Kun huutonet nyt muuttuu maksulliseksi, niin mihin siirrytte
myymään lastenvaatteita? Otetaanko joukkorynnistys muualle? Meitä on lastenvaatteita ostavia ja myyviä on siellä todella paljon. Kyllä maa tutisee huutonetin omistajien jalkojen alla, kun kaikki tömistelemme pois.
Ehdotuksia minne voisi siirtyä? Missä huutonetin jälkeen on mielestäsi toiminnallisesti paras sivusto ja tietenkin oltava ilmainen? Ei käytettyjen lastenvaatteiden myynnistä kande palkkioita ylläpitoon maksaa.
Kommentit (47)
Perhe saa tehdä kaksi tunnusta jos on kaksi aikuista talossa? Sitten saa myydä jo 200 tuotetta vuodessa...
Tehomyyjän tunnistat helposti Tehomyyjä-logosta. Huuto.net yhtenäistää samalla paljon myyvien käyttäjien välityspalkkioita ja Tehomyyjät siirtyvät automaattisesti välityspalkkion piiriin, jota aletaan periä 100. toteutuneen kaupan jälkeen. Välityspalkkio on sama (2,9 %), kuin Huuto.netin yrityskäyttäjillä. Alle 100 kohdetta 12 kk aikana myyville käyttäjille Huuto.net on edelleen maksuton.
Tähän asti olen myynyt lastenvaatteet yksittäisinä, niin nyt laitan niitä enemmän paketteihin ettei ylity tuo 100 kohteen raja vuodessa. En tiedä onko se ylittynyt nytkään. Luultavasti ei vaan myyntini on ollut ehkä noin 80-100 kohdetta/vuosi.
Kiitokset vaan huuto.net
En suostu maksamaan 3% "ei mistään"... Jotain pitäisi saada vastalahjaksikin.
Tää on just tätä. Jostainhan se pitää se huuto.netinkin ylläpito maksaa....ei se ole ilmaista kenellekään.
Minusta 3 prossan provikka on aivan asiallinen.
vai onko huutiksessa mikä systeemi sen suhteen? En ole sieltä koskaan huutanut, eli en tunne paikkaa kovin hyvin. Millä/mistä sivuston ylläpitäjä siis saa tuottoa? Mainoksista? Tässä on siis vähän sama idea kuin pankissa, teet itse kaikki työt ja maksat palvelumaksuja pankille käytöstä. Eihän tuo kovin iso summa ole, mutta ainahan se ärsyttää maksaa ns. olemattomasta palvelusta.
kun laittaa pakettina niin ei saa sitä summaa mitä yksitellen myydessä.
Tähän asti olen myynyt lastenvaatteet yksittäisinä, niin nyt laitan niitä enemmän paketteihin ettei ylity tuo 100 kohteen raja vuodessa. En tiedä onko se ylittynyt nytkään. Luultavasti ei vaan myyntini on ollut ehkä noin 80-100 kohdetta/vuosi.
Ei niin kamalaa, mutta jos mietit maksun ideaa, on sama kuin heittäisit rahaa vessanpönttöön!
Kysymys kuuluukin siis mistä maksat? itse laitat ilmoituksesi, tuotteen kuvauksen, kuvan, suoritat viestinnän ostajan kesken, lähetät ym. Huuto.net on ainoastaan markkinapaikka.
rahastamisen painoksi on ilmoitettu "tehomyyjän" saavan etuuksia. Ketä oikeasti edes kiinnostaa käyttää näitä maksullisia "palveluita" (korostutsta, näkyvyyttä ym.) täyttä puppua koko mainonta jolla on yksi ainoa tarkoitus: rahat pois tyhmiltä!
Mitä veloitukseen tulee niin sillä maksaa jo postimaksun useimmissa tuotteissa ja jos vielä myyntejä on pailjon on veloitusten osa merkittävä hukkaan menevä siivu kukkarosta.
Joku mainitsi nostavansa hintaa ja paikkaavan näin tuon veloituksen. Monesti tuollainen paikkaus voi osua omaan nilkkaan, varsinkin kun tuntee huutaja väen joka venyttää senttiä.
Muutenkin ahneus on korostunut huuto.netin omistusvaihdoksen yhteydessä. Suosittelen katsomaan muita myynti paikkoja paljon myyville henkilöille, niin minäkin teen kun tuo sadan raja tulee vastaan 25.11.2010 ->
jatkossa. Eli jos tähän asti on peritty pelkkä postimaksu, jatkossa siihen tulee jokunen kymmensentti lisää.
Myös hintavarauksen käyttö lisääntyy varmasti. Silloinhan kauppaa ei 'oikeasti' synny, mutta käytännössä ehkä syntyykin. Tuossa on se huono puoli, että palautetta ei voi antaa. Esim. myyjä myy vaatteen eurolla (hintavaraus vaikka 100€ eli ei ylity) ja kaupan sulkeuduttua ilmoittaa ostajalle että myy vaatteen tuolla eurolla. Provikkaa ei tarvitse maksaa koska virallisia kauppoja ei synny, eikä palautetta voi antaa. Myyjä voi myydä vaikka mitä lumppua ilman että jää palautteilla siitä kiinni.
Kiitokset vaan huuto.net
En suostu maksamaan 3% "ei mistään"... Jotain pitäisi saada vastalahjaksikin.
Esim. myyjä myy vaatteen eurolla (hintavaraus vaikka 100€ eli ei ylity) ja kaupan sulkeuduttua ilmoittaa ostajalle että myy vaatteen tuolla eurolla. ... Myyjä voi myydä vaikka mitä lumppua ilman että jää palautteilla siitä kiinni.
Joten ostaja ottaa tietoisen riskin, että suostuuko tuohon. Itse en edes lue hv-kohteita, enkä ole ainoa, joka näin tekee. Mutta on niille sitten ihan oma "hälläväliä" tai "varomaton mukava täti" -asiakaskuntansa.
huutiksessa hinnat tämän maksullisuuden myötä, maksu siirretään tuotteisiin tai toimituskuluihin. Ja myydäänkö lastenvaatteet jakossa ennemmin paketteina, kuin yksittäin. Harmillista jo ne kaikkein edullisimmat yksittäiset katoavat kokonaan, kun kukaan ei halua kerätä sitä 100 kohdetta. Missä muualla te ostatte/myytte lastenvaatteita kun huutiksessa? Itse olen toisena osto/myyntipalstana pitänyt tätä vauvapalstan osta&myy palstaa.
Minulla tuskin tulee 100 myyntiä täyteen vuodessa, myyn enimmäkseen paketeissa. Jos tulee, ei pienen provikan maksu haittaa.
Toinen ehdokas on nettihuuto.com. Mielestäni kuitenkin häviää mikko-sivulle, koska sinne on pesiytynyt ihmeellisiä roinakauppiaita kiinalaisen krääsän kanssa ja seksivideoiden. En ole kumpaan käyttänyt myymiseen, joten sitä puolta en osaa arvioida.
vapaaseen liikkeellä olevaan asiakaskuntaan tällä sektorilla. Jos vauva-lehdellä olisi parempi rakenne kuin nyt on, niin johan meitä siellä olisi. Vauvanhan kannattaisi vaikka ostaa toi nettihuuto (saisi valmiin, alusta asti tekeminen on nyt hidasta) ja pikapikaa integroida se tänne. Toivottavasti siellä on bisness-silmää asialle.
Itsekin jäänen huutiksesta vekka myyjänä, kun maksut myynnistä alkaa juosta.
Siellä myydään missä menee kaupaksi. Ei jossakin jossa ei kauppoja synny.
Tehomyyjän tunnistat helposti Tehomyyjä-logosta.
Huuto.net yhtenäistää samalla paljon myyvien käyttäjien välityspalkkioita ja Tehomyyjät siirtyvät automaattisesti välityspalkkion piiriin, jota aletaan periä 100. toteutuneen kaupan jälkeen. Välityspalkkio on sama (2,9 %), kuin Huuto.netin yrityskäyttäjillä.
Alle 100 kohdetta 12 kk aikana myyville käyttäjille Huuto.net on edelleen maksuton.
provikka on kohtuullinen ja ihan hyvä vaan jos myyjien määrä vähenee
enemmän minua on korvennut postin ylihinnoittelu, se jos mikä syö katetta
Minä en usko sen lastenvaatteissa lisäävän kauppaa mitenkään? Päinvastoin.
Kun saan tähden, niin vaihdan tunnusta. En sen provinkan vuoksi, vaan tuon ällön tittelin. Tuo tittelihän tulee yhdestä pahvilaatikollisesta vaatteita.
Ja periaatteesta en edelleenkään maksa siitä, että myyn käytettyjä vaatteita 1-2 eurolla/kpl. Menestyksekkäästi olen käyttänyt mm. kaksplussan lahjoitetaan palstaa mieluummin.
Jokin tässä vaan ärsyttää, vaikka provinkka ei ole suuren suuri.
ap
jossa kerrotaan uudistuksesta? En oo vielä moisesta kuullukaan.
Mietin vaan sitä, että tuleeko sun ilmoittaa verottajallekin myyntisi, kun maksat provikkaa huuto.netille? Lastenvaatteiden myynti kun on aika "nappikauppaa" verrattuna esim. Arabian tuotteisiin.