Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

huh olipa rankka viime yö ja aikainen herätys vauvan kans.. :( ov

Vierailija
27.08.2010 |

vähintään tunnin välein oon tuttia laittanu tai muute vaa rauhotellu 5kk vanhaa vauvaa.. mut sellaista se välillä on. vauva päätti herätä puol kuus ja ihan virkeenä :D ei kai tuo pieni tarvi unta ollenkaa..



päiväunia ootellessa :) ja mainittakoon että unille ku pienokainen alkaa ni saen max sen 45min mitä nukkuu sisällä, että sellaista :/



onkos muita ketkä on valvonu? on varmasti :)

Kommentit (33)

Vierailija
1/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta muistissa on hyvin se miten aivot ei oikeeen pelittäneet kauheesta väsymyksestä johtuen. Onneks toi vaihe ei kuitenkaan kestä ikuisesti, vaikka väsyneenä siltä tuntuukin.

Vierailija
2/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä pikkuinen kans pari päivää vajaa 5kk. Nyt on öisin herilty 1-2 tunnin välein. Pääsee aina tissille silloin ja jatkaakin aika nopeasti taas unia. Miten teillä? Kauankohan tätä jatkuu... ensimmäiset kuukaudet on menty 1-2 herätyksellä yössä (n11-13h aikana)! Yöunille kaipaa jo 18 alkaen, mutta yritetään aina venyttää 19 asti.. tai edes 18.30. Onneks on vielä unta maistunut 6.30-8 asti :)



Eli en todellakaan valita ihanan helppoa tapaustamme, mutta muutos on melkoinen tällä hetkellä aiempaan verrattuna..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja meilläkin päiväunien pituus on 20-40 min. Ja nukutella saa oman aikansa esikoisen riekkuessa vieressä :D



t. 3

Vierailija
4/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä koko perhe flunssassa, ja jo ties kuinka monetta yötä on valvottu 11kk tytön kanssa. Heräili tänäyönä koko ajan kolmeen asti, tai lähinnä pyöri ja venkoili ja kitisi. Sitten laitoin supon, ja kunhan sen jälkeen sai unta (meni noin tunti) niin nukkui kyllä yhteen putkeen tähän asti. Kiva vain kun itsellä soi kello kuudelta sokerirasitukseen. Se on vielä maailman turhin rasitus, koska tiedetään jo että mulla on raskausdiabetes niin minkä hemmetin takia mun pitää niellä se litku toiseenkin kertaan. Riittäisi että mittaan kotona arvoja. Itellä flunssa, eilen oli migreeni ja pää vieläkin ihan muusia sen jäljiltä.



Eikä edes saa aamukahvia. :/ :D vääväävää.

Vierailija
5/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Flunssaa pukkaa sekä itselle että 1v3kk kuopukselle. Olen heräillyt tunnin välein yöllä laittamaan tuttia ja herätys oli 5.30. Tosi kiva, kun itselläkin on niin paska olo ja siihen vielä väsymys päälle!

Vierailija
6/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


meillä mennään yöunille viim. klo.20.00 ja eka pätkän nukkuu hyvin. noin puolille öin. sillo oon yleensä imetäny tytön, mut ei huoli tissiä enää hetkeen sen jälkee ku maha jo täynnä. ihania ne tissiraivarit :O)



oon miettiny, et liekö tiheänimunkausi, hampaita tulossa, tarviikohan kiinteitä.(niistäkää ei passaa ku peruna, porkkana ja EHKÄ mustikka)



juu ei oo tietoa kauan tämä vaihe kestää..huoh. toivottavasti loppuu mahd.pian!!! äitiä väsyttää.. :D



ja ette usko että on rasittava kuunnelle kavereita joiden samanikäiset "korvikevauvat" on nukkunu väh. kellonympäri. välillä tuntuu että jätän koko imettämisen.. mut sinnillä jatkan.



voimia kaikille valvoneille tähän päivään :)



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin meillä korvikevauva oli kaikista huonoin nukkuja. Heräsi vähän väliä yöllä itkemään. Kaksi imetettyä nukkuivat paljon pitempiä pätkiä paljon pienempinä. Eli ei se ruokintatapa aina kaikkea selitä :)



Jaksuja.

Vierailija
8/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvoisin vain miettimään ruokailupuolta. Oletteko aloittaneet soseet. Kuulostaa siltä, että tarvitsee varmaankin lisää soseita käyttöön ja jos kasvis-hedeelmät jo käytössä niin seuraavaksi puurot. Kokeilette aamulla ja kun huomaatte, että ei tule mahapuruja. Siirrätte puuron iltaan. Lisäksi hampaita? Kokeile antaa Panadol yöksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pienen 8kk nuhanenän äiti. POika aina nukkunut yöt hyvin 10-12h. Viime yönä heräili 1-2h välein itkemään.



Kaikki sympatiat teille joilla kaikki yöt menee näin!

Vierailija
10/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

1 vuotta 3 kk vanhan allergisen lapsen äiti, valvotuu on aina mutta nyt on syys flunssa saapunut ja valvottiin vähä enenmmän kun yleensä;)klo23 olin jo kolmatta kertaa rauhottelemassa tyttöä klo 3 heräs jo 2 1/2 vuotias poikakin meteliin, eiköhän se taas tästä;) voimia muille valvojille

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

puolita päivin syö pottua ja sit iltapv kans pottua. mustikka on nyt kokeilussa..kun päärynästä sai vauva kovan ihottuman. enne nukkumaan menoa juo ison pullollisen velliä..



oon miettiny puuron aloittamista, mut nämä kiinteiden sopivuus kokeilut ei oo menny ollenkaa nappiin..aina tulee jotai, ihottumaa tai tosi kovat mahaoireet ja se tietää lisää itkua ja ei oikee oo voimia ku yöt on mitä on..



ap

Vierailija
12/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rv37 alkoi juuri. Vaikka olin tosi väsynyt viime yönä, en vaan saanut oikeen nukuttua. Hyvää asentoa ei löydy millään - selältään nukkuessa selkä rentoutuisi parhaiten mutta sitten alkaa heti koskemaan. Yö on siis kääntyilyä puolelta toiselle ja välissä masuvauva pitää omia jumppahetkiään mahassa. Pissahätä vähintään kerran yössä ja muutenkin yöuni nyt herkkää. Näin kai se luonto valmistaa jo tulevaan vauva-aikaan sitten. Vähän alkaa jo jännittää mitä tulevan pitää - kohta ikioma nyytti kainalossa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hampaat? Tyypillinen ikä saada niitä ja voi olla tosi kivuliaitakin. Kokeile sitä Panadolia yötä vasten juuri ennen nukkumaanmenoa. Kerrasta tai kahdesta haittaa ole.

Vierailija
14/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

voishan sitä panadoliakin kokeilla..



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi kohta 11kk ja alusta asti yöt olleet ihan hirveitä. Pahimmillaan ollaan herätty 3krt tunnissa ja kun näitä öitä on takana muutamia, ei meinaa pää toimia ollenkaan.

Nyt selvästi yöt helpottaneet, mutta herätyksiä edelleen n. 5-7 yössä. Yhden kerran nukkunut koko yön putkeen (klo 20-5)

Aamuisin ollaan herätty aina 5-7 välillä. Yleisin 5.30.

Päikkärit samanlaisia: puoli tuntia ja ylös.

Nyt vasta pari kuukautta ollaan nukuttu päikkäreillä yli tunnin pätkiä. Luksusta, saa itsekkin nukkua silloin.



Kyllähän tämä rankkaa on mutta luojan kiitos ei kestä ikuisesti :)

Vierailija
16/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pian 7kk vauva,nuhan takia herätteli,tutti tipahteli ja sitten tutti suussa ei voinut nukkua kun nenä tukossa...niistäjiä ostettu useampia,mutta tietenkään silloin niitä ei löydy kun tartteis...

Vierailija
17/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuohon mennessä oli kerran nukkunut koko yön heräämättä. Lapsia oli kaikkiaan viisi ja kyllä väsytti, muistaakseni.

Viimestään teininä ne lapset alkavat nukkuu kellon ympäri.

Vierailija
18/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta tollanen on lapsen kiusaamista, 5 kertaa herää ja sattuu niin kai sitä tosiaan voisi kokeilla?

Miksi et kokeillut?

Vierailija
19/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinteiden aloitus ei valitettavasti auttanut yhtään nukkumiseen. Vauva heräili tosi usein ekan vuoden ajan rintaruokinnalla. Onneksi se aika on kuitenkin suhteellisen lyhyt ja sen jälkeen lapset ovat nukkuneet hyvin yönsä.

Vierailija
20/33 |
27.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Joo siis meillä muksu jo vähän päälle 2 vuotta, aina ollut huono nukkuja, heräili 1,5 vuotiaaksi saakka vähintään kahden tunnin välein läpi yön. Nyt jo joskus satunnaisesti saattaa nukkua illasta aamuun vain yhdellä herätyksellä. Viime viikolla oli flunssassa ja nukkui muutamana yönä itkemättä ja yskimättä vain välin 02-04, olin hieman väsynyt ja muistelin kauhulla vauva-aikaa jolloin kaikki yöt oli sellaisia. Yäk.



Tsemppiä teille yökukkujien äideille, iän myötä yöt helpottuu, vaikkeivät siltikään välttämättä muutu ihan katkeamattomiksi. Jälkikäteen meillä tajuttiin pojan olleen allerginen riisille, kauralle, maissille ja hirssille - iltaisin sai riisipuuroa tai kaupan valmiskaurapuuroa: ilmankos itkikin öisin :( Myös hampaat valvottavat tietysti eli Panadolia kehiin jos itkeminen on sellaista kitinää ja vehtaamista.