Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Biojätteet noin vaan ämpäriin? Matoja...

Vierailija
17.09.2010 |

Tässä taloyhtiössä asuu kuusi perhettä ja muut tuntuvat käärivän biojätteet sanomalehteen ennen kuin heittävät ulos ämpäriin. Minä taas kerään ne muovipussiin keittiön roskiksessa ja kaadan siitä suoraan ämpäriin ja laitan muovipussin tyhjänä sekajätteeseen.

Biojäteämpärissä on ollut nyt matoja. Onkohan se minun syytä? Minusta on niin vaikea laittaa biojätteitä sanomalehteen kun en jaksa viedä niitä roskia montaa kertaa päivässä ulos! Minulla on pieniä lapsia ja vien biojätteet 1-2 päivän välein ulos.

Sanomalehti ei pidä kosteutta ja minun jätteet tulisi heti läpi.

Mitä pitäisi tehdä? Kukaan ei ole vielä huomauttanut mutta en halua olla se joka pilaa ämpärin. Saako ne laittaa ilman käärettä ämpäriin?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
17.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja eikös madot vain tee työtänsä siellä biojätteissä..eli jätteet mullaksi.

Vierailija
2/8 |
17.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kahden päivän välein ulosvienti on liian harvoin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
17.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis muovimaiset. Paperiset on halpoja mutta on sama kuin sanomalehti.

Vierailija
4/8 |
17.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä haittaa madoista biojätteissä on? Teen ihan samalla tavalla, bioskan saatan tyhjentää jopa kolmen päivän välein, eikä ole matoja tullut meidän roskiksiin... Ehkä joku naapureistasi on "syypää" matoihin, kun kerran tyhjennät bioskat noin usein.

Vierailija
5/8 |
17.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on, niin ovat kärpäsentoukkia.

Se on merkki liiasta märkyydestä kompostissa eli varmaan niin tuossa keräysastiassakin.

Muttei ne siellä mitään haittaa.



Itse kerään sisällä biojätteet kannelliseen muoviastiaan. Vuoraan sen sanomalehden aukeamalla ja ladon roskat vain siihen päälle. Silppuan vessapaperinhylsyt ja kananmunankennot sinne sekaan niin imevät tuon sanomalehden lisäksi sitä kosteutta.

Jos vien biojätteet samalla kun menen johonkin, niin jätän keräysastian roskakatokseen ja otan tullessani taas mukaan, näin näytttää moni muukin tekevän.

Vierailija
6/8 |
17.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästä on ollut juttuakin, koska kaatopaikalla biojäteaumassa biopussin riekaleita vielä, vaikka muu jo "maatunut". Huomattiin sama meillä, kun oma komposti: multaa oli, mutta biojätepussin riekaleita riitti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
18.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On jotenkin syyllinen olo että ne tulee koska en vuoraa roskiani sanomalehteen kuten muut. Mutta meillä on taloyhtiössä eniten lapsia ja paaaaljon biojätettä, en vaan jaksa viedä sitä koko ajan ulos.

Vierailija
8/8 |
18.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oma kompostori, asutaan siis maalla omakotitalossa. En ole koskaan laittanut biojätteitä pussiin tai sanomalehteen. Aina olen kerännyt vain ämpäriin ja noin joka toinen päivä sen tyhjennän. Ei haise, eikä ole matoja tullut. Meillä kans kolme lasta ja biojätettä tulee paljon.