Miksi musta ei tullut tytön äitiä?
Olen itse ujo ja rauhallinen ja meidän 2v taaperomme joka on poika on villi kuin mikä. Ei halua istua paikoillaan vaikka jossain tilaisuudessa pitäisi ja olisi aina menossa. Tuntuu että mulle olisi sopinut tyttö paremmin.
Kommentit (14)
kysymykseen: koska siittio, jolla olisi ollut xx sukupuolikromosomi, ei hedelmoittanyt munasoluasi.
sen takia, että hän olisi ehkä ollut rauhallisempi?
Se olisi voinut olla toiveajattelua, sillä yhtä lailla tytötkin osaavat olla villejä ja raisuja =)
Jospa poika kasvattaa sinua ihmisenä parempaan suuntaan.
Tytöstä vain aina haaveilin. ap
sen takia, että hän olisi ehkä ollut rauhallisempi? Se olisi voinut olla toiveajattelua, sillä yhtä lailla tytötkin osaavat olla villejä ja raisuja =)
tuntuu että osaan paljon enemmän tytömäisiä juttuja poikamaisia en mitään.
mitaan tarkoitusta on.
sitapaitsi meidan suvussa on momta aivan kauhean villia tyttoa, yksi on ollut moneen otteeseen sairaalassa tikattavanakin, kun aina sattuu ja tapahtuu.
paras kaveri alakoulussa oli poika, leikkeinä monesti poliisi ja rosvo, majojen rakentelu, jalkapallo, joutui koulussa rehtorin puhutteluun kun löi poikaa nyrkillä leukaan (puolusti kaveriaan), oli todella eläväinen ja liikkuvainen lapsi, kävi myöhemmin intin, suoritti metsästyskortin 16-vuotiaana jne?
siis tykkäsin itse lapsena että hiuksiani laitettiin sain olla hienoissa mekoissa yms. tällaisen tytön olisin halunnut. Jo pienestä pitäen ajattelin että mulla olisi joskus oma tyttö ja sille olisi kiva ostaa mekkoja yms.
siis tykkäsin itse lapsena että hiuksiani laitettiin sain olla hienoissa mekoissa yms. tällaisen tytön olisin halunnut. Jo pienestä pitäen ajattelin että mulla olisi joskus oma tyttö ja sille olisi kiva ostaa mekkoja yms.
tuollainen märehtiminen?
Ehkä tarinan opetus on se että lapset syntyvät yksilöinä, ihan itseään varten eivätkä täyttämään vanhempien mielihaluja?
Sinun lapsesi
Kirjoittanut: Kahlil Gibran
Sinun lapsesi eivät ole
sinun lapsiasi,
he ovat itsensä
kaipaavan elämän
tyttäriä ja poikia.
He tulevat sinun kauttasi
ja vaikka he ovat
sinun luonasi,
he eivät kuulu sinulle.
Voit antaa heille rakkautesi,
mutta et ajatuksiasi,
sillä heillä on heidän
omat ajatuksensa.
Voit pitää luonasi heidän
ruumiinsa, mutta et
heidän sielujaan, sillä
heidän sielunsa
asuvat huomisessa,
jonne sinulla ei ole pääsyä,
ei edes uniesi kautta.
Voit pyrkiä olemaan
heidän kaltaisensa,
mutta älä yritä heistä tehdä
itsesi kaltaista,
sillä elämä ei kulje
taaksepäin eikä
takerru eiliseen.
Sinä olet jousi,
josta sinun lapsesi
lähtevät kuin elävät nuolet.
Kun taivut jousimiehen
käden voimasta,
taivu riemulla.
siis tykkäsin itse lapsena että hiuksiani laitettiin sain olla hienoissa mekoissa yms. tällaisen tytön olisin halunnut. Jo pienestä pitäen ajattelin että mulla olisi joskus oma tyttö ja sille olisi kiva ostaa mekkoja yms.
Meillä on 2 aivan erilaista tyttöä.
Kyllä kasvatus vaikuttaa ja ympäristö eniten luonteeseen. esikoinen kasvatetaan eri tavalla kuin seuraava jne.
Mitä ihmettä ovat tyttömäiset jutut?
Meillä 2 tyttöä. En harrasta tyttömäisiä juttuja. itse harjaavat hiuksensakin.
toinen kalastaa. Toinen rakastaa kiipeilyä ym. raisua.
Yhtä hyvin pojat voivat harrastaa vaatteita ja meikkejä, jos niillä tarkoitit tyttömäisiä juttuja, ja ites asiassa pojat ovat nykyään kiinnostuneempia vaatteista ja merkkivaatteista kuin tytöt.Poikien kulttuuri on nykyään sellainen, että merkillä on väliä.
Mitä tulee paikoillaan istumiseen, ei kai kukaan 2v haluaisi istua.
Mutta sitä istutaan tai lähdetään pois
Aivan höpöjuttua että muka ttytöt haluaisivat automaattisesti istua kädet ristissä.
ja kaksi vanhinta eivät ainakaan ole yhtään tyttymäisiä. Tyhjän pantiina seisovat vanhat tyttökirjani hyllyssä, nukkekoti oli pelkkää toiveajatelua, ja taaperoiän jälkeen ei meillä ole näkynyt rusetin rusettia. Että se siitä unelmasta (jollei nyt tuo kolmas tuosta yllätä).
Jospa poika kasvattaa sinua ihmisenä parempaan suuntaan.