Huoh..huomenna laskettuaika eikä tää oo
vieläkään laskeutunut:(
Miten muilla synnytys edennyt, jos ei etukäteen ole vauva lähtökuopissa ollut. Ja onko mennyt paljon yli la:n?
Kommentit (10)
tuntuu vaan jo todella tukalalta tän mahan kanssa. Olisin halunnut jotain merkkejä/toivoa neuvolassa saada.
lapset laskeutuneet vasta synnytyksessä hieman ennen ponnistusvaihessa.
lapset laskeutuneet vasta synnytyksessä hieman ennen ponnistusvaihessa.
Esikoinen syntyi 40+5 ja kuopus 41+3.
mutta ei siltikään mitään tapahtunut kun laskettuaika lähestyi.. tuli laskettuaika, meni päivä, meni toinenkin ja kolmas jnejne... Viikolla 41+2 aloitin raivosiivoamisen kun ei ollut muutakaan tekemistä, vaihdoin järjestystä, imuroin, moppasin ja makkarin ikkunoita aloin pesemään...siitä ei mennyt tuntia kun alkoi voimakkaita suppareita tulla ja muuttuivat melkeen heti säännöllisiksi, pari tuntia siitä lähdin sairaalaan ja pikkasen reilu 7 tuntia myöhemmin olin heräämössä (tehtiin sektio) odottelemassa milloin pääsen osastolle näkemään ihanan pienen poikani :)
Laskeutuminen ei siis minun kohdalla ollut ainakaan mikään merkki...
Alappa kokeilemaan kaikkia kotikonsteja mitä keksitkään synnytyksen käynnistämisen vauhdittamiseksi ;)
laskeutunut ennenkuin sairaalassa tositoimissa. Syntyivät 38+6, 39+3 ja 41+0.
Eipä sitä oikein pysty jouduttamaan, ylimääräistä kun rehkit, niin väsytät itsesi suotta.
syntyi 40+3, esikoinen oli. Tää toinen on nyt laskeutunut, 37+1.
laskeutunut ennenkuin sairaalassa tositoimissa. Syntyivät 38+6, 39+3 ja 41+0.
Eipä sitä oikein pysty jouduttamaan, ylimääräistä kun rehkit, niin väsytät itsesi suotta.
Mä olen aina ihmetellytkin tätä vinkkiä siivota. Mammat huhkii otsa hiessä ja sitten synnytyksessä ollaan rättiväsyneitä (jos siis sattuu synnytys alkamaan tuohon väliin)
Hommia tulee paljon sitten synnytyksessä ja sen jälkeen, parempi vain levätä. Ite yritin kaiken maailman kävelyitä ja siivoamisia ja olin vain ihan poikki ja särkyinen. Nyt tätä toista odottaessa en jaksa tehdä mitään ylimääräistä, vaan pistän tilaisuuden tullen aina pitkäkseen. :)
Ap sun synnytys voi alkaa ihan koska vain. Siihen ei mitenkään päin voi mennä enää kauaa, ja sen jälkeen se vauva on teillä koko lopun ikänsä. Mä tiedän ettei sitä oikein tajua ainakaan ekan kohdalla, mutta koita ystävä kallis nyt vain nauttia niistä viimeisistä tunneista tai päivistä kun saat miettiä itseäsi ainoastaan. :) Jaksamista synnytykseen, se on ihan korvilla!
laskeutunut. syntyi 40+4 ja olin samana päivänä täällä sadatellut kun ei mitään tapahdu ja lähtö tuli illalla :)