Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ÄP-makuupussissa vaaralliset jalkalenkit - Kela tiedottaa.

Vierailija
21.09.2010 |

Tuli tänään postia Kelalta, aiheena 2010-äitiyspakkauksen toppahaalarin kuminauhat, jotka muodostavan silmukan ( = ommeltu kiinni samasta kohdasta, ei eri puolilta lahkeen reunaa). Lenkit voivat aiheuttaa vaaratilanteen ja ne pitäisi leikata irti. Vuoden 2009 pakkauksessa on oikein kiinnitetyt lenkit ja tämän vuoden pakkauksista lenkit irroitetaan Reiman pakkaamossa ennen lähettämistä. Tätä ennen lähetetyistä vuoden 2010 pakkauksen haalareista kehotetaan leikkaamaan lenkit irti.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin ei ne makuupussinkaan nauhat turvallisia ole.

Vierailija
2/6 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta asiaan.. Meillä on vuosien 2001, 2003 ja 2008 äp-haalarit ja jokaisessa ne kumilenkit on ommeltu übertyperästi vain yhdelle sivulle. Onko nyt jo tajuttu, että parempikin keino on??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sorisori, aattelin ihan omiani. Kyse on siis TOPPAHAALARISTA...

Vierailija
4/6 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa väsynyt mamma pukee vauvansa väärinpäin toppahaalariin ja vauva kuristuu jalkalenkkiin.

Vierailija
5/6 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi työntää päänsä sinne lenkkiin ja kuristua. Tietenkin. Eiks teille oo koskaan käynyt niin että vauveli tunkee päätään jalkalenkkeihin?

Vierailija
6/6 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Lastenvaatteista annetun standardin (SFS-EN 14682) mukaan umpeen ommellut lenkit lasten vaatteissa saattavat aiheuttaa vaaratilanteen, jos lenkit jäävät kiinni johonkin. Jalan alla olevat kumilenkit suositellaan ommeltaviksi lahkeen kahdelta puolelta."



Mutta koittakaahan palstamammat suoriutua toppahaalarin haasteista ilman vahinkoja, vaikka onhan se toki vaikeaa miettiä miten päin haalari puetaan ja mihin ne lenkit oikein kuuluvat. :P



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä seitsemän