Minkä ikäisille olette lukeneet Janssonin Muumi-kirjoja?
Itse rakastan noita alkuperäisiä kirjoja, joissa on ihan eri tunnelma kuin nykymuumeissa. Ärsyttää, kun meidän 5-vuotias ei halua luettavan niitä, vaan tykkää niistä "tavallisista" feikkimuumeista. Ilmeisesti, koska kuvat ovat värikkäitä ja isoja.
Nimim. Olenko pilannut lapseni kirjallisuuden tajun?
Kommentit (4)
En mä tiedä mitä se niistä ymmärsi, jännittäviä seikkailuja kai.
sitä ennen ei halunnut. Onhan ne aika pitkiä ja kuvia vähälaisesti. Sanatkin aika vaikeita paikkapaikoin.
4,5v poika jaksaa hikiseen kuunnella semmoisen kuvakirjan loppuun saakka, ellei aiheena ole dinosaurukset tai avaruus, joten hänelle en ees yritä... :P
4- vuotiaalle aloitin lukemaan Janssonin muumeja. Nyt ollaa luettu kaikki kirjat läpi ja uusinta kierros on edessä. Luettiin ennen yksi luku kerrallaan. Nyt 5- vuotiaana jaksaa kuunnella jo muutamia lukuja. Odotan innolla, että päästään lukemaan isompien tarinoita :)
rakastan noita alkuperäisiä Muumeja :) Pojalleni luin niitä, kun oli 6-vuotias ja piti kyllä niistä. Joskin voi olla, että se yhteinen aika kanssani ja ettei ihan vielä tarvitse mennä nukkumaan houkutti paljon... Luulen, että nykymuumit ovat houkuttelevampia. Kyllä minuakin rassaa nykymuumien kieli, jotkut Disneyt ja Tuomas Veturit sun muut, mutta lasten mieliksi niitä luen. Usein saan toisena iltasatuna luettua jotain ns. kasvattavampaa. Mielestäni on kuitenkin hyvä vähän laajentaa makua, vaikka yritänkin siis olla tuomitsematta näitä minusta huonompia kirjoja. Loppujen lopuksi meillä luetaan sulassa sovussa uusimpia Disney-kotkotuksia ja Andersenin satuja :)
Muumeista vielä sen verran, että ne varhaisemmat muumiromaanit (Muumit ja suuri tuhotulva, Muumipeikko ja pyrstötähti, Taikurin hattu, Muumipapan urotyöt, Vaarallinen juhannus) ovat seikkailullisempia kuin myöhemmät romaanit eli minusta ne paremmin sopivat ensimmäisinä luettaviksi. Jossain Muumipappa ja meri -romaanissa ollaan Muumipapan ja Muumimamman parisuhdekriisin syövereissä, mutta toisaalta ihailtavaa on Janssonin kyky kirjoittaa kaikille. Eli vaikka ei romaanista kaikkea ymmärtäisikään esim. ikänsä puolesta, se ei välttämättä himmennä nautintoa.