Paloheinässä liikkuu pedofiili!
Pitäkää silmänne auki, pukeutuu välillä naiseksi, punainen peruukki ja keltainen poncho.
Kommentit (15)
Liikkuu valkoisella pakettiautolla, nähty myös Torpparinmäessä.
Jos paljastatte täällä, niin tyyppi vaihtaa toimintatapaa ja poliisin vaikeampi saada hänet kiinni. Ei siis tänne mitään tuntomerkkejä, koska tyyppi voi googlettaa itseään!
Pedoja on joka paikassa keskuudessamme ja ei niistä osaa päällepäin sanoa kuka on ja kuka ei. Harvassa ovat ne pedot jotka havittelevat täysin tuntemattomia, pahimmat löytyvät aina lapsen lähipiiristä!
Jos paljastatte täällä, niin tyyppi vaihtaa toimintatapaa ja poliisin vaikeampi saada hänet kiinni. Ei siis tänne mitään tuntomerkkejä, koska tyyppi voi googlettaa itseään!
kuin poliisi!!
Poliisi ei voi eikä mahda yhtään mitään ennen kuin sitten kun on jo ehkä liian myöhäistä, jonkun osalta!
Tapanilassa kaikki puhuu tuosta, lapsetkin juoksee kiljuen laumana karkuun pedofiiliä joksi ne kuvittelee jokaista yksin liikkuvaa miestä. En ihmettele jos olis täältä siirtynyt muualle kun on käynyt jo liian tutuksi.
joka liikkunut Tapanilassa
Siitä voi tulla vain lyhyen tähtäimen etu hetkeksi. Eli tuo ahdistelija voi muuttaa tapaansa piankin, kun huomaa, että tuntomerkit käyneet tutuiksi ja olet taas samassa jamassa, ei näillä yksityiskohdilla ole sunkaan lapsen turvaksi mitään iloa sen jälkeen!
Jos paljastatte täällä, niin tyyppi vaihtaa toimintatapaa ja poliisin vaikeampi saada hänet kiinni. Ei siis tänne mitään tuntomerkkejä, koska tyyppi voi googlettaa itseään!
kuin poliisi!!
Poliisi ei voi eikä mahda yhtään mitään ennen kuin sitten kun on jo ehkä liian myöhäistä, jonkun osalta!
kertokaa lapsillenne mitä tehdä, jos jotain joku yrittää.
kuulemma jokin ase/(terä)esine mukanaan? on ajanut joitakin kavereitani takaa valkoisella pakettiautolla.
siis ihan oikeasti sairaita nää kirjoittelijat täällä.
Poliisi kehottaa välttämään lasten ahdistelijoita koskevien huhujen levittämistä, sanomalehti Kaleva kertoo.
Esimerkiksi Oulun seudulla liikkuvista lasten ahdistelijoista on kiertänyt varoituksia sosiaalisissa medioissa kuten Facebookissa ja ketjukirjeinä kännykästä toiseen. Huhut ovat kuitenkin järjestään osoittautuneet perättömiksi.
Poliisille on muun muassa ilmoitettu Haukiputaalla kierrelleestä, epäilyttävästä punaisesta Volvosta. Poliisin tutkimuksissa on käynyt ilmi, että yksi punainen Volvo kuuluu alueella ulkona työtään tekevälle ihmiselle, toinen alueella asuvalle henkilölle, Kaleva kertoo.
- Hysteria on mennyt siihen pisteeseen, että ihmiset ovat ottamassa joukolla punaiset Volvot käsittelyyn. Tällainen touhu pitäisi saada loppumaan, ennen kuin joku hyvää tarkoittava ihminen sortuu sellaiseen tekoon, josta tulee tarpeettomia hankaluuksia, komisario Erkki Kurkela Oulun poliisista sanoo Kalevalle.
Erään koulun pihan liepeillä liikuskellut vanhempi mies olikin koulun entinen rehtori, joka kävi katsomassa vanhaa työpaikkaa. Myös huhu tuntemattomaan autoon kaapatusta tytöstä vaikuttaa myös keksityltä, sillä poliisi ei ole saanut asiasta minkäänlaista rikosilmoitusta.
Kurkela tähdentää, että poliisi suhtautuu ahdistelutapauksiin vakavasti, mutta huhujen levittäminen ei hyödytä ketään.
- Lapsen kertoessa joutuneensa ahdistelun kohteeksi, on ainoa oikea tapa toimia siten, että huhujen lähettämisen ja sosiaaliseen mediaan kirjoittamisen sijasta vanhempi soittaa hätäkeskukseen 112-numeroon, josta poliisi saa asian tehtäväksi, Kurkela sanoo.
Lähde: Kaleva
IL
haha ite oon 14 se on kuullemma vitun pieni kokone si mies että pari frendii messi ja turpaa vaa
Nyt on taphtunut jotain konkreettista koska tänään keskiviikkona poliiseja on riseillyt ympäri Paloheinää ja Torppista ihan älyttömästi. Selvästi pysäyttäneet valkoiset autot! Tietääkö joku missä mennään???!!!
en kyllä ymmärrä miten kommenttien kirjoittajat ovat sairaita jos kirjoitukset on totta?? mietippäs sitä
joka liikkunut Tapanilassa