Edullisia ja kaikille sopivia tarjoiluja synttäreille
Lapsen 4-v juhlat, vieraita tulossa 7 lasta ja heidän vanhempiaan varmaan saman verran + mummot eli parisen kymmentä. Talous on ihan finaalissa ja vieraissa on jos jonkinnäköstä kananmuna, maito, pähkinä yms yms allergikkoa ja kasvissyöjää. Ideoita tarjoiluista?
-Joku suolainen piirakka tms?
-Jäätelökakku ennemmin kuin täytekakku? (lapset tykkää enemmän)
-mitä muuta?
Lapset tulevat onginasta saamaan kupin, jonne on tikkari, suklaa, rusinoita ja tarroja.
Kommentit (2)
Ja maidoton margariini vielä. Noi sopii sitten kaikille muille paitsi vehnäallergikoille. Sit koristelee vaikka tomusokerikuorrutuksella + nonparelleilla, niin tulee juhlavampia. Mä oon tehny ihan ikkupikkukorvapuusteja em. kuorrutuksella 2v tytön synttäreille, tuli suloisia ja hyvinkin juhlaan sopivia.
pop corn
porkkana- ja kurkkutikkuja (kermaviilipohj. dippii)
vesimelonia pieninä slaisseina
mokkapala"kakku" (sen sais koristeltua, yleensä maistuu kaikille ja ei pilaannu, kuten yli jäävä jädekakku)
sämpylöitä+voita (mä olen yleensä leiponut synttäreille sämpylöitä ja on toiminut tosi hyvin - aamulla heti pistää tulemaan niin on tuoretta. mä en ikinä ees pyörittele, teen löysähkön taikinan ja nostelen lusikoilla pellille)