Miksi vaaditaan rakastamaan puolison lapsia?
Minusta se ei ole realistinen vaatimus. Rakkaus tulee jos on tullakseen, mutta lasten parasta pitää mielestäni ajatella järjellä ja heitä tulee kohdella hyvin ja oikeudenmukaisesti joka tapauksessa. Minusta on pelottava ajatus, että lapsia pitäisi rakastaa vain koska rakastaa heidän vanhempaansa. Ei tuollaisia tilanteita tunteilla punnita, vaan järjellä!
Kommentit (3)
mutta heitä ei saa kohdella kaltoin.
mutta se, mitä täältä voi lukea, niin lapsipuolet ovat todella ns. lapsipuolen asemassa monessa perheessä. Aikuisilta äiti-ihmisiltä (eikä varmaan isiltäkään, mutta heidän kokemuksiaan täältä pääsee harvemmin lukemaan) puuttuu täysin ymmärrys pieniäkin lapsia kohtaan. Valitetaan kakaroiden käytöksestä vailla minkäänlaista ymmärrystä siitä, MIKSI lapset käyttäytyvät niin kuin käyttäytyvät. Monet tuntuvat pitävän lapsipuoliaan rauhanhäiritsijöinä, joiden poistumista odotetaan, jotta voidaan viettää oikeaa perheaikaa. Se kuulostaa niin sydämettömältä.
Mutta puolison lapsia voi rakastaa. On ihanaa, kun miehen poika tarinoi minulle kuulumisiaan, nauramme yhdessä ja retkeilemme ym. Mies rakastaa minun lapsiani, huolehtii heistä, pitää ominaan. Minusta tällainen tapa toimii meillä, olemme yhtä perhettä. Tärkeintä on, että lapsilla on hyvä olla.