Putkitukset? Onko kellään tietoa?
Jos perjantaina putkitus aika ja nyt flunssaa, yskää ja korvatulehdus niin onko enään mahdollisuuksia putkitusleikkaukseen ko. päivänä?
Kommentit (9)
tehdä jos lapsi on vähänkään kipeä esim pienessä nuhassa.
Meillä laitettiin tytölle, vaikka oli hiukan yli 37 lämpöä, lämpö johtui korvatulehduksesta
flunssa oli päällä (korvatulehdukset, poskiontelotulehdukset antibioottikuureineen) ja silti operaatiot tehtiin, tosin putkia ei sitten tarvittukaan, mutta tärykalvopistot ja kitarisanpoisto.
tekee päätöksen.
Meillä on vähän samanlainen tilanne (eri leikkaus kuitenkin) ja ollaan nyt flunssan (korvatulehdusepäily) takia jouduttu käymään pari kertaa lääkärissä, viimeksi tänään.
Eivät lääkäritkään ole osanneet sanoa voiko lapselle tehdä perjantaina leikkausta. Sanovat vaan että anestesialääkäri tekee päätöksen.
Eikä anestesialääkärikään vielä pysty päätöstä tekemään. Kaikki riippuu siitä toipuu lapsi ennen perjantaita vai ei.
tehtiin vaikka oli nuhaa, kuumetta, yskää, angiina ja korvatulehdus lääkäri totesi vain että kun nämä ovat kroonisia niin ei ne siitä muuksi muutukkaan! Poistettiin kitarisat, nielurisat ja pantiin putket korviin. Putkista tosin ei suurta apua ollut, kun lapsemme korvassa olevä märkä ON NIIN PAKSUA ETTEI TULE ULOS PUTKESTA.
Keskiviikkona soittavat sairaalasta tarkempia aikatauluja joten selvinnee sitten. meillä vaan ollut jo flunssa, yskä kierrettä kohta 2 kk joten alkaa näyttää toivottomalta kun ei flunssat lähde pois....
montakuukautta sairastamista ja antibioottikuuria ja sinne leikkauspöydälle jäi!
Tuntui ihan ihmeelliseltä lapsen puolesta, että se niiskutus, kuumeilu, yskiminen... loppui kuin seinään. Paranemista !
-5-
kävisi hyvä tuuri. Niinkuin teillä nro 5. Pojalla ilmeisesti liimakorva molemmissa korvissa ja mielellään nyt ne putket haluaisimme.
Ap
ystäväni lapsi oli jo esilääkitty, kun nuhan takia siirrettiinkin putkitusta.