati sitten 450 neliö. Johan sen kokoisen talon lämmittäminen maksaa älyttömiä=)
Tuo 130 neliötä on tilava asunto ja Helsingissä kalliskin.
Meillä on 96 neliötä ja kolme lasta. Unelmissa olisi yksi huone lisää, eli 120-130 nelilötä. Sellaiset asunnit ovat kuitenkin aika harvinaisia, jos haluaa hyvältä alueelta antakaupungista, joten asuakeplotellaan nyt tässä.
Toisaalta meillä on lyhyt ratikkamatka keskustaan, erinomaiset ulkoilumahdollisuudet, kaupat, koulut ja kirjastot kävelyetäisyydellä, joten kaikenkaikkiaan se neliöiden puute ei kauheasti haittaa. Lapsetkin kasvavat ja muuttavat pois, ja kamalinta minusta olisi jos joskus kymmenen vuoden kuluttua istuisin jossain tyhjässä palatsissa pellonreunalla ja tuijottaisin naapurin traktoria.
aika Porvoosta.
130 m2 kokoinen talo 5 hengelle on iso tai vähintään isohko asui missä päin suomea tahansa.
kaikkialla muualla 130 m2 5 h -perheelle on ahdas, pk-seudulla ylellisyyttä.
Joten hyvin on asiat siskollasi näin Helsingin mittapuusta katsellen.
meille ihan luksusta, enempää ei jaksaisi siivotakaan!