Silmänalukset /-aluset?
Kommentit (6)
"Silmänalukset" on Kielitoimiston sanakirjassa oleva, suositeltu muoto. (silmänalus > silmänalukset)
Hyvin nopealla nettihaulla kuitenkin huomaa, ettei sitä käytetä juuri ollenkaan. Ennen sitä Garnierin (?) mainosta en ollut eläissäni sanaa kuullut, ja olen suomen kielen kanssa tekemisissä ammattini puolesta erittäin tiiviisti. Olisin siis taipuvainen käyttämään tuota yleisempää muotoa siksi, että se ei särähdä kenellekään korvaan, toisin kuin tuo "silmänalukset".
Ainakin Pohjanmaalla puhutaan kyllä silmänaluksista.
ja siellä sanoivat, että "silmänalukset" on ihan oikea muoto. Itse käytän kyllä mielummin muotoa "silmänaluset", tuo "alukset" särähtää korvaan.
Ikävä kyllä vanhempi poika on perinyt anopin silmäpussit :(((( No niitä silmäaluksia sitten välillä ihmetellään kun poika on väsynyt (10v)
Nukkumassa vielä?