Kädet kuivuvat ja ovat pikkuhaavoilla, millä paranee?!
Käsissä paljon pieniä haavoja jotka ratkeavat aina vain uudelleen, jos nyt yön aikana pikkuisen Bepanthenilla paranevat.. tosi kurjaa kun kirvelee, kun joudun lotraamaan paljon vedellä (lapsen pyllynpesua, tiskaamista..). On kuin pikku sähköiskuja saisi kun käsiä pesee.
Siis millä ja miten kuntoon kädet..? Kiitos.
Kommentit (8)
auttoi kun laitoin yöksi paksun kerroksen rasvaa ja muovihanskat päälle.
taas on kädet täynnä pikkuhaavoja. Välillä kun on käsien iho kohtalaisessa kunnossa, niin sitten tulee yksittäisiin sormenpäihin sellaset syvät halkeumat. Ei kivaa!
Avuksi kannattaa kokeilla öljypohjainen rasva esim. punanen abo base ja puuvillahanskat yöksi.
ja tässä hyvä voide:
https://www.karkkainen.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?cat…
Kirvelee alkuun tosi paljon, jos iho rikki, mutta helpottaa pian kun iho alkaa parantua.
kaikki maitotuotteet ja valkoisen leivan joksikin aikaa. lisaksi lopetin kasin tiskaamisen (ellei tata voi lopettaa niin ei-hiostavat kumihanskat aina kateen, esim puuvillahanskat kumihanskan alle)
on ollut ainoa, mikä todella auttaa. Talvisin käteni ovat olleet täynnä haavoja, jotka eivät mene umpeen. Muutaman päivän a-cremekuuri tekee ihmeitä viikoiksi. Tuota saa luontaistuotekaupoista (kylmähyllystä a-vitamiinin takia), pieni ruskea lasipurkki. On todella riittoisaa. Samainen rasva on meillä käytössä myös lapsilla (atopia), ennen lapsilla oli (varsinkin jalat) täynnä veristä ihottumaa, a-cremen kanssa iho on todella hyvä.
Tuo on Ruotsissa käytössä lastensairaaloissa ja on myös monen atoopikon ainoa apu. Plussaa tietysti se, ettei vahvoja kortisoneja ym lisäaineellisia rasvoja tarvita.
onkin ollut mulla ihan unohduksissa, aikaisemmin kädet ahavoitui mullakin tosi pahasti, ja HTH oli ainoa joka auttoi.
Nykyään kädet kyllä kuivuu, mutta pysyy ihan perusrasvalla kohtuullisessa kunnossa.
kertakäyttöhanskoja aina, kun joudut läträämään. Rasvaisempaa Bepanthenia joka välissä, ja sit hanskat käteen. Vältä käsienpesua, vaikka kuinka kuulostaa typerältä neuvolta.