Raskaana ja pohje "räjähtää" kivusta öisin! Mitä ihmettä tämä on?
Loppuraskaudessa tullut tällainen kurja vaiva, että herään melkein joka yö siihen kun toinen pohje "räjähtää" kivusta. Mitä tämä voisi olla? Mikä avuksi?
Kommentit (7)
Tyypillinen raskausajan vaiva. Juotko sä magnesiumia iltaisin? Sen pitäis auttaa kyllä. Esimerkiksi Diasporal-poretabletti on nopeavaikutteinen, ja sitä voi huoletta ottaa vaikka kaksikin tablettia. Se siis just ennen nukkumaanmenoa, ja lisäksi lämpöiset sukat jalkaan.
Juo tarpeeksi, myös kalium- ym. suoloja sisältävää vissyä. Syö banaania, siinä on kaliumia ja magnesiumia, niiden puute altistaa suonenvedoille. Nuku lämpimät sukat jalassa.
...sattuu ihan sairaasti - tiedän! Ota illalla magnesiumia (esim. tavallisessa ruokakaupassa myydään puru-magnesiumia, ei edes kovin pahan makuista) ja juo iso lasi vettä päälle. Sit nukut villasukat jalassa ni johan selviät yöt ilman kramppeja!
Jos särkee jatkuvasti ja etenkin, jos on turvonnut, voi olla laskimoveritulppa. t edellinen
Kuten edellinen sanoikin niin magnesium auttaa.
Se kipu on varsin täräyttävä keskellä yötä. Suunnilleen lentää kattoon ja huutaa hiljaa ----aaaargh!!
Itse käytän Diasprolia. Saa luontaistutekaupoista ja apteekeista( joissa kallimpaa).
Pitääpä tosiaan lähteä ostamaan tuota magnesiumia. Kuinka nopeasti se tehoaa? Pelottaa jo ihan ajatuskin nukkumisesta :(
Magnesiumin syöminen auttaa siihen.