Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nyt on taas anoppikiintiö taynnä!!!!!!!!!!!!!

Vierailija
26.12.2010 |

Taas kerran, kuten joka vuosi aiemminkin päätän, että ensi joulua emme vietä appivanhemmillani. Taas yritimme muut pitää ainakin lasten takia joulumieltä yllä ja olla välittämättä kännissä sekoilevasta anopista. Joka vuosi tuo nainen lupaa olla juomatta, mutta toisin käy.



Joka vuosi tosiaan päätän, että tuonne en enää lastani vie... ja siellä sitä istutaan aattoiltana taas pukkia odottelemassa. Antakaa hyvät ihmiset vinkkejä minne vien tämän pienen perheeni ensi jouluksi! Joulun vietto kolmistaan ei tunnu parhaalta vaihtoehdolta. Missä Suomessa voi viettää esim. jotain maatilajoulua?

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä omat vanhempasi? Tai sanot yksinkertaisesti että haluat kotijoulun, ilman kiireitä yms.

Vierailija
2/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmasti löytyy kivoja paikkoja.

Eläimet on lapsen joulussa takuulla huippujuttu :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä voit googlettaa "maatilajoulu" tms. Onhan niitä yrityksiä vaikka kuinka, jotka järjestävät kyseisiä palveluja.



Eikö sinulla tai miehelläsi ole sisaruksia? Miksi joulu kolmestaan tuntuu niin huonolta, että känninen anoppi on parempi?



Montako lasta sulla nyt sitten on? Vai oliko anoppilassa muidenkin lapsia? "lasten takia..." ja myöhemmin "lastani vie..."

Vierailija
4/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin te olette kolmihenkinen perhe. Ja kyllä, ihan perheen kesken voi vallan hyvin viettää joulua. Miksi se ei tunnu sinusta hyvältä? Mihin te tarvitsette jotakin ulkopuolista "rekvisiittaa"?

Vierailija
5/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mistä sulle järkeä saatais ja päättäväisyyttä?

Vierailija
6/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on mummolassa jouluna muutama, yksi niistä omani -jos tämä nyt on jollekin siellä olennainen tieto!



Oma sukuni asuu niin kaukana, että sinne emme voi joulua mennä viettämään. Miehen sisarukset kokoontuvat vuosittain tuonne vanhempiensa luokse ja ovat kai niin turtuneita tuohon kännäämiseen, etteivät välitä. Mieheni haluaa mennä isänsä takia viettämään joulua anoppilaan. Appi onkin oikein hyvä tyyppi, samoin sisarukset perheineen. Mulle tuo anopin ryyppääminen on suurin ongelma kun en ole tottunut tuollaiseen enkä halua lasten joutuvan tuollaista katsomaan (JA KOSKA KIRJOITIN LAPSISTA MONIKOSSA SELVENNÄN, ETTÄ TARKOITAN MYÖS MIEHENI SISARUSTEN LAPSIA!).



Joskun olen googletellutkin noita maatilamatkailuja, mutta ajattelin josko jollain olisi omakohtaisia kokemuksia ja voisi suositella...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vietetään joulu kotona ihan vaan perheen kesken. Meitä siis on kaksi aikuista ja yksi lapsi.

Yritetään vaan rentoutua ja hiljentyä. Vältetään meteliä ja hässäkkää. Käydään kirkossa tai konsertissa.



Sukulaiset on usein niin toiselta planeetalta, että aaton tai useamman päivän yhdessäolo ei oikeasti voi onnistua. Jos tavat ja arvomaailmat on täysin erilaisia, miksi sitten edes pitäisi yrittää.



Lapset voi sitten tavata niitä mummeja ja pappoja jäämällä sinne kylään joulun jälkeen.

Vierailija
8/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päättäväisyyttä tarvittaisiinkin kyllä! Mies ei nimittäin jousta noissa jouluperinteissään. Haluaa siis mennä vanhemmilleen ainakin syömään aattona. Ollaan kuulkaa keskusteltu asiasta usein tiukkaankin sävyyn. Toisaalta ymmärrän, että 'säälii' isäänsä ja haluaa antaa hänelle edes hieman paremman joulun. Mutta onhan siellä ne sisarukset perheineen! Olen mäkättänyt, että laittaa vanhempansa oman perheensä edelle! Ja niinhän se toisaalta on!



Appivanhemmat asuvat lähellä meitä ja joka vuosi vaihtoehtona on ollut se, että mies menee yksin vanhemmilleen ja me jäämme lapsen kanssa kotiin. Mies tulisi myöhemmin illalla kotiin, mutta meitä ei ole innostanut jouluateria ja pukin vierailu ilman iskää. Siispä ollaan aina vaan menty sukuloimaan ja ajateltu, että kyllä se mummo nyt varmaan pitää lupauksensa kun niin tiukkaan sävyyn sitä pyydettiin ja lupasi...



Päättävisyyttä tarvittaisiin, että saisin pidettyä itseni ja lapseni täällä kotona jos emme ole koko perheen voimin jossain kauempana joulun vietossa.



Tällä hetkellä täältä ei löydy kyllä minkäänlaista sympatiaa alkoholisteja kohtaan.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että miehellesi se perhe on tärkeämpi kuin te, vaikka se kyllä on väärin, miehes on vätys kuten sinäkin.



terkuin alkkis

Vierailija
10/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pettymyksen... miten se anoppi toikkaroi tai pilaa sitä joulua... onko selkeästi humalassa, vai pikku maistissa. Meilläkin on semmonen joulu usein, että joku sukulainen vähän hiprakassa, mutta kun siitä ei tee numeroa, niin ei kai lapset sitä edes huomaa. Muuten emme itse käytä alkoholia humalahakuisesti.

Ärsyttäähän se humalaan juominen jouluna, kun itsekin haluaisin sellaisen joulun, jossa ei juomalla juotais, vaan ehkä ruoan kanssa, ja usein se lkaa niin, mutta sitten muutamasta lasista onkin jo joku pikkusen tillintallin.



Alkoholistille on vaikeaa olla ilman, vaikka haluaisikin, sen tiedät varmaan, joten se fraasi ei auttane tässä. Jos et pääse yli etkä ympäri anopin juomisesta, niin menkää vaikka kylpylään ens jouluksi. on kivaa ja olemme olleet yhtenä jouluna. Siellä on pukki, ja ruokaa ja kylpemistä ja ohjelmaa lapsille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

voiskin olla myös hyvä idea!



Anoppi juo lähes JOKA PÄIVÄ, joten tyhmää on kuvitella että jouluna pystyisi/haluaisi olla selvin päin.



Hän ei riehu eikä rähjää, mutta se on sellaista yleistä sähläämistä ja sekoilua. Talo on sotkuinen ja likainen, ei osallistu ruuanlaittoon vaan keskittyy juomiseen ja tupakalla ramppaamiseen, ei muista mitään, puhuu mitä sattuu, sotkeutuu joka asiaan mistä puhutaan tai mitä tehdään vaikkei edes tajua mitä ollaan tekemässä tai mitä puhutaan, kaataa tavaroita, puhuu kovaan ääneen samoja tyhmiä juttuja, saa yhtäkkisiä itkukohtauksia jne. jne. jne. ARRRRRRRRGHHHHHHH!



ap

Vierailija
12/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä on pukki ja ruuat ja kaikenlaista ohjelmaa. Allasosastolla on mukavan hiljaista, siis hiljaista jos normaaliruuhkaan vertaa. Eikä hintakaan ihan älytön ole, muistaakseni perus yöpyminen on ihan normaalihintainen, sitten ruoka maksaa sen mukaan mitä haluaa ottaa. Ei huolta siivoamisesta eikä ruoanlaitosta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
26.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siljan jouluristeilyllä. 2 aikuista+ 4 lasta.

Lähtö jouluaattona ja joulupäivänä Riiassa ja paluu tapanina. Todella kovasti tykkäsimme. Ohjelmaa oli paljon lapsille sekä aikuisille.

Vierailija
14/14 |
12.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun pitää olla juovuksissa jouluna? Ottakaa kuitenkin mummo mukaan joulunviettoon, muuten teillä kaikilla on paha mieli jouluna.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kolme