Onkohan kaverin vauva vähän liikaa hoidossa?
kaverilla on puolivuotias poika.
Poika on hoidossa kaverin siskolla tai tämän äidillä tai ystävällä hoidossa vähintään 4 päivänä viikossa, toisinaan 7 päivää viikossa, keskimäärin ehkä 5 päivänä/vko 3-8 tuntia kerrallaan.
Ollut tällä tavalla hoidossa jo kuukauden ikäisestä eteenpäin.
Kaveri itse käy harrastuksissaan, harrastaa koiriensa kanssa näyttelyissä käymistä ja agilityä. Ja muutakin. Kaverin mies käy töissä ja tekee pitkää päivää.
Kommentit (36)
Minä minä minä. Minun pitää päästä harrastamaan, MINUN pitää saada elää OMAA elämääni. Minä minä minä. MINÄ!
Ai niin se vauva. No, kyllähän mä viikonloput kuitenkin ehdin sit viettää sen kanssa!
jos on turvalliset ja luotettavat hoitajat.
Sen sijaan herää kysymys, miksi kaverisi ja hänen miehensä ovat hankkineet lapsen? Koristeeksi?
Odotan, koska tulee ensimmäinen pidäsinähuoliomistaasioistasikyyläeiköhänjokainentiedämikäonomallelapselleparastakunäitivoihyvinlapsikinvoihyvin-kannaotto.
En tunne kaveriasi, eikä kenelläkään ole oikeutta alkaa haukkumaan ilma että tuntee henkilökohtaisesti kyseisen hekilön...Synnytyksenjälkeinen masennus ei näy välttämättä päällepäin.
taitaisin saada vaan haukut.
ap
Valitettavasti et voi puuttua asiaan. Kaveri ei kuitenkaan riko lakia, ja hei, lapsella kuitenkin on hoitaja. Eri asia jos vauva olisi yksin.
Mutta siis joo, aivan liikaa laittaa vauvaa hoitoon :(
Kukin taplaa tyylillään ja ehkä kaverikin jossain vaiheessa huomaa että viettää lapsensa kanssa liian vähän aikaa..tai sitten jaksaa olla läsnä paremmin kun saa sitä omaakin aikaa?vaikea sanoa kun ei tunne
Toki voit keskustella heidän kanssaan, mutta kuten sanoit, luultavasti saat vaan haukut eikä asia muutu.
Tuollaisesta ei kai oikein voi mitään ls-ilmoitustakaan tehdä, kun ei ole osoitettavissa, että lapsi kärsisi tilanteesta. Voithan tietysti esim. soittaa neuvolaan ja kysyä, kannattaisiko tehdä jotain ja jos niin mitä.
Nää on just näitä äitejä, jotka suureen ääneen hehkuttaa, miten mainiosti meidän 9-kuinen sopeutui hoitoon....
Surullista.
eli kai kaveri päivähoitohakemuksen on jo laittanut... ap
Nää on just näitä äitejä, jotka suureen ääneen hehkuttaa, miten mainiosti meidän 9-kuinen sopeutui hoitoon....
Surullista.
Anteeksi nyt kaikki koiranäyttelyiden ja agilityn harrastajat. Aion leimata koko porukan.
Tunnen useita ko. lajien harrastajia, ja kaikilla homma on mennyt täysin överiksi. Oman koiran näyttelymenestys menee kaiken muun, myös lasten ja miehen edelle. Agilitytreeneihin on päästävä ja näyttelyissä ravataan ympäri maailmaa, perhe pärjätköön omillaan.
Töihin ei ehdi, kun pitää kuskata rakkia paikasta toiseen. Mies saa elättää perheen ja hoitaa lapset.
Harrastusta varten rouva tarvitsee tietenkin oman auton, sillä eihän meidän Fifiä voi bussilla kuskata. Jos ei ole varaa kahteen autoon, niin muut pärjätköön ilman.
Sori, mutta näin se on tuntemillani koiraharrastajilla. En tietenkään halua yleistää.
Minulla on kolme lasta enkä voi ymmärtää äitiä joka ei halua olla läsnä lapsensa elämässä.
jos on saanut vauvan? Se vauvahan on se oma juttu. Siksi niitä kai hankitaankin (vahinkovauvasta ei kai ollut kyse).
muissa maissa on lyhyemmat aitiyslomat ja lapset hoidossa aiemmin. suomessakin aitiysloma oli vain 3kk viela 60-luvulla
keski-Euroopassa ihan normaalia, että tuon ikäiset on hoidossa pitkät päivät kun äitiyslomat on ohi. Kaikilla kaikki hyvin, ei mitään traumoja kenelläkään niinkuin ei meilläkään vaikka äideillämme ei ole ollut pitkiä äippälomia.
Tiedätkö, onko kaverillasi ehkä masennusta?
muissa maissa on lyhyemmat aitiyslomat ja lapset hoidossa aiemmin. suomessakin aitiysloma oli vain 3kk viela 60-luvulla
ja näissä muissa maissa äiti menee töihin, kun on taloudellisesti pakko. Ap:n kaveri harrastaa vauvan ollessa hoidossa. Siinä on jonkinmoinen ero.
lapsen hoitaja on ensisijaisesti äiti.
Ja että mua ottaa päähäön nämä "60-luvulla oli äitiysloma 3kk.." Voi elämä!!! Siitä on nyt sitten 40 vuotta aikaa!!
Sen jälkeen on tehty tutkimuksia ja kaikenmaialman psykologit ja nykyään jo aika monet tajuaa ihan maalaisjärjelläkin että pieni lapsi tarvitsee omaa äitiään..
Joo-o, miksei sitten eletä tätä elämää muutenkin niinkuin 40 vuotta sitten? Ei ole lapsella paljon muitakaan oikeuksia jos noihin aikoihin mennään...
teitä oikein vaivaa? Jos ihminen kokee, että tarvitsee apua ja jonkun "henkireiän", varsinkin kun mies tekee pitkää päivää töissä, niin heti ollaan tuomitsemassa vuoden paskimmaksi äidiksi.
Mielestäni ap:n kaveri on osannut järjestää asiat siten, että voimavarat riittävät lapsen, kodin ja muun elämän hoitamiseen.
Totta kai tuo lapsi on paljon hoidossa, mutta mitä sitten jos kaikki ovat tyytyväisiä (paitsi ap)?
vauvalla asiat kuitenkin paremmin kuin venäläisellä katulapsella, että keskittäkää surkuttelunne ensin jälkimmäisiin ja jos energiaa jää, niin voitte miettiä vauvan, jolla on useita halukkaita hoitajia, kohtaloa.
Tuo voi vaikuttaa jo vauvan perusturvallisuuteen.
Sano vaan kaverillesi. Voi olla ettei hän muuta käyttäytymistään, muttei voi sitten jatkossa vedota siihen, ettei tiennyt..
Hanki joku opas lastenkasvatuksesta ja laita joululahjaksi.
taitaisin saada vaan haukut.
ap