Koira alkanut purra lapsia!!!!
Apua! Kyseessä on vajaan vuoden vanha sekarotuinen koira. Kaksi vanhinta lastani ovat kouluikäsiä ja ovat aamuisin yksin kotona ennen koulua. Tänäänkin esikoiseni soitti itkien, että koira oli purrut häntä nilkkaan...puheluita tuli useampi.
Ongelma on uusi, aikaisemmin koira on kyllä riehunut aamuisin (hyppii ja haukkuu) ennen lasten lähtöä. Kun olemme kaikki kotona ei vastaavaa ongelmaa ole.
Mieheni jo aamulla sanoi, että koiralla on joku luonnevika tai äärimmäisen paha eroahdistus... mitä tehdä??? Onko piikki ainoa ratkaisu=(
Kommentit (61)
Koira pitää lapsia alempana. Ei ole piikki ainoa ratkaisu. En osaa antaa tässä kiireessä koulutusvinkkejä, mutta joku varmasti osaa!
lapsia puremaan, niin minä ainakin veisin sen piikille. Juuri vasta telkkariohjelmassa koira oli ensin näykkäissyt lasta ja jonkin ajan kuluttua sitten purrut ympäri kehoa ihan kunnolla. Eli jokin vika sillä on, jos se perheenjäseniin käy kiinni.
Minun mielestäni piikki on ainoa ratkaisu, jos koira yrittää olla lasten yläpuolella ja puree heitä.
ole koskaan kuullut siitä, että koiraa voi kouluttaa...?
Piski piikille tai kuula kalloon saman tien.
Ensin tuo on ihan normaalia tuon ikäiseltä koiralta. Yrittää tietysti päästä laumassa eteenpäin ja ylemmäs.
Vinkki 1: Lapset eivät saa yksinollessaan leikkiä koiran kanssa. Yleensä se leikki on sellaista riehumista ja juoksemista, joka vaan pahentaa tilannetta.
Leikkiä voi olla vain aikuisten valvonnassa ja sekin rauhallista leikkiä, jossa koira saa palkinnon jonkun asian tekemisestä (tavaran nouto, vaihtamis yms., istu, maahan, kieri yms)
Lapset voivat antaa koirlle sen ruuan. Ensin koiran pitää istua rauhassa ja vasta käskystä saa mennä ruokakupille.
Aina ihmiset ensin ovesta ulos ja sisään ja koira vasta viimeisenä.
Koiraa ei saa silittää, kun se tulee luokse sitä kerjäämään, vaan vain silloin, kun ihminen kutsuu sen rapsutettavaksi.
Koiralla pitää olla paikka kotona, minne lapset eivät saa sitä mennä häiritsemään, ei edes silittelemään. Samaten lapsille koiravapaa alue, vaikka lastenhuone.
Kun lapset ahluavat leikkiä ulkona toisten lasten kanssa ja juoksevat, kirkuvat, hyppivät yms, niin koira pois sieltä.
Tässä alkuun. Suosittelen lainaamaan koirankoulutusopuksia ja menemään paikkakunnan koirakouluun. Tuire Kaimion kirjoista opitte koiran "ajattelua" ja koiran kieltä, mikä helpottaa yhteiseloa.
Tsemppiä!
Minun mielestäni piikki on ainoa ratkaisu, jos koira yrittää olla lasten yläpuolella ja puree heitä.
ole koskaan kuullut siitä, että koiraa voi kouluttaa...?
Pitäsiköhän tässä nyt ensin soittaa eläinlääkärille vai minne? Olen ihan sekaisin!!! Aiemmin ei tosiaan ole tämmöistä ollut.
Koulutusvinnkejä kiitos, jos kerran vielä mahdollista...
en millään haluaisi lopettaa nuorta ja muuten hyvää koiraa. MUTTA lapset nyt ovat potenssiin miljoona koiran yläpuolella... eli jos muuta ratkaisua ei ole niin... =(
Itse en nyt tiedä miten kouluttaa, ajatukset ovat ihan sekaisin.
Oletteko alunperinkään kouluttaneet koiraanne yhtään? Vaikka se olisi lemmikiksi ostettukin, kyllä sillä täytyy kuri olla ja oma paikka laumassa.Tietysti jos koira vaikuttaa oikeasti luonnevikaiselta niin suosittelen lopettamista, ei voi pitää lapsiperheessä, ja sellaisia ei kannata kiertoonkaan laittaa.
tosissaan ja vihaisesti?
Vai yrittääkö se leikkiä?
Meillä koira, jonka mielestä leikki on sitä, että käytetään hampaita. Ja sit välillä se yltyy vähän turhan kovaksi "puremiseksi".
sit vaan jähmetytään paikoilleen, eikä enää mennä mukaan tuollaiseen "leikkiin".
ollaan saatu tuo pureminen vähenemään. ja leikitkin sellaisiksi, että puree mieluummin jotain lelua, mitä sit vedetään.
mutta siis, jos koira on oikeesti uhkaava ja vihainen, niin koulutusta vaan tai piikille
ja minne? Jos koira käy lapsen kimppuun, kaulaan, päähän tms. niin tilanne on tosi paha. Jos taas puree tosiaan jalkoihin, älä huoli. Kyse on murrosikää lähestyvästä koirasta, joka hakee paikkaansa laumassa ja pyrkii tietysti mahdollisimman ylös arvoasteikossa. Onneksi teillä on jo kouluikäiset lapset, jotka varmaan oppivat käsittelemään koiraa oikein.
Ekaksi kiellät lapsia tekemästä koiran kanssa mitään, kun he ovat ilman aikuisia kotona. Korkeintaan he voivat antaa sille puruluun juuri ennen kuin lähtevät kouluun - silloin koira laitetaan istumaan ja odottamaan ja se saa luun vasta kun rauhoittuu. Sen jälkeen lapset rauhallisesti pukee ja menee ilman mitään hyvästejä. Kun lapset tulee koulusta, he eivät myöskään huomioi koiraa. Jälleen, puruluun voi antaa kun tilanne on rauhoittunut ja koira kuuntelee, mutta ei mitään halailuja tai leikkimistä.
Johtajuusharjoituksiin löydät ohjeita netistä. Jos pelottaa jättää koiraa ja lapsia heti yksin kotiin, voitte myös rajat koiralle alueen siksi aikaa kun aikuiset eivät ole kotona. Se voi olla oma huone tai aidalle erotettu alue. Tärkeää on opettaa koira rauhoittumaan omassa paikassa, eikä vaan sulkea sitä sinne ulisemaan. Tähänkin löytyy vinkkejä netistä.
Kuulostaa ikävästi siltä, että olette ottaneet koiran opiskelematta juuri ollenkaan koirankasvatusta. Nyt ryhdistäydytte, otatte selvää asioista ja paneudutte tähän hommaan. Ja jos ette viitsi, yrittäkää löytää koiralle uusi koti, vaikka lapsettomasta perheestä. Ei tuo minusta kuulosta ollenkaan luonnevikaiselta koiralta.
Niinkuin pikkupennut tekevät. Se tosin sattuu tietty enemmän, koska isommalla koiralla on isommat hampaat. Kannattaa kokeilla kiljaista _tosi_ kovaa kun koira näykkäisee, niin kovaa että koira säikähtää sitä. Ei siis huudeta täyttä kurkkua, vaan sellainen terävä, lyhyt "vinkaisu"
Laumassa nuorten/pentujen kesken tuo tarkoittaa" Lopeta! Tuo sattuu!" Usein tepsii, jos koira ei pure aggressiivisuuden vaan leikin takia.
ja heti! Kumpi on tärkeämpi sinulle lapset vai koira?
Pitäsiköhän tässä nyt ensin soittaa eläinlääkärille vai minne? Olen ihan sekaisin!!! Aiemmin ei tosiaan ole tämmöistä ollut.Koulutusvinnkejä kiitos, jos kerran vielä mahdollista...
en millään haluaisi lopettaa nuorta ja muuten hyvää koiraa. MUTTA lapset nyt ovat potenssiin miljoona koiran yläpuolella... eli jos muuta ratkaisua ei ole niin... =(Itse en nyt tiedä miten kouluttaa, ajatukset ovat ihan sekaisin.
Oikeasti ärsyttää tuollainen. Onko sinulla kokemusta koirista aiemmin ollenkaan? Vajaa vuoden ikäinen on vielä pentu, eikä mikään luonnehäiriöinen tappaja. Mitä sitten odotit koiralta? Mihin tarkoitukseen koira alunperin teille tuli?
Selvitä nyt ne ajatukset tai jos ette itse pysty yhtä pentukoiraa kouluttamaan, niin antakaa se pois. Koirassa ei todennäköisesti ole mitään vikaa, toimii vaan koiralle ominaiseen tapaan. Kun koiran ottaa, pitää olla valmis sitä koulutamaan ja opettamaan. Harvempi koira ilman sitä tulee automaattisesti mukavaksi perhekoiraksi.
Todella asiantuntevia nämä piikkiä ehdottelevat!
Pitäsiköhän tässä nyt ensin soittaa eläinlääkärille vai minne? Olen ihan sekaisin!!! Aiemmin ei tosiaan ole tämmöistä ollut. Koulutusvinnkejä kiitos, jos kerran vielä mahdollista... en millään haluaisi lopettaa nuorta ja muuten hyvää koiraa. MUTTA lapset nyt ovat potenssiin miljoona koiran yläpuolella... eli jos muuta ratkaisua ei ole niin... =( Itse en nyt tiedä miten kouluttaa, ajatukset ovat ihan sekaisin.
Oikeasti ärsyttää tuollainen. Onko sinulla kokemusta koirista aiemmin ollenkaan? Vajaa vuoden ikäinen on vielä pentu, eikä mikään luonnehäiriöinen tappaja. Mitä sitten odotit koiralta? Mihin tarkoitukseen koira alunperin teille tuli? Selvitä nyt ne ajatukset tai jos ette itse pysty yhtä pentukoiraa kouluttamaan, niin antakaa se pois. Koirassa ei todennäköisesti ole mitään vikaa, toimii vaan koiralle ominaiseen tapaan. Kun koiran ottaa, pitää olla valmis sitä koulutamaan ja opettamaan. Harvempi koira ilman sitä tulee automaattisesti mukavaksi perhekoiraksi. Todella asiantuntevia nämä piikkiä ehdottelevat!
Ja vaativiakin koirarotuja on ollut, ilman ongelmia! Koiraa on myös koulutettu ja koiraopuksia on kotona.
Lapset eivät käsittääkseni leikkineetkään koiran kanssa aamulla, vaan koira tarttui jalkaan kun kulkivat ohi.
ne koululaiset nyt siellä kotona ovat tehneet? Jos siellä remutaan ja riehutaan ni tuonikäinen koira lähtee leikkiin mukaan ja tosiaan saatta näykkäistä innostuksissaan.
Jos et ole valmis koiraasi kouluttamaan ja luomaan koko perheen yhteisiä pelisääntöjä esim. juuri näykkimis ym. tilanteissa niin kannattaa mielummin etsiä sitten koiralle uusi koti. Koirassa ei nyt kyllä taida olla mitään vikaan!
Meilla koira murisi ja naytti hampaita tytolle, nain sen kylla itsekkin. annettiin toinen mahdollisuus ja meinasi purra veljeani kateen ilman mitaan syyta...soitin miehelle et hakee haulikon ja kaksi panosta...se siita koirasta.
Minustakin tuo vaikuttaa silta, etta kun kissa on poissa ni hiiret hyppii poydille, eli vanhemmat ku on poissa ja lapset vaan kotona niin uhittelee ja leikkii johtajaa. Mina laittaisin koiran erihuoneeseen kun lahtisin toihin...ja lapset sitten voi paastaa sen sielta ulos kun lahtevat kouluun. parastahan ois etta nakisi tilanteen missa se tekee noin. mutta tiedan mita aidinpelko on...enka tuomitse.
Veisin piikille On vaarallinen.
Tällä palstalla on niin paljon sekopäisiä koiranvihaajia, jotka tarjoavat tätä joka asiaan. Tässä on jo tarjottu monta hyvää niksiä. On ihan tavallista, että nuori ja ilmeisesti huonosti koulutettu koira yrittää nousta hierarkiassa ylöspäin alistamalla lapsia.
Vituttaa kun mistään mitään tietämättömät alkaa heti hokea silmät kiiluen ja suu vaahdossa lopettamista, kun koira noudattaa täysin tavallista käyttäytymismallia.
Ja sellaisten ihmisten, jotka ei ymmärrä, että koira on peto ja sitä pitää kouluttaa, ei pitäisi ottaa koiraa. Koira ei ole mikään söpö pehmolelu.
Ja muuten: ei ole mitään takeita, etteivätkö ap:n lapset kiusaisi koiraa. Se ei ole ollenkaan poikkeuksellista tai häiriintynyttä käytöstä lapsilta. Sen takia aikuisen olisikin hyvä valvoa lapsen ja koiran yhteiseloa.
Meilla koira murisi ja naytti hampaita tytolle, nain sen kylla itsekkin. annettiin toinen mahdollisuus ja meinasi purra veljeani kateen ilman mitaan syyta...soitin miehelle et hakee haulikon ja kaksi panosta...se siita koirasta.
Minustakin tuo vaikuttaa silta, etta kun kissa on poissa ni hiiret hyppii poydille, eli vanhemmat ku on poissa ja lapset vaan kotona niin uhittelee ja leikkii johtajaa. Mina laittaisin koiran erihuoneeseen kun lahtisin toihin...ja lapset sitten voi paastaa sen sielta ulos kun lahtevat kouluun. parastahan ois etta nakisi tilanteen missa se tekee noin. mutta tiedan mita aidinpelko on...enka tuomitse.
Vittu että vituttaa kaltaisesti ihmiset. Älä ota eläintä, jos et kestä eläimen luontoa. Ota lemmikiksi vaikka kivi, sitä ei tarvitse kouluttaa.
Oikeasti, tapatat koiran sen takia, ettet itse tiedä, miten sen kanssa toimitaan. Todella halveksuttavaa toimintaa. Hyi vittu.
on 4kk vanha koira, joka puree vielä paljon, eikä tulisi mieleenkään lopettaa sitä. Ei pure vihaisena tai hyökkää kimppuun, vaan haluaa joko huomiota tai yrittää leikkiä.
Ulos lähtiessä tulee usein juuri tuolla lailla hyökkimään kimppuun, haluaisi mukaan tietenkin. Koiran riehumiseen ja puremiseen ei kiinnitetä lähtötilanteessa huomiota, mutta palkitaan jos on nätisti.
Välillä harjoitellaan niin että toinen meistä aikuisista lähtee, ja toinen laittaa koiran istumaan ja odottamaan nätisti sillä aikaa.
Totta kai koiralle pitää opettaa miten käyttäytyä. Harva noin nuori koira on mikään vaarallinen tappajakoira, sehän on vasta riehuva teini-ikäinen joka tarvitsee opastusta ja rajoja.
Harjoitelkaa viikonloppuisin ulos lähtemistä lasten kanssa. Opastakaa miten toimia koiran kanssa.
Tuire Kaimion kirjaa suosittelen minäkin, löytyy yleensä kirjastostakin.
Ihan tutkimustenkin mukaan koiran aggressiivinen käytös johtuu lähes aina omistajasta ja omistajan käytöksestä. Teidän koira ei vielä edes kuulosta aggressiiviselta, mutta siitä voi tulla jos ette tuon enempää koiria ymmärrä.
jos koira yrittää olla lasten yläpuolella ja puree heitä.