Mitä tekisit, jos näkisit suojatiellä kadulle lyyhistyneen mummon, joka on kaatunut rollaatorillaan?
Kommentit (7)
Ja saman tien menoa! Tämä on aihe vapaa-palsta.
Olen soittanut ambulanssin kun kerran yksi nuori mies kaatui polkupyörällä ja oli hetken tokkurainen kun nousi maasta. Ja ambulanssi vei tutkimuksiin mahdollisesta aivotärähdyksestä. Miehellä onneksi oli kypärä! Kun sanoin hänelle, että onneksi sulla oli kypärä, niin tämä tokkuraisena: "Niin, äiti käski laittaa!" Mies oli joku 25v. :)
Joten mummoakin menisin varmaan auttamaan. Mutta sitten juopot jotka rötköttää jossain bussikatoksessa ovat niin tuttu näky, että saatan katsoa vaan etäältä nouseeko rintakehä. Niihin kun on niin tottunut.
juoksisin hänen luokseen, katsoisin hengittääkö, laittaisin parempaan asentoon, yrittäisin nähdä mikä katu on kyseessä ja soittaisin ambulanssin.
nyt se askel pitenee tai elämä lyhenee
Jos ei olisi sydänoireita eikä luita poikki tms, niin auttaisin sairaalasta tutulla nostotekniikalla mummon ylös ja taluttaisin pois tieltä rollaattorin kanssa. Jos en saisi ylös, soittaisin apua ja tietenkin estäisin lisäonnettomuuksien syntyä ohjaamalla liikennettä. Peittelisin lämpimästi, jos joutuisimme odottamaan ambulanssia.
näin tein myös humalaiselle nuorelle miehelle joka makas keskellä katua aikaisin aamulla kun olin menossa töihin. Olisin kyllä hyvin mahtunut kiertämään autolla ko. miehen.
VArtin siinä sitten odottelin poliiseja tulevaksi, vaikka pääpoliisiasema 500m päässä ja sanoin, että olen töihin menossa eikä liikoja aikoja odotella.