Voiko diabeetikko synnyttää niin monta lasta kuin haluaa? Vai onko jotain riskejä?
Mietin vain kun oma lapseni on I-tyypin diabeetikko, että mitenköhän asia on...
Kommentit (10)
Tiedän ykköstyyppiläisiä, jotka ovat saaneet ainakin neljä lasta. Sektiolla syntyvät kai pääsääntöisesti, joten se rajoittanee lapsilukumäärää. joskus 80-luvulla oli ymmärtääkseni tiukemmat rajoitukset "sallitun" lapsilukumäärän suhteen.
Vielä ei ainakaan ole kukaan puhunut, että enempää ei saisi tehdä.
Diabeetikon raskaus katsotaan aina riskiraskaudeksi, joten olen erityisseurannassa koko raskauden ajan. Ja oikein hyvä niin!
saa hankkia jos haluaa. Jos diabetes on hyvässä hoitotasapainossa riskit ovat pienet, seuranta on tarkkaa luonnollisesti.
Eikä edes diabetekseen altistavaa geeniä (onneksi) löytynyt. Tietenkään kukaan meistä ei voi koskaan tietää, sairaastuuko oma lapsi joskus diabetekseen vai ei.
t. Kakkonen
että diabeetikon pitäisi/olisi hyvä tehdä lapset nuorena
Kannattaa siis pitää diabetes hyvässä hoitotasapainossa, jotta tämä riski pienentyisi.
Mä en ole ikinä kuullutkaan moisesta suurentuneesta riskistä. Diabeetikon vauvaa seurataan vastasyntyneiden valvontaosastolla verensokereiden takia 1-3 vrk syntymän jälkeen, mutta muuta erityistä ei käsittääkseni ole.
t. Se toistaan odottava diabeetikko
Raskaus usein saa sokeritasapainon diabeetikolla vaikeammin hallittavaksi. Joten kaikki huonoon sokeritasapainoon liittyvät riskit kasvavat äidillekin. Tiedän mm. diabeetikkoäidin joka menetti raskauden seurauksena lähes täysin näkönsä.
Eipä kukaan ihan tervekään nainen voi etukäteen tietää, saako lapsia niin monta kuin haluaa tai saako lainkaan. Diabetes asettaa joitakin vaatimuksia, mutta ei pelkästään ole este.