Kokemuksia Gesslein-yhdistelmistä! :)
Käsittääkseni ovat ihan hyvälaatuiset ja mun mielestä olivat vielä ihan vaivattomat ja kevyet työnnellä, kun kävin katselemassa :)
Mitä te, joilla kyseisen merkin vaunut on, olette niistä mieltä?
Kommentit (10)
mietin vain, että jääköhän heti ekojen lumien tultua hankeen jumiin... muuten oli tosi hyvät ja kevyet työntää ja jykevän tuntuiset kumminkin..
Hinta-laatusuhde luulis tuolla merkillä olevan kohdillaan?
ap
vielä kokemuksia tämän merkin vaunuista? :)
Käsittääkseni Gessleinit olis pitkille ihmisille sopivat. Vai ovatko?
tuntui, että ne vaunut on kovin kaukana työntäjästä. Itse lyhyenä ihmisenä tuntui et vähän liiankin kaukana, mut joo, sopii kyllä pidemmällekin ihmiselle :)
ap
Sopivat isoon kaupunkiin. Kiva työntää ostoskeskuksissa kun on kääntyvät etupyörät. Ehjänä ovat pysyneet. Eivät ihan niin ryhdikkäät kankaiden puolesta kun se toinen saksalainen merkki. Vaimo 160 cm ja minä 185 cm. Säädöt riittää hyvin. Kuljetuskori alhaalla pieni ja hankala käyttää.
kaksilla erilaisilla pyörillä ja tyytyväinen olen. Isoilla renkailla pääsee metsäteitä ja lumessa, pikkuiset eturenkaat ovat sopivat kesällä ja kaupungissa.
Työntöaisa on säädettävissä niin pitkälle kuin lyhyellekin työntäjälle niin pituus- kuin korkeussuunnassakin.
Minulla myös puolikova c-Lift-kantokassi, tarpeeksi iso, että mahtuu myös talvivauvakin nukkumaan.
Ainoa miinus on pieni tavarakoppa.
Tosi ihanat vaunut! Mielestäni ei niinkään pitkän ihmisen vaunut pelkästään (ollaan itse lyhyitä). Eli vaunuosa oli tosi matalalla ja sopi lyhyelle hyvin, mutta säädettävän työntöaisan ansiosta menisi varmaan pitkälläkin hyvin! Kevyet työntää ja tosi hyvä jousitus/maasto-ominaisuudet. Ihan huippuvaunut ja vieläkin harmittaa kun piti luopua sisarusrattaiden tullessa tilalle...
että menevät kasattuna tosi pieneen tilaan!
ja olivat todella hyvät; kevyet työntää, isot ilmakumipyörät, joten loska ei menoa haitannut. Menivät vielä todella pieneen pakettiin kasattuna :). Mahtuivat heittämällä sedan- mallisen auton konttiin. Laadukkaat!
Olemme olleet erittäin tyytyväisiä valintaamme! Pitkään suunnittelin aikaanaan (jo 4 v sitten) Teutonian 3-pyöräisiä malleja mutta kävin sitten kokeilemassa niitä ja valitettavan helposti sain ne nurin äkkinäisellä käännöllä enkä sitten mitenkään voinut niitä hankkia. Ulkoilutan nimittäin yleensä vilkasta keskikokoista/suurta koiraa samalla ja täytyy sanoa, että nyt parin vuoden vaunuttelukokemusten jälkeen ne vaunut ois parikin kertaa jo olleet nurin. Niinpä päädyimme siis noihin Gessleineihin. Jousitus aivan upea ja kulkee oikeasti metsäpoluillakin pehmeästi ja työntäjänkin mielestä helposti. Otimme pehmeän kopan ja sen kiinnitys helppoa ja nopeaa. Nyt käytössä rinnakkain tuplien kanssa nuoremmallamme ja niin vain otetaan Gesslein ja Manduca mieluummin reissuun kuin tuplat.