Jos nyt voisit uudestaan valita, niin mihin ammattiin opiskelisit?
Kommentit (13)
olen ollut aina kiinnostunut psykasta ja kirjoitinkin laudaturin yo-kokeista...mutta nyt len th ja lto enkä koskaan ole lukenut psykaa. Harmittaa ihan vietävästi!! Haluaisin työskennellä nimenomaan lasten parissa (neuvolassa tms).
Palkitsis enemmän kun konttorirotan hommat.
terveisin lopenkyllästynyt ja väärällä alalla oleva It-projektipäällikkö
Jokainen voi valita ja opiskella juuri siihen mihin haluaa.
väärän valinnan tulevan alansa suhteen....
...nyt 'pelkkä' kaupallinen koulutus :)
Haluaisin opiskella sosiologiaa ja kirjallisuutta. Nyyh! Kirjallisuus etenkin on avoimessa kallis harrastus...
Voisin myös harkita konservaattoria. Arkkitehtikin voisi olla jotain, jos työt olisivat jotain muuta kuin mitä ne nykyarjessa ovat tavisarkkitehdille. Jotakin sellaista missä luodaan kaunista ja piirustus- ja maalaustaito on tarpeen.
Olen ekonomi ja kaupallisten aineiden opettaja.
Ja siksi koska olen oppinut nyt vuosien varrella aiheesta TODELLA paljon ja se kiinnostaa minua. Minulla ei vaan ole mahdollisuutta eikä varaakaan lähteä enää opiskelemaan.
Työ kiinnostaa mua ja uskoisin olevani siinä hyvä.
Fyysinen kapasiteetti vaan ei taida riittää.
Ei musta ole toimistorotaksi eikä toisaalta minnekään ihmisläheiseen työhön esim. hoitoalallekaan.