2-vuotiaan äiti ihan hakoteillä OV
Lapsi on 90cm pitkä ja painaa 16,3kg. Tutti ja tuttipullo on käytössä. Tuttipullosta lapsi juo iltavellinsä sängyssään ja nukahtaa niin hyvin.
Hammaslääkärissäkin hän oli pari viikkoa sitten ja reiän alkuja oli monta ja paljon plakkia. Hammaslääkärissä tuli sanomista tutista ja reiän aluista, mutta äiti puolustautui sillä, ettei lapsi osaa vielä pestä hampaitaan, koska on vasta 2-vuotias. Lisäksi hän sanoi että lapsi syö paljon karkkia ja muita herkkuja. Siksi siis hampaat siinä kunnossa.
Neuvolassa äiti oli sanonut ettei lapsi halua enää nukkua päiväunia ja kiukuttelee siksi kaikki illat. Lapsi ei myöskään peseydy, koska ei halua. Ulkona ei käy koskaan, kun lapsi ei tykkää pukemisesta. Ruokailun jälkeen ei pyyhitä naamaa, koska lapsi ei halua. Lasta ei ikinä kielletä/komenneta, yksikin kerta rämppäsi sähköjohtoa pistorasiaan ja pois varmaan sata kertaa, eikä äiti kieltänyt edes... Ja näitä olisi vaikka kuinka paljon lisää!
Mitä ihmettä!? Tottakai vanhempien pitää pestä pienten lasten hampaat. Eikä lapsi syö herkkuja, jos niitä ei annata. Pesulla on käytävä, tykkäsi siitä tai ei ja ulos mennään kun äiti/isä niin päättää. Mistä tuollaisia tossu vanhempia oikein sikiää??? Puhun nyt siis tutustani... Sääliksi käy tuota lasta! :(
Kommentit (22)
mitä sattuu koska ei suostu lainkaan äidin apuun harjauksessa vaan tahtoo tehdä 'ite'. Huoh! Mua pelottaa jo valmiiksi 3v. hammastarkastus.
kauan tuo lapsi pysyy hengissä? ja mitenköhän murkkuikä sujuu..
et kerro lapselle että "pahat pöpöt" pitää pestä pois, ettei se riko hampaita/hampaita alkaa "pistää"/sattua?
Meillä tuo auttaa kaksivuotiaaseen. Samalla voit keksiä jonkun hassun tarinan, kun kuuraat pöpöjä pois ja muista ylinäytellä. :)
ap
vaan tuttavaani moitin. Olen sanonut miten meillä toimitaa, muttei nää omassa toiminnassaan mitään väärää. Huoh...
ap
Jonka pitää tarttua joltain.Hampaisiin ei tule reikiä herkkujen syönnistä eikä edes pesemättömyydestä jos niitä hammaspeikkoja ei ole suussa.On tainnu tuttu käyttää lapsen tuttia omassa suussaan tai syöny samalla haarukalla.Joidenkin tutkimusten mukaan karies voi tarttua jopa suukottelemalla lasta suulle mitä muutenkaan aikuisen ei pitäisi tehdä.
mutta vaikka karies-bakteeri olisikin, niin reikiä ei tule, jos hampaat muistaa pestä aamuin illoin, KUNNOLLA.
kyllä meillä ainakin 2 vuotiaan on tasan pitänyt oppia, että hampaat pestään. Ja kyllä se sen oppii! kivat harjat ja tahnat auttaa, meillä lapsi itse valitsee kaupassa. Järkyn lihava kyllä, meillä ainakin 96,5 cm ja 13,6 kg
93cm/13kg, että lapsista huomaa kumpi on herkutellut...
ap
varmasti vaikeuksia elämässä ja tuleva kiusauksen uhri. Myös äiti tulee kärsimän koska lapsi tule vedättämään 6-0 äitiään.
Syy: riittämätön vanhemmuus, joka uhkaa lapsen terveyttä ja kehitystä.
monessakin mielessa, mutta tuo paino jarkyttaa ehka eniten: meilla poika n. 106 cm ja 4 v painaa nimittain saman verran, ja tiedan etta han on pituus-painosuhteessa keskikayralla... Eli eiko tuo lapsi ole jarkyttavan ylipainoinen pituuteen nahden?
Jonka pitää tarttua joltain.Hampaisiin ei tule reikiä herkkujen syönnistä eikä edes pesemättömyydestä jos niitä hammaspeikkoja ei ole suussa.On tainnu tuttu käyttää lapsen tuttia omassa suussaan tai syöny samalla haarukalla.Joidenkin tutkimusten mukaan karies voi tarttua jopa suukottelemalla lasta suulle mitä muutenkaan aikuisen ei pitäisi tehdä.
Ihan höpöhöpöä taas, että sitä voisi nukkua vaikka suu täynnä kokista joka yö, jos vaan ei ole karies-bakteeria. Oletko ihan idiootti???
kamalaa, mutta ei ole helppo mennä ls-ilmoa tekemään. :( Pullukka hän on, mutta tuon äidin mielestä "kaikki ei voi olla tikkuja" ja "en voi mitään, kun lapsi syö niin paljon herkkuja". Perheessä on muutakin ongelmaa mm lapsen isä on alkoholisti vaikka alle 26v.
ap
yleensä tarttuu vanhemmilta lapsen ollessa alle 3v. MUTTA: pesemättömyys aiheuttaa ientulehdusta, mistä pahimmillaan seuraa jopa hampaan putoaminen!
T: se, kenen mielestä lapsesta pitäis tehdä ls-ilmo.
muutakin ongelmaa. Lapsi on ihan puolustuskyvytön tilanteessa! Mikä vaikeus siinä muka on, nimettömänäkin voit sossuun soittaa.
pitäisi pistää niin tuhannesti turpaan LAPSENSA ELÄMÄN PILAAMISESTA!!! Se on ihan hirveää tuollaiselle pienelle, että omasta vanhemmasta ei saa turvaa ja oikeaa vanhemmuutta.
Ja sille, joka ei saa 2-vuotiaansa hampaita pestyä, voi hyvää päivää!!!!
Meillä ei vessan ovi aukea ennen kuin ne hampaat on pesty ja sillä hyvä. Kukaan ei huuda, ei riidellä, ei uhkailla sen ihmeemmin, se on vaan fakta. Ne hampaat pestään. Toki me hassutellaan kun niitä hampaita pestään, itse aina ensin katson lapsen suuhun, ja kerron montako hammaspeikkoa näkyy, ja sitten jahtaanniitä harjalla. Lapsi saa istua sylissä, ja LOPUKSI pestä myös itse, ei koko aikaa. ON todella tempperamenttinen tapaus, ja välillä siellä vessassa istutaan yhdessä pitkäänkin, mutta ne hampaat pestään.
Ja itse asiassa nyt kun mietin, lapsi on 2,5v eikä meillä oikeastaan tuosta tarvitse enää tapella.
nyt on tilanne sellainen, että lapsen kasvu, kehitys ja hoito ylipätään on hakoteillä. vanhemmilla on se vanhemmuus ihan hukassa.
Tee lastensuojeluilmoitus.
Jos neuvola ei ole tajunnut tarjota perhetyötä tueksi ja avuksi, tätä kautta he saavat perhetyöntekijän, joka opastaa äidille ja isälle mitä ja miten lapsen kanssa ylipäätään toimitaan.
Voit tehdä sen nimettömänä. Kerro. että toivot äidille apua ja tukea vanhemmuuteen. Kerro nuo esimerkit.
LS ei vie lasta pois, mutta äiti saisi apua .
Neuvolan kautta saisi myös, mutta neuvolan pitäisi tajuta tarjota ja antaa heidän perhetyölle nimitiedot. Voit siis ottaa yhteyttä myös neuvolaankin ja kysyä, eikö sitä kautta voisi löytyä. Se ei -kaikilla paikkakunnilla ainakaan - mene lastensuojelun kautta tuo neuvolan perhetyö,. vaan on jotenkin eri taho, ennaltaehkäisevä.
Eikö sillä lapsella ole muuten isää?
olla oikeassa. Nyt kun luin tuon aloitukseni uudestaan, niin tuntuu hullulta, kun en ole tajunnut tuota tilannetta noin pahaksi...
muutakin ongelmaa. Lapsi on ihan puolustuskyvytön tilanteessa! Mikä vaikeus siinä muka on, nimettömänäkin voit sossuun soittaa.
ap
ne lapset kasvattamattakin