Ylisiisteissä kodeissa kasvaa ne tulevat astmaatikot!
Kommentit (7)
Ylisiisti suomalaisella mittapuulla? Ylisiisti espanjalaisella mittapuulla? Ylisiisti tansanialaisella mittapuulla?
Maatalousympäristö näyttää olevan hyvä esimerkki siitä, miten ympäristön mikrobeilla saattaa olla ihmiselle sekä hyödyllisiä että haitallisia vaikutuksia. Monet maatilojen mikrobit ärsyttävät hengitysteitä ja aiheuttavat alahengitysteiden oireita sekä astmaa. Toisaalta maatiloilla kasvaneilla lapsilla on vähemmän yliherkkyyttä esimerkiksi koivun siitepölylle ja kissalle. Lapsilla on todettu myös vähemmän allergisia sairauksia kuten heinänuhaa tai astmaa.
Ylisiisti suomalaisella mittapuulla? Ylisiisti espanjalaisella mittapuulla? Ylisiisti tansanialaisella mittapuulla?
Mietipä sitä!
Astma puhkesi yksivuotiaana rajun kurkunpäätulehduksen jälkeen. En usko, että kotimme siisteydellä oli asian kanssa juurikaan tekemistä. Elukoita meillä ei ole, koska olemme miehen kanssa allergisia. Molempien lapsuuskodeissa on ollut elukoita, jotka on pitänyt laittaa allergian takia pois. Yksikään meidän lapsista ei ole eläimille allerginen.
päästään silloin tällöin oikeasti siistiin, ja silti neljännellä lapsella todettiin astma n. 6 kk iässä.
Kyllä se jostain muusta tuli
Itsellä on astma ja olen kasvanut maatilalla ja koti ei tod. ollut ylisiisti sisältäkään. Veljellä myös astma, siskollani ei.
Uskon että astman syitä ei vielä tiedetä tai ei haluta kertoa.
Sittemmin todettiin mut allergiseksi eläinpölylle...sitä meillä riitti kun oli kaksi koiraa.