Mikähän on kun 9v eli 3-luokkalainen poika ei koe mitään tarvetta/halua harrastukseen??
1½v käynyt kuvataidekoulua 1x/vkossa mutta nyt haluaa ihan ehdottomasti lopettaa senkin, puhunut niin pitkin syksyä.
Eli ilm minun on sinne ilmoitettava että ei jatka joulun jälkeen, maksuhan menee heti vuodenvaihteen jälk koko kevätkaudelta (tammi-toukokuu)jos ei sitä ajoissa peru/irtisano.
Ja kun summa ei ole ihan pieni eli 200e niin mieluusti sen peruu ajoissa.
Mitä teidän 3-luokkalaiset pojat harrastaa, onko ketään joka ei harrasta varsinaisesti mitään?
Mulla on joku fakkiutuma että jokin harrastus olisi ns hyvä olla..
Huokaus:/
Kommentit (5)
Hyvä artikkeli tästä oli Koko perheen terveys-lehdessä.
on 9v. mutta vielä tokaluokalla, eikä siis harrasta juuri mitään. Tänä syksynä ilmoitin pojan shakkikerhoon ja siitä hän onkin tykännyt. Mutta muuten ei harrastukset kiinnosta, mieluummin leikkii joko legoilla tai kaverin kanssa ulkona.
Mietin vain jo tulevaa murrosikääkin, antaisi sisältöä elämään koulun ja kavereiden kanssa (ostarilla) hengaamisen lisäksi/sijasta.
Ja ihan nyttenkin, olisi tosiaan muutakin elämässä kuin koulunkäyntiä, kotielämää ja kavereita vaikkei niissä mitään pahaa olekaan, päinvastoin.
Saiskohan tuota artikkelia näin netitse luettavaksi??
Ap
sekä koripallon. Ei vain halunnut. Nyt on ollut vuoden ilman harrastusta, ja nyt haluaisi kamppailulajia harrastaa. Myös uimatekniikka kurssi on alkanut kiinnostaa. En ole huolissani, lapsi on kuiteskin ulkona kavereiden kanssa ja sillä on muutakin elämää kuin telkka, tietsikka, pelit yms. uskon että löytää vielä harrastuksen, joka kiinnostaa oikeasti. Lapsi nyt siis 10 v.
Hän ilmoitti kolmannen keväällä haluavansa aloittaa jääkiekon. Ja niin sitten nelosen syksyllä aloitti kiekkouransa, joka on jatkunut tähän asti (nyt ysiluokalla). Siihen asti mikään harrastus ei kiinnostanut, ei partio, ei jalkapallo, ei kuvataidekoulu (joita kaikkia kokeilimme).
Pikkuveljet sitten ovatkin halunneet harrastaa jo pienestä pitäen, erityisesti kuopus (nyt viidennellä), joka pelaa kiekkoa, käy partiossa ja soittaa pianoa.
Sinuna kannustaisin yrittämään ja kokeilemaan - pakottaa ei kannata. Mutta ainakin meillä, varsinkin tuolle esikoiselle, porukassa harrastaminen on tuonut paljon sisältöä elämään.