Onko keneltäkään mennyt hukkaan kirjaston kirjaa?
jouduitko maksamaan muuta kuin kirjan hankintahinnan?
Meillä on yksi lastenkirja hukkunut ihan totaalisesti. En ymmärrä missä se voi olla. Ehkä sitten joutunut jotenkin paperikierrätykseen, koska muuta paikkaa en keksi.
Sanoin asiasta kirjastoon ja sanoivat, että etsivät sitä vielä sieltä kirjastosta, mutta luultavasti asia menee meidän "piikkiin".
Kommentit (3)
Kirjastosta sanottiin, että voin ostaa uuden tilalle. Myös divarista ostettu hyväkuntoinen olisi kelvannut, mutta en löytänyt, joten ostin kirjakaupasta uuden tarjouksesta.
monelta on mennyt, olen niitä töissä laskuttanut :) tavallinen käytäntö tuo, et tarkistetaan varulta hyllystä. Katso oman kirjastosi kotisivuilta maksukäytännöt, mut ei luulis kamalan isoa maksua tulevan lastenkirjasta vaikka tulis mahd. huomautusmaksuja päälle, riippuu tietty oliko upouusi kirja vaikka, mut harvoinhan ne montaa kymppiä maksaa:)
Meillä ei ole hukkunut mutta yhden kirjan söi koiranpentu ja toisen kirjan päälle lättäsi poika märät uikkarinsa -> meni pilalle. Maksoimme molemmista siis alta 10 euroa/ kpl koska olivat jo vanhoja kirjastonkirjoiksikin. Mitään muita kuluja ei tullut.