Mitä 14 v pojalle synttärilahjaksi?
Harrastaa kalastusta ja sählyä. Niihin liittyviä tavaroita on enemmänkin kuin tarpeeksi. Ei pelaile koneella eikä lue.
Rahaa en viitsisi antaa, kun se menee vaan karkkiin, limsaan ja hampurilaisiin.
Hinta n. 50 €. Pää ihan tyhjä.
Kommentit (7)
(ruuvimeisseleitä, pihdit yms.) Pianhan tuo tulee kuitenkin mopoikään, ja työkaluja tarvitsee jokaikinen ihminen aikuisempana kuitenkin.
Työkaluja pojalla on tarpeeksi jo kotonansa.
En edes tiedä onko paikkakunnalla leffateatteria ... tarkistan googlesta ihan kohta. Leffarahatkin saa kyllä kotoa.
Vaatteita saa sen verran, kun haluaa, ei tarvitse ostaa omilla rahoilla.
Mopotilille laittaisin rahaa, mutta kun isänsä ei halua hankkia pojalle mopoa "tappokonetta". Riitelevät nyt vanhemmat keskenään siitä mopon hankkimisesta, pojan äiti suostuisi mopon hankintaan.
Kyseesä on siskoni poika, olen kummi.
Entäs jos kylmän viileesti ostat pari t.sinistä Arabian Teema-mukia. Ja jouluan pari lautasta.
Ei ehkä arvosta NYT, mutta viiden vuoden kuluttua kyllä - samoin siskosi.
Voihan se olla muutkin kuin Teemaa (esim. Kokoa), mutta osta laatua älä Ikea-roinaa. Tai osta kylmästi Finlaysonin tai Marimekon pussilakantsetti. Poika arvostaa - muutaman vuoden kuluttua ainakin.
Mutta ihan ekaksi, soita siskollesi, ja kysy mitä on vailla.
Se, jolla kanssa teinipoika
ps. Lukeeko lehtiä? Joku fisuaiheinen lehti vaikka 6 kk tms.?
Joo, on aika vaikea tikki.
Soitin eilen siskolle ja kysyin myös pojalta suoraan. Sisko sanoi, että päätä ihan itse, ei hän osaa sanoa, poika taas että raha olisi kiva, mutta voit sä jonkun lahjankin ostaa. En tivaamallakaan saanut kummaltakaan selkeää vastausta.
Noita lehtiä voisin käydä katsomassa netistä, mutta pitää kysyä ensin, mitä kotiinsa tulee. Joku "erälehti" ainakin, voipi tulla myös "Kalastus ja metsästys" -lehtikin.
Titanicista poika on tosi kiinnostunut, kävin jo pienoismallejakin katselemassa netistä, mutta pitäisi nähdä ne livenä. Muutoin voin ostaa jonkun "lelun". Ei kannattane tilata. Eipä näy noita kauppoja vaan olevan tässä lähellä.
"raha olisi kiva", niin anna ihmeessä rahaa!
Tuohon on pojalta selvä vinkki, ei vaan kehtaa tuon selvemmin sanoa.
Poika haluaa joko Vene tai Kippari -lehden. Käy itse netistä kurkkaamassa niiden esittelyt ja soittaa mulle kohta kumman valitsee.
Oma poikani keräsi tuossa iässä rahaa mopoon.
Mitens tämä? Onko mopotiliä tms.?
Oman poikani tykkää vaatteista ja ostaa niitä tosi paljon. Jos et halua antaa rahaa, anna vaikka lahjakortti johonkin nuorisoputiikkiin - halpaan tai kalliiseen. Oma teinini ei osta alle 35 euron t-paitoja - auts...
Onko paikkakunnalla leffateatteria? Sinne lahjakortti ja hampurilaisravintolaan kanssa. Pääsee frendi(e)nsä kanssa leffaan ja burgerille sen jälkeen.
Tai sitten lahjakortti Makuuniin tms. jos paikkakunnalta sellainen löytyy.
Vaikea tikki, jos et halua antaa puhdasta käteistä. Voit toki tarkistaa myös asiaa äidiltään. Ostin muuten omalla teinilleni (lopetti keväällä peruskoulun) Muumi-pussilakanan. Tykkäsi ( :