Tekemistä Tukholmassa alakoululaisten kanssa?
Olemme lähdössä Siljan risteilylle syyslomalla. Mukana 7 ja 9 vuotiaat. Mitä tekemistä löytyisi Tukholmassa siksi ajaksi kun laiva on maissa?
Kommentit (5)
tai no, itse olen kyllä tyttönä siellä käynyt ja tykkäsin! Pojat tykkäsi enemmän (oltiin luokkaretkellä)
Siellä oli ainakin pari vuotta sitten tosi siistit karhuluolat. Vain pelkkä lasi sinun ja karhujen välissä. Teki vaikutuksen ainakin meidän lapsiin. Muutenkin kiva paikka ja siinä ihan lähellä on sitten muutkin Djurgårdenin nähtävyydet eli tuo Junibacken, Vasa-laiva, Akvaario, Gröna Lund. Kandee kulkea sellaisella museoratikalla joka menee Djurgårdenia ympäri. Siinä voi istua paikka pari kierrosta kyydistä ja jäädä sitten jonkun noiden edessä pois.
Djurgården on hyvä, siellä on Junibacken, Skansen, museo sekä Aquarium (suuri "merimaailma"), kaikkeen ette ehditte samana päivänä.
Itse ehdottaisi ehdottomasti Junibackenia.
Pääsee keskustasta hyvin metrolla. Meidän 7v tykkäs kovasti. Saa koko päivän kulumaan jos haluaa.
Aquarium tai Vasa-laivan museo. Kuninkaan linnaan pääsee myös. Itse emme ole siellä käyneet mutta tuttavalta kuulin, että lapset oli tykänneet (tyttöjä ovat).