Voiko kunta järjestää päiväkotipaikan toiselle puolelle kaupunkia?
Näin on meille näköjään käymässä. Kunta tarjoaa paikkaa, joka on n. 5 kilometrin päässä kotoamme. Onko pakko suostua vai voiko vaatia paikkaa lähempää tai vaihtoehtoisesti kunnan kuljetusta? (meillä ei ole autoa)
Kommentit (12)
 Tässä tapauksessa oli kyllä poikkeuksellinen kiire järjestää hoitopaikka, mutta silti näin voi käydä!
 Päiväkodeissa on rajallinen hoitopaikkamäärä ja laki estää ylittämästä ryhmäkokoja!
Voi vaan kuvitella, että kunnat käyttävät sijuoittamisvapauttaan niukkojen resurssien vallitessa härskisti hyväkseen. Ketään ei laiteta lähipäiväkotiin, vaan kaikki sijoitetaan mahdollisimman kauas kotoaan. Näin osa luopuu paikan hankaluuden takia oikeudestaan kunnalliseen päivähoitoon ja hakeutuu ykistyisten palvelujen ja perhepäivähoidon piiriin. Ja taas kunta säästi euroja!!!
 että kunnan kuljetus!!!  Kaikkea sitä ollaan valmiita vaatimaan....
 Ja samaan hengenvetoon tietty valitetaan että päivähoitomaksut ja verot on korkeita.....
Sitten viette lapsen julkisilla/kävellen/pyörällä hoitoon. Ei auta. Toki kunta vatamasti ensijaisesti yrittää järjestää hoitopaikan läheltä, mutta etenkin kiireellisissä tapauksissa aluksi hoitopaikka voi olla hyvinkin kaukaa. Myöhemminhän sitä paikkaa voi toki vaihtaa, jos lähempää vapautuu paikkoja.
 Minulle yksinhuoltajalle tarjottiin hoitopaikkaa niin, että työmatkoihini ja lapsen viemiseen olisi kulunut 1,5h aamuin illoin!
 Meinasin kilttinä ensiksi jopa suostua, mutta sitten rupesi korpeamaan. En ottanut paikkaa vastaan ja aloitin kauhean soitto ja sähköposti rumban. Soittelin melkein päivittäin johonkin instanssiin tai lähetin s-postia. Olin aina kuitenkin kohtelias ja ystävällinen.
 Vaivani palkittiin ja sain tosi kivan hoitopaikan työpaikkani vierestä, jolloin matkoihin menee enään 30 min. Reissataan se tosin muksun kanssa aamuin illoin, mutta suunta on nyt sama =)
 Voi siis olla, että tuo 5 km työnnellään rattaissa myös tammikuun pimeillä paukkapakkasellakin kunnan säästeliäästi auraamalla kevyen liikenteen väylällä... Mielelläni vaihtaisin sen 48 km ajoon lämpimässä autossa!
 t. ap
jos ei ole autoa käytettävissä. Kauhea rulianssi joka aamu ja talvella yhtä helvettiä. Älkää suostuko.
Ikävää, jos lapsen hoitopäivät venyvät sen takia, että hoitopaikka on kaukana työmatkan varrelta :(
Meiltä ei paljon kyselty, kun ainoa vapaa paikka moneen kuukauteen oli 15km kotoa kahden bussivaihdon päässä. Päästiin onneksi myöhemmin vaihtamaan vähän lähemmäs.
Vierailija:
Meiltä ei paljon kyselty, kun ainoa vapaa paikka moneen kuukauteen oli 15km kotoa kahden bussivaihdon päässä. Päästiin onneksi myöhemmin vaihtamaan vähän lähemmäs.
..mutta ei ole mitään pakkoa että hoito pitäisi järjestyä läheltä.