Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia,voiko pettäjä päästä tavastaan eroon jos katuu aidosti tekojaan?

Vierailija
08.09.2010 |

eli siinäpä tuo kysymys tulikin.Kannattaako tuollaisen miehen kanssa enää edes yrittää??

Kommentit (34)

Vierailija
1/34 |
09.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

enää mitään mahdollisuuksia jatkaa yhdessä.Joku pettää kerran ja oppii siitä,toiset pettävät aina :( .Niin se vaan menee.

Vierailija
2/34 |
09.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Siis tosi krooninen tapaus. Ei usein, mutta vuosien myötä aina tasaisin väliajoin on ollut uskoton. Eihän kaikki pettäjät tietenkään ole samasta puusta veistettyjä, mutta sinä vaikutat niin ahdistuneelta ja onnettomalta vastausten kaipuussasi (enkä usko että miehesi edes OSAISI vastata kaikkiin mieltäsi askarruttaviin kysymyksiin) että kirjoitan tähän kaiken mitä tiedän tuntemastani pettäjämiehestä.



Tämä mies on siitä siis puhunut minulle useaan otteeseen. Ihan kokonaan se ei mun mielestä kyllä itsekään tajua omia syitään, mikä on mun mielestäni pettäjälle tyypillistä: krooniset syrjähypyt (samaan tapaan kuin moni muukin ongelmakäytös) on sellainen keino paeta omia ongelmia tai "fiksata" jokin pahoinvointi nopeasti ilman että tarvitsee kohdata niitä omia tunteita ja sitä tilannetta, mikä ahdistaa.



Tällaista käytöstä näkee tavallisesti ihmisillä, joilla on sokea piste omalle itselleen ja jotka ei tiedosta tai uskalla tunnustaa itselleen kaikkia tunteitaan tai tarpeitaan.



Siis esim. tältä pettäjältä olisi ihan turha tentata sitä lopullista totuutta, kun ei se itse ymmärrä omaa psyykeään ja tarpeitaan ihan kokonaan.



Aiheesta ollaan kuitenkin usein puhuttu. Tilanteen hyvin tuntevana summaisin syitä näin:



1. Se ei kerta kaikkiaan näe siinä pettämisessään mitään pahaa. Ei mitään väärää. Se rakastaa vaimoaan (tosin siitä mulla on sanottavaa myöhemmissä kohdissa) ja sen mielestä aviorakkauteen on ihan mahdollista yhdistää muiden naisten paneminen (ja kyseessä on olleet paitsi impulsiiviset baarisyrjähypyt ja maksullinen seksi myös joskus pidempiaikainen tai toistuva vehtailu, esim. työkaverin kanssa). Joskus se on jopa sanonut, että ei hänen mielestään edes ole kyse uskottomuudesta, koska hän ei ole koskaan "antanut sydäntään" muille kuin vaimolleen.



2. Joskus tämä mies on sitten kuitenkin äkisti väläyttänyt, että hänen mielestä sen vaimo "ansaitsee" tulla petetyksi. Syitä on monia, erityinen valituksen aihe on se, että vaimo "kontrolloi" häntä, ei ole häneen enää rakastunut, ja seksiä ei ole riittävästi ja/tai se on liian rutiininomaista eikä riittävän kinkyä.



3. Miehellä on pohjimmiltaan hutera itsetunto, jota se pönkittää naisilta saadulla huomiolla ja naisten kaatamisella. Loppujen lopuksi se on sisimmässään kauhean huomion- ja kiitoksenkipeä. Ei se ikään kuin osaa ollenkaan saada itse itseään tuntemaan olevansa hyvä sellaisena kuin on, tai tykkäämään itsestään, vaan tämä mies tarvitsee jonkun ulkopuolisen olemaan lääpällään tai kierähtämään selälleen, jotta tulee sellainen olo, että hän on ihan OK ja hyvä jossain.



4. Miehellä on pinnan alla todella, todella paljon padottuja kiukun-ja kaunantunteita vaimoa kohtaan. Yleensä mies väittää, ettei syrjähypyt varsinaisesti "liity mitenkään" vaimoon, mutta välillä on käynyt kuitenkin ilmi, että esim. ärsyynnyttyään vaimoonsa mies helposti hakee kontaktia muiden naisten kanssa tai ainakin "kostofantasioi" siitä. Siinä on siis mukana joskus myös vaimoa kohtaan tunnetun, huonosti työstetyn aggression elementti.



5. Tausta: mies kasvoi henkisesti ahdistavassa ilmapiirissä, jossa seksi ja tyttöjen suosio oli sekä tapa kapinoida, itsenäistyä vanhemmista että keino yrittää rakentaa positiivista identiteettiä. Sieltä se lähtee.



6. Mies on viime kädessä kerta kaikkiaan varsin itsekäs ja epäkypsä. Hänellä on tunne siitä että maailma on jotenkin kusettanut häntä ja että hänellä on "oikeus" pieneen ekstraan.



7. Oma huomio (jonka ko. tyyppi on allekirjoittanut): tämä mies ei ole kovin hyvä läheisyyden jalossa taidossa. Se alkaa ahdistaa, hänen tekee mieli paeta, tai se tuntuu vaatimukselta, tai mies alkaa tuntea itsensä jatkuvasti arvostelluksi. Syrjähypyt on miehen keino ylläpitää tunnetta omasta itsenäisyydestä, erillisyydestä, vapaudesta ja jopa kapinoida vaimon "vaatimuksia" vastaan.



8. Mies on pienessä koukussa valehtelemiseen ja salailuun. Minun vaikutelmani on, että se että sillä on jotain salattavaa, saa sen tuntemaan jotenkin olevansa "oman itsensä herra". Esim. myös minulta tämä tyyppi joskus salailee tiettyjä asioita, vaikka on ollut vaikea keksiä järkiselitystä miksi - luulen että se kerta kaikkiaan vaan tuntuu hänestä hyvältä ja on jonkinlainen syvässä istuva tarve.



Tämän miehen tarpeet syrjähypyihin istuu syvällä ja tiukassa. MUTTA. Kysyit voiko pettäjä muuttua. Kun tälle miehelle tuli eteen todellinen huoli perheensä menettämisestä, hän kyllä muutti tapojaan. TOSIN se ei tarkoittanut kaiken avioliiton ulkopuolisen vehtailun lopettamista, tarve siihen on kerta kaikkiaan liian voimakas ja (ja tunne tarpeen oikeutuksesta samoin) että hän sitä pystyisi ilman apua kokonaan lopettamaan. Nyt hän purkaa sitä enemmän nettiseksin, flirttailun ja pornon kautta. Kiusaus hairahtua on kuitenkin jatkuvasti läsnä (hän on silti myös onnistunut kieltäytymään parista naisen iskuyrityksestä), ja hän ei yleensä aktiivisesti hakeudu tilanteisiin, joissa riski siihen olisi olemassa.



Ymmärrän että sinuun sattuu. Miehen uskollisuus tai uskottomuus ei kuitenkaan ole minkäänlainen mittatikku sille, kuinka hyvä sinä olet puolisona tai ihmisenä, viehättävyydestä puhumattakaan (tuntemani mies on pettänyt vaimoaan objektiivisesti arvioiden myös epäviehättävämpien naisten kanssa).



Koita pitää se mielessä: tämä ei ole sinun epäonnistumisesi. Ei alenna sinun arvoasi mitenkään. Sinä olet sinä, ihan oma ihmisesi.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On täysin mahdollista että kerran pettänyt mies parantaa tapansa eikä toista virhettään.



Mutta entäpä jos nainen on kerran pettänyt, voiko enää luottaa?

Vierailija
4/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli siinäpä tuo kysymys tulikin.Kannattaako tuollaisen miehen kanssa enää edes yrittää??

jos pettämisen "syy" ei korjaannu ei kannata edes yrittää

Vierailija
5/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka tunnusti itse.hän haluaisi vielä jatkaa kanssani,mutta itse en tiedä pystynkö enää :(



ap

Vierailija
6/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

3 kertoi itse ja katui. Sen jälkeisistä ei vaivautunut edes kertomaan, ja itse niistä sain kiinni. Seuraavasta lähtee lasten tapaamisoikeudet jakoon, enää en jaksa.. en edes tiedä välitänkö koko miehestä enää vai onko se vain se vanha rakas riepu, jota ei raaskis roskiin heittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä se. Voi mennä vuosiakin ettei petä, jos katuu,mutta todennäköisemmin pettää kuitenkin jollain tasolla jossain vaiheessa elämäänsä.

Vierailija
8/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuoruuden tyhmyyksissä petin pari kertaa mut siihen jäi. tuo opetti sen että mua uskollisempaa ei löydy maailmasta. omantunnon tuskan ovat olleet aivan kamalat jo yli 15 v. mut eipä tulis mieleenkään pettää enää ikinä. jos ei jostain syystä enää mies kiinnostais niin eroaisin ennen kuin olisin jonkun toisen kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosittelen lämpimästi pariterapiaa,vaikka liittonne ei jatkuisikaan saisitte ammattilaisen avulla käydä välejänne läpi. t.3

3 kertoi itse ja katui. Sen jälkeisistä ei vaivautunut edes kertomaan, ja itse niistä sain kiinni. Seuraavasta lähtee lasten tapaamisoikeudet jakoon, enää en jaksa.. en edes tiedä välitänkö koko miehestä enää vai onko se vain se vanha rakas riepu, jota ei raaskis roskiin heittää.

Vierailija
10/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on näköjään monia :(



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

MIKÄ on se syy?

Vierailija
12/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja aivan samalla tavalla kuin miehetkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nim.ei koskaan pettänyt,mutta petetyksi joutunut

Vierailija
14/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

MIKÄ on se syy?

syitähän on niin monta kuin on pettäjääkin.

Eiks jossain ollu tutkimus et tyhmät miehet pettäis enempi ;) mut mä tiedän kyl monta oikeasti älykästä miestä jotka pettää..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jännityksen takia, koska se vieraan saaminen vaan kiihottaa. Sitten muijalle teeskennellään, että itketään ja kadutaan, mutta jatketaan toimintaa salaisemmin. Lisäjännitystä elämään tuo muijan saaminen taas anteliaaksi ja sen tyhmyydelle naureskelu.



Jätä se, ei se muutu. Lue osoitetta "tunnustuksien luola", niin silmäs vähän aukenee näiden tyyppien suhteen. Ansaitset suoraselkäisen miehen.

Vierailija
16/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ei kotoa olisi saanut seksiä.Mutta kun siitä ei ole kysymys.Kotona on harrastettu aivan entiseen malliin.Eli ehkä on vaan niitä kuuluisia kännipanoja,koska aina on ollut juovuksissa kun on pettänyt....



Hitsi kun tämä tekee kipeää



ap

Vierailija
17/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarttee jonkun isomman kolauksen ennekuin lopettaa tai sitten ei lopeta ikinä.

Sun kannattaa nyt vaan miettiä kuinka itse selviät ja mitä itse teet jatkossa, mitä haluat elämältäsi. Toista et voi muuttaa, mutta omaa elämääsi kyllä.

Vierailija
18/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"lähes paras kaverini on seurustellut 2 vuotta tyttöystävänsä kanssa. eräänä marraskuun iltana heille tuli riitaa. tyttö suuttui ja sanoi tulevansa luokseni yöksi. aluksi kieltäydyin ja koitin selvittää asioita heidän kanssaan. en oikeastaan edes tuntenut tyttöä. vakuutin kuitenkin ystävälleni että mitään ei todellakaan tapahdu vaikka hän meille tulisikin. kuitenkin kun pääsimme meille tyttö suuteli minua ja oli aivan kiimoissaan. sanoin että en voi. hetken suostuttelun jälkeen lähdin kuitenkin mukaan ja harrastin hänen kanssaan parasta seksiä ikinä. 3-4kk myöhemmin asia selkisi myös hänen poikaystävälleen. sen jälkeen olimme riidoissa jonkin aikaa, kunnes saimme sovittua.

Vierailija
19/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähes paras kaverini on seurustellut 2 vuotta tyttöystävänsä kanssa. eräänä marraskuun iltana heille tuli riitaa. tyttö suuttui ja sanoi tulevansa luokseni yöksi. aluksi kieltäydyin ja koitin selvittää asioita heidän kanssaan. en oikeastaan edes tuntenut tyttöä. vakuutin kuitenkin ystävälleni että mitään ei todellakaan tapahdu vaikka hän meille tulisikin. kuitenkin kun pääsimme meille tyttö suuteli minua ja oli aivan kiimoissaan. sanoin että en voi. hetken suostuttelun jälkeen lähdin kuitenkin mukaan ja harrastin hänen kanssaan parasta seksiä ikinä. 3-4kk myöhemmin asia selkisi myös hänen poikaystävälleen. sen jälkeen olimme riidoissa jonkin aikaa, kunnes saimme sovittua.

Vierailija
20/34 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

"lähes paras kaverini on seurustellut 2 vuotta tyttöystävänsä kanssa. eräänä marraskuun iltana heille tuli riitaa. tyttö suuttui ja sanoi tulevansa luokseni yöksi. aluksi kieltäydyin ja koitin selvittää asioita heidän kanssaan. en oikeastaan edes tuntenut tyttöä. vakuutin kuitenkin ystävälleni että mitään ei todellakaan tapahdu vaikka hän meille tulisikin. kuitenkin kun pääsimme meille tyttö suuteli minua ja oli aivan kiimoissaan. sanoin että en voi. hetken suostuttelun jälkeen lähdin kuitenkin mukaan ja harrastin hänen kanssaan parasta seksiä ikinä. 3-4kk myöhemmin asia selkisi myös hänen poikaystävälleen. sen jälkeen olimme riidoissa jonkin aikaa, kunnes saimme sovittua.