Töihin ulkomaille?
Eli tilanteeni on se, että olemme miehen kanssa juuri valmistuneet eikä vakituista työpaikkaa ole Suomessa. Meillä on yksi lapsi. Kauan aikaa meillä onkin ollut haaveena muuttaa johonkin ulkomaille (todennäköisesti eu-maahan). Kyselenkin nyt teiltä, että tiedättekö miten helposti ulkomailta saisi työtä, itse olen sosiaalialalla ja mies on kokki. Muunkin alan työt kävisivät tietenkin. Olemme myyneet velattoman asuntomme täällä Suomessa, ja aikeissa olisikin ostaa talo sitten kohdemaasta.
Kommentit (5)
mutta ei myyty taloa suomesta, vaan laitettiin vuokralle ja vuokrattiin täältä talo. sittemmin ollaan ostettu oma talo täältä, mutta suomi-talo on edelleen vuokralla.
mitä järkeä ostaa talo, jos ei viihdykään vuotta tms kauempaa?
Sosiaalialalla on pulaa duunareista melkein kaikissa maissa. Kokkien tilanteesta en tiedä.
Mitä kieliä osaatte? Jos teillä on pitkän tähtäimen suunnitelma, verestäkää kielitaitoa jo Suomessa ja valmentakaa lastakin vähän. Shokki voi oll aikakamoinen jos kieltä ei osaa yhtään.
älkää nyt kuitenkaan heti menkö asuntoa ostamaan - 3 vuotta on normaali soputumisprosessi ...
maan valintaan
varsinkin sosiaalialalla täytyy osata puhua maan kieltä
suosittelen saksaa, jos osaatte kieltä
töitä löytyy, suomalaiset ovat siellä arvostettuja työntekijöitä (tunnollisia), sekä palkkataso parempi kuin monessa muussa eu-maassa.
Dublinissa on ainakin paljon suomalaisia töissä, siellä on paljon suomalaisten firmojen puhelinpalveluita, joihin siis tarvitsevat suomenkielentaitoisia töihin. En kyllä tiiä onko siellä muilla aloilla sitten miten töitä.