Minkä ikäinen teillä pesee itse tukkansa?
Ja miten usein pesee shampoolla?
Meillä ei vielä 8-v halua pestä ollenkaan, kun menee silmiin vaahtoa. Suihkussa kyllä osaa käydä ja hiuksensa kastella, mutta ei pestä.
Kommentit (21)
shamppoolla ehkä joka 2.-3. päivä. Harrastavat liikuntaa monta kertaa viikossa ja käyvät suihkussa joka ilta.
Suoriutuvat siis täysin itse ja lopputulos on moitteeton. Pienempänä jäi helposti shampoota hiuksiin.
on viime aikoina alkanut pestä itse, ihan vapaaehtoisesti. Kerran pari viikossa, vähän riippuu millainen päivä on ollut.
On kyllä ihan lyhyt tukka, joten helppo pestäkin itse..=)
Ihan shampoolla kunnolla ja myös harjaa itse. pitkät hiukset. Olikin melkoista tappelua tähän asti. Sama taistelu edessä 5-vuotiaan pojan kanssa, joka ei anna laittaa edes päähän vettä.
hoitoaineen huuhtelussa. Pitkä tukka. Useimmiten minä pesen ja huuhtelen, kohta on niin iso että laittaa kylppärin lukkoon, pitää nauttia näistä lapsuuden jutuista kun voi. :)
n.6v asti olen huuhdellut vielä kaverina, ettei jää shampoota, mutta helppohan nuo on poikien lyhyet hiukset pestä itsekin. Eri asia jos on pitkät tai vaikka oikein kiharat hiukset.
7v käy yksin suihkussa, ja hyvin osaa pestä itsensä puhtaaksi.
Nyt nelivuotias pesee hiuksensa itse, on pessyt vuoden. Huuhtelee vedellä joka ilta suihkussa ja silmiä kirvelemättömällä shampoolla pesee kerran viikossa. On aikamoinen prinsessa ja tahtoo tehdä itse, hyvin kyllä sujuukin.
tänä kesänä opeteltu pesemään itse, kaksi kertaa viikossa. Suihkutellaan useammin, silloin välillä pelkkä hoitoaine.
Meillä pesee 9kk jo itse hiuksensa,eikö teillä pestä jo siinä iässä?Myös ruskea kastikkeen teko onnistui lähes 2-vuotiaana.
Sitä ennen kävivät pesulla ja tää 2-v poika pesi hiuksensa ihan itse kokonaan.
Pitsan teossa tosin autoin niitä...
Tää 2-v on yrittäny monesti lähteä autolla pihasta, mutta ei oo onnistunu vielä löytämään oikeita avaimia... Mäkeen ei uskalla enää autoa jättää, koska vaihteita osaa jo vaihtaa ja käsijarrun ottaa pois päältä.
Tää 3-v tyttö ampui pari viikkoa sitten ketun. (tosin sille ei käynyt mitenkään, koska se oli vesipyssy)
Katson kyllä vierestä, että huuhtelevat kunnolla. Pitää ihan toppuutella kun haluaisivat pestä joka päivä..
ei pesisi lainkaan, 5 v pikkuveli pesee itse tosi hyvin ja pesisi ja harjaisi melko pitkiä hiuksiaan vaikka joka päivä
varmaan pitempäänkin, kun en minä ole siellä suihkussa ollut mukana enää vuosiin.
tosi paksu ja pitkä tukka eli hirveän vaikea saada huuhdeltua tarpeeksi hyvin (jos jää shampoota tulee heti hilsettä). Välillä vieläkin esim saunassa pyytää apua.
Vastaavasti pikkuveli 8 v on pessyt jo kauan oman tukan kun on lyhyt ja helppo, melkein pikaisella huuhtasulla puhdistuu.
Eli eipä suoraan ikää voi verrata.
Äidin täytyy olla suihkussa mukana.
mutta yritin kuitenkin auttaa. aina se ei onnistunut :)
tytöllä pitkä ja paksu tukka, joten vähän aina epäilin, että mitenköhän onnistuu....
toki suihkuun menosta pitää vielä vanhempien huolehtia ja vähän perään katsoa, mutta laittaa siis kyllä pesuaineen päähänsä itse ja itse huuhtelee sen pois.
Hyvin osaa levittää ja tulee kunnolla huuhdeltua myös.
Poika jo 9v, tosin kampaan hiukset samalla. Ja laitan hoitoaineen, se kestää. Lapsella kuivat ongelmahiukset ( liian kiharat)