Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten tehdään linssikeitto?

Vierailija
17.11.2010 |

En ole koskaan maistanut, mutta toisessa ketjussa oli maininta linssikeitosta ja mielenkiinto heräsi. Tuleeko siihen lihaa ja mitä muuta?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä yks ohje, netissä on miljoona muutakin:



http://www.chocochili.net/2009/03/helppo-linssikeitto/

Vierailija
2/4 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lihaa laittanut, mutta johtuu varmaan siitä, että olen kasvissyöjä. Se pointtihan niissä linsseissä on se, että niissä on proteiinia.



Mä teen yleensä sellaista linssikeittoa, jossa on sipulia, perunaa, tomaattimurskaa, tuoretta inkivääriä ja punaisia linssejä. Kuullotan sipulia öljyssä, lisään mausteeksi kurkumaa. Kattilaan tom.murska, perunanpalat, huuhdellut linssit (n. 2 dl) ja vettä. Mausteeksi pippuria ja soijakastiketta (tai kasvisliemikuutiota), inkivääri vasta melkein lopuksi.



Punaisia linssejä pitää keittää väh. 20 min.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mausteita ( 1 sipuli, muutama valkosipulinkynsi, pala inkivääriä, ripaus chiliä ja 1-2 rkl currya ) kuullotetaan öljyssä tai voissa, aromin tullessa nenään lisätään 1-2 prk kookosmaitoa + vettä tai kasvislientä yht. 1,5 litraa ja kuumennetaan. Kiehuvaan veteen n. 4 perunaa, 2 porkkanaa, 3dl punaisia linssejä, 1 halkaistu sitruunaruoho (tai vastaava määrä kuivattua) ja kourallinen siemeniä tai pähkinöitä ( esim. sesam ja cashew hyviä ). Keitetään puolisen tuntia kunnes perunatkin ovat pehmeitä, vettä lisätään tarvittaessa. Soseutetaan (jos käyttää tuoretta sitruunaruohoa, poistetaan puolikkaat ensin) ja komeus kruunataan silputulla, tuoreella korianterilla. Vaalean leivän kanssa hyvää kuin mikä!

Vierailija
4/4 |
17.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

me laitetaan aina



sipulia

valkosipulia

linssejä



Kaikki muu vaihtelee :) Joskus on mukana perunaa ja curry-maustetta, joskus tomaattimurskaa, paprikaa ja "italialaisia" yrttejä.



Helppo perusohje on paistaa ensin kasvikset ja mahd. liha, lisätä nesteet (esim. kanaliemi) ja sitten linssit. On tosi täyttävää ilman lihaakin! Linsseisäs on paljon kuituja ja proteiinia.