Onko muita joille ei tule joulukuusta?
Muovikuusta meille ei tule ihan periaatteesta ja nyt kun mennään mummolaan jouluksi, niin turha kantaa kuusta tänne yksikseen kököttämään.
Eikä tarvitse stressata putoavista neulasista ja kaiken maailman ötököistä.
Kommentit (12)
ei meillekkään tule. Aatto vietetään anoppilassa jossa on kuusi. Kotona 2 koiraa ja taapero, joten ei katsota turvalliseksi/välttämättömäksi hankkia kuusta. Koirat meinaa kaataa sen, tai hännällään tiputtaa neulaset ja poika kaataa tai repii muuten vaan koristeet pois. Ehkä ensi jouluna sitten kun poika ymmärtää jo enemmän.
Aivan älytöntä rahantuhlausta. Kuusta myydään tuossa parin sadan metrin päässä 80 eurolla.
Muutenkin aivan turha kapistus. Sotkee vaan. Ei tule tänävuonna kuusta eikä kyllä koskaan muutenkaan.
lapsi varmaan saa traumoja :-( Äitinikin ehti jo syyllistää kuusettomuudesta.
Lapset jo koululaisia...
Vietetään joulunpyhät aina muualle, tuntuu niin turhalta raijata tänne kuusi. Lapset ovat aina koristelleet kuusen mummolassa, joten eivät jää siitäkään paitsi.
Olen aidolle kuuselle allerginen, ja muovikuusta emme ole ainakaan vielä hankkineet. Jouluaaton ja joulupäivän vietämme mummoloissa, joten ei sitä kuusta kotona kukaan katselisikaan.
Olkoon kuusemme pihatuija, jossa on pensasvalot.
vaikka kotona ollanakin koko joulu.
koska ne on niin kalliita. Ne rahat käytin lahjoihin.
Olemme täällä pahvilaatikoiden keskellä rempan jälkeen ja joulusta tulee ihanan stressitön....!
ollaan jouluaattona vanhemmillani, ja isommat lapset saavat koristella kuusen siellä.
Tosi hyvä kyllä, koska en jaksa sitä neulastenimurointia enkä vauvan vahtimista, ettei mene repimään kuusta. (Pitää jo vahtia muutenkin koko ajan)
lapsi on 1,5 v. ja vetämme Joulun anoppilassa. Emme ole pieneen olohuoneeseemme kuusta hankkineet, mutta ehkä vielä joku joulu, semmoinen pienehkö kuusi vois olla kiva.
Ulos rapunpieleen laitoin kuusen jossa jouluvalot.
Kun on laskettuaika tänään, niin ei viitsi kotiin kauheesti mitään hommailla, jos tulee lähtö :D
Ens jouluna saan sitten hössöttää ja ensimmäistä kertaa tähänkin huusholliin tulee aito kuusi.. Mies ei vielä ole lämmennyt asialle, mutta kyllä jouluna täytyy oikea kuusi olla :)
Mies vetoaa siihen, että niitä neulasia tulee niin paljon ja minä siihen että kuka täällä muka siivoaa? (vastaus: Minä :D )
Eikä sitä kuusta tarvitse tuoda sisälle, kun ehkä viikkoa ennen joulua ja viimeistään viikon jälkeen se lähtee :D Sen mitä se siinä välissä varisee niin minun puolestani variskoot :D
:D