Voinko kertoa lapselleni hänen kiusaajansa äidistä?
Eli tilanne on tämä: lastani (kuudennella luokalla) on kiusattu nyt syksyllä ja pääkiusaajana on isokokoinen poika, joka selvästi ns. moniongelmainen ja väkivaltaan taipuva. Tuli luokalle siirrettynä muualta, en tiedä taustoja.
Pojan äiti on epämiellyttävä hieman alkoholisoituneen oloinen yh, isästä en tiedä. No, nyt olen kuullut luotettavasta lähteestä (mieheltäni), että tämä kiusaajan äiti poistettiin ravintolasta ja sai vielä porttikiellon erittäin kiusallisesta ja nolosta syystä. Mieheni siis työskentelee ravintolassa, jossa tämä välikohtaus eilen yöllä tapahtui. Voinko paljastaa lapselleni, mitä hänen kiusaajansa äiti on töpeksinyt? Olen varma, että lapseni levittäisi luokalleen tietoa tästä ja kiusaaja saisi hävetä. Sen luokan juttu on kyseessä..
Periaatteessa en haluaisi, että lapsi saa kärsiä vanhemmistaan, mutta tuo kiusaaja näyttää kasvavan samanlaiseksi k*sipääksi kuin äitinsä. Mitä mieltä olette?
Kommentit (62)
Vaikka ihan luuseriperhehän se vaikuttaa olevan, se kiusaajan perhe siis.
Osoitat oman sivistyneisyystesi, kun et kerro lapselle. Hän kun ei kuitenkaan pystyisi käsittelemään tietoa aikuisen tavoin. Ehkä yleisellä tasolla voisin kertoa, että kiusaajalla ei varmasti mene omassa elämässään hyvin jne. Luultavasti tuollainen ongelmalapsi ei kauaa lapsesi luokalla viivy, siirtyy erityisoppilaana jonnekin samanlaisten pariin, jos opettaja vain jaksaa olla sinnikäs.
Tsemppiä.
Vaikka ihan luuseriperhehän se vaikuttaa olevan, se kiusaajan perhe siis.
Osoitat oman sivistyneisyystesi, kun et kerro lapselle. Hän kun ei kuitenkaan pystyisi käsittelemään tietoa aikuisen tavoin. Ehkä yleisellä tasolla voisin kertoa, että kiusaajalla ei varmasti mene omassa elämässään hyvin jne. Luultavasti tuollainen ongelmalapsi ei kauaa lapsesi luokalla viivy, siirtyy erityisoppilaana jonnekin samanlaisten pariin, jos opettaja vain jaksaa olla sinnikäs.
Tsemppiä.
Saapa sitten tyhmä miehesikin potkut.
Ei ole vissiin kuullut vaitiolovelvollisuudesta.
kerro vain pojallesi, tai jos on kyse todella nolosta tmv ni jata se kohta pois tai lievenna sita :) kuudesluokkalainen kylla jo ymmartaa mita kerrot ja osaa suhtautua siihen oikein!
hahhaa maakin tahon kuulla mita se luntukka siel on tehnyt!
Mina ainakin kertoisin.
sitä voisi käyttääkin ehkä "aseena" kiusaajaa vastaan, mutta äidin töpeksimisten levittäminen on kyllä törkeää. On sitten millainen kiusaaja tahansa, hänen vikansa se ei ole eikä häntä tietenkään saa siihen liittyen nöyryyttää! Miten tulee edes mieleesi tuollainen?
eikä miehelläni ole salassapitovelvollisuutta.. Kiusaamiselle ei ole tullut loppua, vaikka sitä on koulun kanssa yritetty. Alkaa vaan mennä niin hermo tuohon hommaan ja nähdä kuinka oma lapsi kärsii.
Lasten ei tarvitse ottaa niskoilleen vanhempiensa käytöstä.
vittu mita pullamosso sakkia taalla, ei nyt kuudesluokkalaiselle enaa selitella et ku sen on paha olla...voi jessus! puhukaa asiasta menkaa kaymaan kiusaajan luona. siis haloo...potut pottuina!
ihmeellista pumpulissa kasvatusta ja aina pitas ymmartaa sellaisia jotka tekee vaarin, ihme et taal murhaajatkin juoksee vapaana.
välityksellä nöyryyttää toista lasta? Huh huh...
Itse en ravintoloissa ole pyörinyt vuosiin joten kiinnostaa kuka kumma toimisi noin.
Mua ei ole koskaan myöskään poistettu ravintolasta saati että olisin sinne sammunut.
ihan tosissaan että ravintolahenkilökunnalla on joku vaitiolovelvollisuus? Työnantaja saattaa tykätä kyttyrää jos kertoo jonkun porttarista, mutta laitontahan juoruilu ei ole...
kiusaajaa vastaan, jotkut kun ei opi kuin kovalla. Itselläni ainakin menisi houkutus moraalisten kantojen edelle, varsinkin kun oma lapsi olisi kiusattuna.
kiusaajaksi kuin ap:n lapsen kiusaaja.
ko. kiusaajan kotiolot ovat niin huonot, että se purkautuu kiusaamisena. Mitään yksityiskohtia en mainitsis tietenkään.
luuletko sa et tollainen auttaa jotenkin lasta?varsinkin tuon ikaista??!! kun vahan aiti silittaa paata ja kertoo kuinka kamalaa silla on kotona ja siksi se sinua kiusaa?
parhaiten muistan kun luokallani kiusattiin erasta poikaa ja hanen aitinsa tuli selittaan kuinka pieni urpo on nyt niin surullinen, arvaa kiusattiinko sita sen jalkeen enemman "mamman poika".
tietysti lapselle pitaa kertoa ettei hanessa vikaa ole! mutta ei tuo lassyttaminen kiusaamista poista....kuka sita nyt istuu koulussa muksittavana ja hokee itselleen "no sil nyt on vaan rankkaa joten oon nyrkkeilysakkina".
lapsen kotona saattaa olla vaikeaa ja siksi lapsi käyttäytyy niinkuin käyttäytyy. Mitään yksityiskohtia kertomatta
Lapsi, kiusaajakin, on täysin syytön äitinsä alkoholisekoiluihin. Olet todella alhainen ihminen jos kerrot tuosta lapsellesi!
Pahimmassa tapauksessa lapsesi ottaa kiusaajalta kunnolla turpiin, kun juoruaa toisen äidistä tuollaista.
Ainakaan noin tarkasti. Yleensähän sellaiset kiusaa, joilla on jo valmiiksi paha olla, joten jos kertoisit lapsellesi ja tämä levittäisi tiedon kiusaajan äidistä koko luokalle, tämän kiusaajan paha olo vaan kasvaisi.
Sen sijaan voisin kertoa lapselleni, että kiusaaja kiusaa, koska hänellä on varmaan paha olla.
Ja yrittäisin puuttua kiusaamiseen opettajan kautta tai tarvittaessa poliisin, jos niin pitkälle menisi.