Mistä aloitan tämän talon kaaoksen selvittämisen?
Pitäisi mm.vaihtaa petivaatteet,pestä älyttömät kasat pyykkiä,selvittää naulakoiden vaateröykkiöt,lajitella paperit ja keräyspaperit,pestä mikro ja kylppäri,hinkata keittiöstä rasvapölyt pois kaappien päältä,selvittää tasoilta erinäiset krääsäkasat ja kaiken tämän lisäksi imuroida ja mopata ja myös tuulettaa matot.HUOH,hommaa on NIIN paljon etten osaa organisoida ja aloittaa :(
Kommentit (15)
Ihan kaikkea ei mun tarvitse tehdä, mutta sen sijaan täytyy käydä kaupassa.T. Kohtalotoveri
Saat ne samantien pyykkiin. Kone pyörimään ja sitten naulakot/eteinen.
Tämän jälkeen aloitat yleissiivouksen huone kerrallaan. Matot ulos, tamppaus, imurointi ja moppaus.
Viimeiseksi ne asiat, joita voit tarvittessa siirtääkin, esim. mikron ja kylppärin pesu.
Laita jotain hyvää musaa soimaan TOOOOSI kovalle.
ja lajittelemalla keräyspaperit. Sitten vaatteet ym. Noilla yleisilme siistiytyy heti, ja on helpompi käydä käsiksi pesua vaativiin hommiin.
Sama ongelma minulla. Pitkän sairasteluputken jäljiltä siivottavaa riittää.
Pitänee aloittaa helpoimmasta huoneesta ja tehdä se valmiiksi. Silloin tuntuu että on saanut jotain näkyvää aikaiseksi ja siitä saa virtaa jatkaa seuraaviin hommiin.
Pitäisi mm.vaihtaa petivaatteet,pestä älyttömät kasat pyykkiä,selvittää naulakoiden vaateröykkiöt,lajitella paperit ja keräyspaperit,pestä mikro ja kylppäri,hinkata keittiöstä rasvapölyt pois kaappien päältä,selvittää tasoilta erinäiset krääsäkasat ja kaiken tämän lisäksi imuroida ja mopata ja myös tuulettaa matot.HUOH,hommaa on NIIN paljon etten osaa organisoida ja aloittaa :(
1. Pitäisi mm.vaihtaa petivaatteet,pestä älyttömät kasat pyykkiä,selvittää naulakoiden vaateröykkiöt
2. pestäselvittää tasoilta erinäiset krääsäkasat ja kaiken tämän lisäksi imuroida ja mopata ja myös tuulettaa matot mikro ja kylppäri
Onneksi keittiön kaapit ovat kattoon asti :D
t. se kohtalotoveri
3.
Kantaisin petivaatteet ja naulakoiden vaateröykkiöt pesukoneen luo, lajittelisin sopiviin kasoihin ja laittaisin pesukoneen laulamaan.
Sitten kantaisin matot ulos tuulettumaan ja selvittäisin krääsäkasat, lajittelisin paperit ja keräyspaperit.
Aloittamalla näistä saa tehtyä "tilaa" noille muille hommille, eikä tarvitse siirrellä kasoja, pinoja ja röykkiöitä pois tieltä.
Seuraavaksi siivoaisin keittiön (mikro, rasvapölyt). Sitten tekisin imuroinnin ja moppauksen, kantaisin matot sisään ja laittaisin naulakot ja tasoille kuuluvat tavarat ojennukseen.
Ihan viimeiseksi, ehkä vasta seuraavana aamuna pesisin kylppärin, koska meillä pyykin pesu ja kuivaus tapahtuu siellä, ja siitä tulisi kuitenkin pölyä koko siivouspäivän ajan.
Niin ja itse asiassa mies ja lapset saisivat osallistua tuohon kaikkeen. Kaikki toisivat omat vaatteet ja petivaatteet pyykkiin. Lapset keräisivät omat tavaransa tasoilta ja järjestäisivät omat huoneensa, veisivät roskia ja keräyspapereita, lajittelisivat pestyjä sukkia, veisivät omat vaatteensa kaappeihin. Mies todennäköisesti hoitaisi ainakin matot, imuroinnin ja lattiat.
ja ei yhtään huvittas tehdä mitään, mieluiten istuisin koneella koko päivän
mut kyl se vaan on täsät noustava ja aloitettava
mulla on puhtaat tiskit koneessa, joten aloitan keittiöstä, tyhjennän koneen ja laitan likaiset koneeseen
sit pyyhin tasot ja tyhjään ne krääsästä, heitän mainokset yms paperikeräysläjään, pesen mikron yms
sit menen pikku vessaan pesen sen
sit lapsen hyuoneeseen setvimään leluja
mattoja en tonne ulos vie
enkä nyt vaihda lakanoita, kun viikonloppuna sen tein
pyykkikone on jo täytetty likaisilla, laitan vasta illalla päälle kun on halvempi sähkö ja saunottu niin kuivaa sit paremmin
mut miten jaksaisin siivota kaapit sisältä ??
Seuraavaksi meinaan siirtyä keittiön kaappien kimppuun ja siivota myös roskiskaapin.ap
aloittaminen onnistuu parhaiten siitä, että pistän pyykkikoneen käyntiin.
Siitä on sitten luonteva jatkaa muun vaatehuollon parissa.
Yleisen siivoamisen aloitan keittiöstä. Kun ensin saan tiskipöydän siistiksi, on siitä helppo edetä muualle keittiöön ja siitä muihin tiloihin.
En tiedä mistä nuo jutut minulle on tulleet. Jostain mystisestä syystä juuri nuo aloituskohteet auttavan motivoitumaan isompaan siivoamiseen/raivaamiseen =)
Mies taas etenee siivoushommissa tyylillä 'huone kerrallaan' eikä hänelle aloituspaikalla ole merkitystä.
järjestyksessä:
1) tiskit
2) pyykit
3) roskat (lajittelu, tarvittaessa kerääminen pöydiltä tms, keräysastioihin vieminen), samalla ylimääräisten tavaroiden vieminen paikalleen pöydiltä
4) keittiön siivous
Eihän sillä järjestyksellä varmaan ole muuten merkitystä, mutta joku järjestys auttaa homman tekemistä. Silloin ei tarvitse käyttää aikaa ja energiaa sen miettimiseen, mistä aloittaisi, vaan voi suoraan mennä tarkistamaan tiski- ja pyykkitilanteen. :)
tiskikoneen ja pyykkikoneen pyörimään, niin tuntuu että jotain tapahtuu jo, saan siitä energiaa jatkaa.
mulla on vaarana lannistua jo ihan alkuunsa.
Teen joka päivä vähän. En anna pyykkien kasaantua, krääsäkasoja käyn läpi pari kertaa kuussa, papereita myös. naulakosta pesen kausivatteita pois muun pyykin ohessa ja laitan kellariin, siivoan yhden kaapin kerrallaan, petivatteita ei vaihdeta samana päivänä kun on muutakin kuin imurointi tai moppaus.
Tee ylhäältä alas. Aloita kaappien päältä ja etene alas. Tsemppiä!