Onko hyvä jouluruno 10-vuotiaan tekemäksi? Koulussa
siis annettu tehtävksi tehdä lyhyt jouluinen runo. Minusta runo tuntuu hienolta, mutta johtuuko se siitä olen äiti? Ope oli ylistänyt tapansa mukaan kahden lellikkioppilaasnsa runoa. No tässäpä runo:
Tumma taivas jouluyönä,
tähdet tuikkii valovyönä.
Ilmassa on ripaus taikaa,
rauhallista joulun aikaa!
Kommentit (8)
ja kakkosvastausta:
http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/917754-joulurunot-…
epärehellistä toimintaa.
Kannattaisi vain välillä uskoa, että kyllä se opettaja on oman alansa ammattilainen, eikä mikään lellikkien suosija.
Mitä seurauksia valehtelusta on lapsellesi?
3: no en kyllä usko että lapseni olisi kopsannut runon:(
Mutta inhimillistä. Ei nyt ole huvittanut keksiä vaan ajatellut päästä helpommalla. Laitonta ja väärin, mutta ei ole varmasti ymmärtänyt/ajatellut asiaa niin. "Käräytä" ja kerro, ettei niin saa tehdä, tässä on hyvä elämän oppitunti. :)
että nämä muut olivat keksineet runonsa ihan itse?
Itse olen joskus saanut saman värssyn joulutekstarina...
Googlella 4500 kertaa. Joten onneksi olkoon, lapsesi on erittäin hyvä hakukoneiden käyttäjä. Ja nätin runon kopioikin!
olikos se nyt neljäsluokkalaisen tytön kirjoittama :) :DDD
eräässä joulukortissa tuon saman runon, joten ei varmaankaan ole lapsesi itse keksimä. On lukenut/kuullut sen jostain. Kaunis runo silti.