Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

äitiyspakkaus vai ei?

Vierailija
30.11.2010 |

Aina olen ihmetellyt ihmisiä, jotka eivät ota äitiyspakkausta. Nyt kuitenkin kolmannen lapsen kohdalla olen alkanut miettimään kannattaako sitä pakkausta ottaa. Kahdelta isosisarukselta on hyviä vaatteita varastossa enemmän kuin riittämiin. Toisaalta, itse tykkään hirveästi siitä, että minulla on vieläkin tallessa osa oman pakkaukseni vaatteista.



Miten teillä on tehnty, oletteko ottaneet kaikille lapsille pakkauksen?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En olisi tehnyt mitään sillä kaikella tavaralla x 3. Mieluummin ostin sillä rahalla vähän jotain nättiä ja oikeasti tarpeellista.

Vierailija
2/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisen kohdalla mietin, enkä sitten ottanut. Ja oli hyvä päätös. Nyt kolmatta odotan, eikä tulisi kuuloonkaan ottaa pakkausta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsilla on kuitenkin 10 vuotta ikäeroa ja esikoisen vaatteita ei ollut säilössä. Nytkin olen myynyt kuopuksen vaatteet ja jos jostain syystä tulisin nyt raskaaksi en ottais pakkausta vaan ostaisin mieleset äp:n vaatteet esim. huuto.netistä. Ja sit ihan vaan kaupasta mieleisiä.

Vierailija
4/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että eipä noista kovin montaa ole tullut käytettyä, kun kaapista on löytynyt kivempaakin päällepantavaa. Tykkään kyllä tuosta toppapuvusta, mutta kirppariltakin olisi saanut kivan puvun parilla eurolla. Jos voisin vielä vaihtaa, niin ottaisin rahana.

Vierailija
5/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

älä ihmeessä ota kun alnnusmyynnit juuri alkamassa ja saat sillä rahalla hankittua hm:ltä ja Lindexiltä ihania vaatteita ja haalaria + muuta tavaraa mitä tarvitset niin ihan kaupasta / tutuilta / kirppikseltä. Ne iänikuiset potkarit kuitnkin kyllästyttää..

Vierailija
6/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

toiselle en ehkä enää ottaisi jos ei ole paljon ikäeroa



eihän äitiyspakkauksessa ole vaatteiden lisäksi juuri muuta tarpeellista kuin yks pyyhe, lakana, pussilakana ja vähän kestovaippoja yms. eli jos sulla on vaatteita jo tarpeeksi niin kyllä 140 eurolla nyt ton lopun saa kevyesti ja jää rahaa muuhunkin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäisestäkin käyttöön tulivat vain "tavarat", ei vaatteet, eli käyvät hyvin seuraavallekin.

Vierailija
8/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua niin ärsyttää tällainen tuhlaus vain siksi, että niin voi tehdä. Ihan inhottaa kuunnella mammakerhoissa valitusta siitä, kuinka äp:n vaatteet jäivät käyttämättä, kun olivat niin rumia. Miksi ottaa pakkaus, jos sitä ei käytä tai se ei tule tarpeeseen? Myös ottamatta jättäminen voi olla ekologinen päätös. Pakkaukset jaetaan loppuun asti, ennen kuin uusi tulee jakoon. Näin siis jokainen pakkaus löytää kyllä kodin, vaikka et itse sitä ottaisikaan. Jos et todella tarvitse toppapukua, makuupussia tai käyttövaatteita, niin älä ota. Käytä toisten vanhoja. Samasta pakkauksesta riittää kyllä parille lapselle muistovaatteita vuosikymmenien taakse, jos se on ainoa syy, ja voithan hankkia talteen tämän vuoden äp:stä vaikkapa toppapuvun säilytettäväksi tulevaisuuteen. Kirpparilta niitä saa jo ensi vuonna eurolla tai kahdella. Säästä se pakkaus kuitenkin sellaisille, jotka sitä todella tarvitsevat ja ne vaatteet käyttävät. Raivostuttaa nähdä ilmaiseksi saatuja vaatteita myytävinä - vaikka niitä vaatteita ei olisikaan käytetty. Ahneita on maailma pullollaan, kun ilmaiseksi saadustakin pitää repiä rahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

enkä oo kaivannu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän yhdeksän