Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei laitetaan parhaita lukulämyksiä pinoon (aikuisten) ja jotain vinkkiä/ arvostelua

Vierailija
19.10.2005 |

Aloitan:

Eija Wager, Tupaantuliaiset Italiassa



Italiassa asuva toimittaja Eija Wager toteutti haaveensa ja osti maapalan pienestä vuoristokylästä Como-järven länsirinteillä. Hän muutti Milanosta Molobbioon, teetti puolilahosta navetasta tuvan, raivasi ja rakensi oman maaseutuidyllinsä.

Kirjassa Eija Wager kertoo hauskasti ja kiinnostavasti niin elämästään, rakkaista eläimistään ja kyläläisistä kuin byrokratian ja kunnalispolitiikan mysteereistä. Lukijalle näyttäytyy italialainen arki ja sen huolet, murheet ja ilot.

Näin siis kirjan takakansi keroo kirjasta. Itse luin sen ahmimalla ja saatoin " nähdä" kaiken kuvatun. Auttanee asiaa, että on tullut matkusteltua joskus tuolla Como-järven seutuvilla.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Colorado Avenue

Puodinpitäjän poika

Erikin kirja



Parasta pitkään aikaan lukemaani kotimaista, joskin ruotsinkielisestä käännetty.



Mä en ole kriitikko, mutta todella paljon lukenut, ja voin sanoa, että näitä en unohda koskaan.

Vierailija
2/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kevyttä mutta mukaansatempaavaa viihdettä, just sopivia tiiliskiviä näin syys- ja talvi-iltoihin. ;-)

Vierailija
4/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maan aamu

Huviretki

Pitkät hiukset



Siinä tulee huvi ja hyöty samalla. Suomen historiaa romaanimuodossa.

Vierailija
5/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin kesän aikana sen n. 900 sivuisen kirjan alle viikossa, tempaisi ainakin minut mukaansa :)

Vierailija
6/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjat ovat nimeltään

Luolakarhun klaani

Hevosten laakso

Mammutin metsästäjät

Tasangon vaeltajat

Luolien suojatit



Kertovat yhden päähenkilön kautta neandertalilaisten ja nykyihmisen kohtaamisesta jääkauden aikaan. On siis aivan viihderomaaneja, romanttista tarinaa, mutta sisältää samalla paljon tietoa ja kuvauksia sen ajan ihmiselämästä. Todella sivistävää tällaiselle hömppäkirjallisuudenkin ystävälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko muita niihin hurahtaneita äitejä?

Vierailija
8/8 |
19.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erinomaista fantasiaa on Robin Hobbilla, ensin Salamurhaajan taival -trilogia, sitten Lordi Kultainen -trilogia, josta tosin on viimeinen osa vielä suomentamatta. Olen täysin hurahtanut näihin.



Myös Linnunradan käsikirjan liftareille kaikki viisi osaa luin juuri heti kun 13-vuotias poikani oli ne ensin lukenut;-)

Sieltä on hyvä heitellä erilaisia kommenttaja, joista muu perhe ei ymmärrä mitään;-) Hulvatonta tekstiä