Tämä on kyllä jo kuvottavuuden huippu, oksettaa ajatuskin olla kopissa....
Keski-ikäinen nainen oli vähällä hukkua vessajätöksiin, kun humalassa riehunut mies ryhtyi kaatelemaan festivaalikäymälöitä Seinäjoen Tangomarkkinoilla viime kesänä.
Käymälässä ollut nainen oli juuri nostamassa housujaan, kun huvialueelta poistettu parikymppinen nuorimies päätti osoittaa mieltään ja kaataa vessan. Hän työnsi vessan takaapäin kumoon niin, että sisällä ollut nainen kaatui ovea vasten ja loukkaantui.
Pöntössä olleet jätökset tyhjenivät kaikki naisen päälle. Täysinäisessä pöntössä oli niin paljon tavaraa, että nainen ei tahtonut saada henkeä.
Hän kuitenkin pystyi kurkottamaan päätään niin paljon, ettei hukkunut liejuun.Lähistöllä ollut järjestyksenvalvoja näki tilanteen ja riensi auttamaan. Nainen saatiin kopista pois vasta, kun koppi nostettiin ylös.
Nainen loukkasi päänsä ja kasvonsa pahoin. Hänet kiidätettiin sairaalaan.Vessan kaatanut mies tavoitettiin läheisen talon rappukäytävästä. Hän oli sammunut eikä muistanut tapahtumista mitään.
Nainen ei ole toipunut tapauksesta vieläkään. Hänen kasvoihinsa jäi pysyviä vammoja.Uhri oli ottanut vessankaatajaan yhteyttä ja ehdottanut tälle 3000 euron vahingonkorvausta. Mies ei korvaukseen suostunut, koska piti sitä kohtuuttomana. Hän myös vetosi muistamattomuuteensa.
Oikeudenkäynti kuitenkin tiesi miehelle huomattavasti suurempaa laskua. 180 euron sakkojen lisäksi Seinäjoen käräjäoikeus määräsi hänet maksamaan naiselle 4800 euron korvaukset sekä 2000 euron oikeudenkäyntikulut.
"muistamattomuuteen", saatana sentään. Känni ei saa olla vähäisinkään syy törttöilylle - päin vastoin pitäis olla raskauttava. Naisparka.