Pahinta raskaudessa?
Heippa. Kysyn kokeneemmilta, mikä teistä on ollut kaikkein hirveintä raskaudessa. Tietty riippuu odottajasta, mutta... Voiko esim. alun pahoinvointi olla kamalampaa kuin synnytys? Vai voiko näitä verrata? Entäs loppuraskauden vaivat, kivut jne.? Vai onko se synnytys aina vain kaiken "kruunu" :) ?
Kommentit (4)
Mulle on pahinta ollut tää oksettava olo. Synnytys kun on aika nopeasti ohi ja saa ihanan palkinnon syliin, niin ei se ole niin kauheeta. Mut tää jatkuva kuvottava olo vetää mielenkin ajoittain aika maahan:(
alkuraskaus!! Eipä siinä muuten mitään olis mut molemissa raskauksissa oon oksentanu 16 ja 17 viikoille asti js yötä päivää!! Se itse synnytys on niin pieni aika kuitenkin - vaikka ihan helvettiä sekin - mutta silti pahinta se alku ollu mulle! Loppuraskauden närästys ja olemisen vaikeus ison mahan kans on kans tuskasta mutta siedettävää kuitenkin..
Omakohtaisesta kokemuksesta.Pahinta viime raskaudessa oli toisen vauvan menettäminen ja toisesta jatkuva huoli,pysyykö sisällä siihen asti että selviää jos syntyy liian aikaisin.Mitkään kivut tai synnytys ei ole mitään siihen verrattuna.
En osaa sanoa mikä olisi sitten jos olisi mennyt hyvin.
Pahinta on se jatkuva stressi ja pelko siitä, että vauvalle käy mahassa jotain tai se ei olekkaan terve.