Miksi kokoomusta ja keskustaa jahdataan nyt urakalla, kun
vasemmisto, vihreät ym. ovat taatusti yhtä tahraisia ja arveluttavia, mutta saavat olla rauhassa. Ei ole olemassa puhtoista puoluetta, mutta voi olla puolueita, jotka ovat taitavia kätkemään.
Kommentit (19)
mutta ei pidä nyt siirtää huomiota näistä kahdesta pois.
Katsotaan nyt loppuun koska ennenkin ovat tulleet takaisin kun ei tutkittu loppuun.
Muistatte varmaan kun ekalla kerralla keskustaa ryöpytettiin ilmesty Mertala sopivasti Matin kainaloon ja kaikki unohti sotkut vaan ei mennyt kuin vuosi ja taas löytyi lisää sontaa.
Eli loppuun asti eikös juu sitten on hyvä siirtyä seuraavaan kasaan.
Koko ajan tapahtuu uutta ja vaalitkin ovat tulossa. Miksi toiset olisivat jossain suojeluksessa?
Tongitaan niiden tunkiot ekaksi ketkä ovat vallassa ja perääpitävien myöhemmin.
mutta missä viipyy poliisitutkintojen tulokset? Niitä ei taida olla. Siksi kun kaikki syytökset Mattia kohtaan oli vaan median rummutusta ja loan heittämistä.
Ylimielistä Kataisen pikkupoikaa sietääkin jahdata. On ns. kusi noussut pojalla hieman päähän. Kuka tahansa pääministeriksi ennemmin kuin tuo.
arvostelijoista, joilla ei ole kykyä tarkastella kokonaiskuvaa etäältä.
Keskustan ja Kokoomuksen tunkiot nyt vain sattuvat tuoksahtamaan eniten.
demarit taisi olla hallituksessa. Vai muistanko väärin? Ja silloin he tietenkin äänestivät asetuksen, jossa mm. ammattiliittojen myöntämä vaalituki on aivan hyväksyttyä. Mutta tietenkin säätivät, että yksityisistä firmoista taas isoa summaa ei saa ottaa. Hyvin vetivät kotiinpäin, tosi nerokkaasti. Kysehän oli vain määrittelystä! :)
mutta ei niistä nouse juttua. Lehdistö lienee nykyään melko vihertävä?
Mitä pahaa siinä on, että puolueet ottavat vastaan rahaa sidosryhmiltä?
Ongelma tulee silloin, kun se rahan ottaminen on salaista (äänestäjän on hyvä tietää, kenen etuja äänestää) tai sille edellytetään suoraa vastinetta, eli tuesta tulee lahjuksen luonteinen (vrt. kuntien markettikaavoitusasiat).
Yhteiskunnallisessa vaikuttamisessa sinänsä ei ole yhtikäs mitään pahaa. Eivätköhän kaikki tiedä, että EK tukee kokoomusta ja SAK SDP:tä.
Vai aiotko järkyttää meitä paljastamalla, että Oras Tynkkysellä on salaperäisiä kytköksiä Setaan?
No enpä kerrokaan, koska en kaipaa kunnianloukkaus
eli kun kerran olet varma asiasta, voit sen vapaasti paljastaa:
Lähtökohtaisesti oikean tiedon esittäminen ei ole kunnianloukkaus. Tätä on korostanut myös Euroopan ihmisoikeustuomioistuin:
»Sananvapaus ei pelkästään kata sellaisia tietoja ja ajatuksia, jotka otetaan myötämielisesti vastaan, joita pidetään vaarattomina tai joihin suhtaudutaan välinpitämättömästi. Sananvapaus kattaa myös sellaiset viestit, jotka loukkaavat, järkyttävät tai häiritsevät valtiota tai jotain sen väestön osaa. Tätä vaativat tuomioistuimen mukaan moniarvoisuus, suvaitsevaisuus ja avarakatseisuus, joita ilman ei ole kansanvaltaista yhteiskuntaa.»
Myös politiikka on rajattu ulkopuolelle:
Kunnianloukkauksena ei pidetä arvostelua, joka kohdistuu toisen menettelyyn politiikassa, elinkeinoelämässä, julkisessa virassa tai tehtävässä, tieteessä, taiteessa taikka näihin rinnastettavassa julkisessa toiminnassa ja joka ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä.
epäeettistä taustallaan? Oletpa hyväuskoinen hölmö. Kaikilla on.
He ovat kuin aivopestyjä tai vanhoja kommunisteja. On vain yksi totuus...
Enkä edes ole vihreiden kannattaja. :D
Sinulla ei vain ole mitään faktoja.
Tuulipussi aloitti henkilön pilkan kun kysyttiin jotain sanojen tueksi.
Olen samaamieltä, että varmasti nämä muutkaan puolueet eivät ole sen puhtaampia. Siinä käy vaan niin, että jos nyt unohdetaan tämä niin aika paljon sontaa jää löytymäti.
Eli eikö ole hyvä, että tutkitaan tämä loppuun ja siirrytään sitten seuraavaan tunkioon.