Sastamalaan, ehkä
Millainen paikka Sastamala on asua? Onko siellä nykyään liikaa rikollisuutta ja huumeita pieneksi paikkakunnaksi? Mitkä alueet parempia asua? mIten kunnan talous?
Kommentit (9)
paikka tämä on asua, itse asun Vammalassa. Monet pitävät tätä "perinteisenä" pikkukaupunkina jossa muiden asiat tiedetään paremmin kuin omat. Voihan se näinkin olla :)
Itse en ole tätä huomannut, koska ei kyllä pahemmin kiinnosta kyylääkö naapuri menojamme vai ei.
Jos olet Vammalaan muuttamassa, älä valitse asuinalueeksi Varilan tai Kannintien tai Siikasuon kerrostaloja (ovat kunnan vuokrataloja).
Täällä on näin pieneksi paikaksi suht hyvät harrastusmahdollisuudet, iso puute on oma uimahalli josta on väännetty kättä jo kohta kymmeniä vuosia. Lähellä on kuitenkin Kiikka, Huittinen ja Nokia.
Lapsiperhe ei ole huumeisiin törmännyt, mutta kyllähän niitä täältä saa. Keskusta-alueella voi joskus olla vähän levotonta.
Kaikenkaikkiaan täällä on rauhallista asua, kaunista luontoa on lähellä joka puolella, jos siitä pitää. Päivittäistavarakaupat on ok, vaatepuolella täytyy sitten todeta että onneksi Tampereelle on lyhyt matka.
Me ainakin olemme saaneet melkoisen laajan ystäväpiirin, vaikka ollaankin muualta muuttaneita.
kuuluu ent. Vammala, Äetsä (Kiikka ja Keikyä), Mouhijärvi ja Suodenniemi.
Mistähän paikasta näistä te kaikki puhutte? Ovat melko erilaisia esim. Vammala ja Suodenniemi.
Vietin nuoruuteni Vammalassa ja ihan kauhea paikka. Sisäänlämpeävä ja kyyliä koko paikka täynnä. kaikkien asiat tiedetään ja niitä ruoditaans itten kylillä. Eikä siellä muutenkaan ole mitään mielenkiintoista.
Vietin nuoruuteni Vammalassa ja ihan kauhea paikka. Sisäänlämpeävä ja kyyliä koko paikka täynnä. kaikkien asiat tiedetään ja niitä ruoditaans itten kylillä. Eikä siellä muutenkaan ole mitään mielenkiintoista.
olen huomannut että meno ei ole enää samaa, kun kultaisella kasarilla.
ihana paikka. Hyvin kaunis!
Ja ilmeisesti kulttuuriin ja koulutukseen panostetaan paljon?
Olen joskus ajatellut että pitäisi vierailla siellä (Vammalassa) joskus pahimpaan syysaikaan! Vieläkö viehätys olisi tallessa?
Entä ihan keskusta? Millaista siellä on asua? Näyttää olevan uusiakin asuntoja myynnissä ja esim. sylväänkadulla jotain.
Ainakin kesällä poliisilaitos oli auki kerran viikossa 2 h. Hain sieltä passin. Toisten en mene.
Vammalassa on oma idyllinen leffateatteri ja ihanat järvimaisemat molemmin puolin keskustaa. Lukio ja yläkoulu tasokkaita.
Itse muuttaisin Varilaan. Juna-asema on toki kaukana toisella puolella kaupunkia. Oma auto aika ehdoton.
Olen asunut lapsuuteni Vammalassa ja inhosin sitä, että kaikki tunsivat toisensa. Nykyään lapsuudenkotini alueella asuu lähinnä vanhuksia, kuten vanhempani. :D
Kauppareissulla katselin ankeaa pientä kylää ja mietin mielessäni kuinka onnellinen olen siitä, että asun Helsingissä.
En mistään hinnasta muuttaisi.