Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eikö nykyään enää kuulu pyytää anteeksi?

Vierailija
24.09.2010 |

Olenko ihan pihalla nykypäivän kasvatusmetodeista, koska luulin että pitää pyytää anteeksi jos tekee jotain väärää???



Lapsen päivähoidossa tapahtui tällä viikolla kaksi tönimistapausta, joista toisen näin ja toisessa lapseni oli tönittävänä. 5-6 v lapsista siis kyse.



Tilanne A) Poika tönäisi toista poikaa vauhdikkaasti päin pöytää, kun olivat menossa päivälevolle. (Itse hain lastani siinä samassa tilassa) Tilanteeseen ryntää hoitaja, joka sanoo: mitä sa oikein teet? Samaan syssyyn ryntää toinen työntekijä joka penää: miksi niin teit? Molemmat toistavat omia kysymyksiään ja tönitty häipyy paikalta ja tönijä kuulee sekamelskaa. Miksi tönijää ei laitettu pyytämään anteeksi? Eikä sillä tönijällä nähdäkseni ollut sen kummempaa syytä kuin riehaantuminen.



Tilanne B) Se jonossa työntäminen... Kaksi on jonossa ja kolmas tulee vauhdilla siihen ja kaataa kaksi edellään olijaa. Tulee mustelmia ja säärestä lähtee nahka. Ei sen pahempaa. Hoitaja "kuittaa" tilanteen sanomalla, että XXX tuli taas liian kovaa jonoon. Miksei vaadita anteeksipyyntöä? Tajuaako XXX että edes teki väärin? Tönitäänkö seuraavalla kerralla vielä kovempaa, jolloin pää tai hampaat osuvat siihen rappusiin?



Onko anteeksi pyytäminen vanhentunutta?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

josko anteeksi on joutunut pyytämään, ja uskon, että on pyydettykin. Kun tapaus on käsitelty loppuun. Vai olitko niin pitkään siellä, että tiedät tämän varmaksi, ettei pyydetty.

Vierailija
2/3 |
24.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma vika, mitäs tunkee tuollaisiin paikkoihin

Kyse siis eskarista, mutta samaa tapahtuu kai koulussakin... toki aina voi kotiopettaa kullanmurujaan... =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

josko anteeksi on joutunut pyytämään, ja uskon, että on pyydettykin. Kun tapaus on käsitelty loppuun. Vai olitko niin pitkään siellä, että tiedät tämän varmaksi, ettei pyydetty.

Eli kyselykaaoksen jälkeen hoitajat suuntautuivat eritehtäviin ja se tönijä meni lepohuoneeseen ja se tönitty olikin jo liuennut paikalta.

Että ei pelkkää hajua vaan ihan tietoa. Tietenkään en tiedä jos pyysi anteeksi seuraavana päivänä... Pitääkin kysyä tytöltä tuliko tänään anteeksi pyyntö eilisestä rapuillekaatumisesta. Kysyn sen toisen tytön (joka myös kaatui) äidiltä myös. =P

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yhdeksän